Terénní pozůstatky opevnění neznámého jména a historie, snad útočištného hradiště – refugia ze 12. st., zatím nedatovaného ani archeologickými nálezy. Zachována dvojice mohutných příkopů a valů, chránících ostrožnu na čelní, severozápadní straně.
Hlavní obrázek místa
První příkop a čelní val - severovýchodní nároží
© Filip Matoušek 10/2006
Velmi stará ves Třebonín, v jejímž okolí je archeologicky doloženo osídlení již nejpozději ve 12. století, leží při silnici č. 339 z Čáslavi na Zbraslavice, nad pěkným údolím Medenického potoka. A právě nad jeho levým břehem, asi 400 m západně od vsi, se na trojúhelné ostrožně dochovaly pozůstatky blíže neznámé fortifikace, zřejmě útočištného hradiště – refugia. Nejkratší cesta na lokalitu je ze vsi od kostela sv. Matouše, cestou směřující mezi domy k západu. Je třeba sejít svahem až k Medenickému potoku a dát se po údolní cestě vpravo. Po několika desítkách metrů přejděte potok a pak už zbývá jen vylézt do svahu vlevo na vrchol ostrožny. Také je ale možné jít od tzv. Vápenky, či po polní cestě ze severního konce sousední vsi Lomec. V blízkosti hradiště, asi 350 m západně, se na sousední ostrožně nacházejí ještě výrazné terénní pozůstatky dalšího opevnění, snad hrádku ze 13.–14. století, a ještě dále u vsi Lomec zbytky tvrziště. Nelze opomenout ani původně románský kostel sv. Matěje přímo v Třeboníně.
Filip Matoušek, 15.11. 2006
popis

Hradiště zaujímá plochu široké trojúhelné ostrožny, ze tří stran dobře chráněné skalnatými svahy. Pouze na severní a severozápadní straně bylo nutné zbudovat šíjové opevnění proti pokračující ploše planiny a dodnes se zde dochovaly mohutné pozůstatky příkopů a valů. Nejvýraznější je první, asi 8 m široký a až 3 m hluboký příkop a také těsně za ním nasypaný val o výšce asi 2 m. Za ním se nachází úzká plošina a za ní pak další, již méně výrazný příkop (asi 5 m široký) sledovaný druhým valem. Původní třetí val se již dochoval pouze v podobě nepříliš výrazné terénní vlny. Jakékoli další zbytky případné zástavby nejsou na pokračující ploše ostrožny v současnosti viditelné.

© Z. Smetánka, J. Škabrada (in Archeologické rozhledy 27, 1975: Třebonín na Čáslavsku v raném středověku – povrchový průzkum), 15.11. 2006

historie

Historie

Nejstarší písemná zpráva o vsi pochází z roku 1194, kdy je připomínán Úbislav z Třebonína, a do tohoto období také odborná literatura datuje vznik kostela sv. Matěje, v jehož blízkosti mohla existovat i kurie. Historie a okolnosti vzniku hradiště, ležícího asi 400 m západně a na přímý dohled od kostela, nejsou dosud uspokojivě vysvětleny, a to i vzhledem k absenci archeologických nálezů. Zatím je jeho existence kladena nejspíše do 12. století, kdy mohlo být využito jako kolonizační opěrný bod a útočiště – refugium obyvatelstva, související s nedalekou haberskou stezkou. Objevila se i teorie označující hradiště přímo za sídlo zmiňovaného Úbislava, což ale není podle současných informací příliš pravděpodobné.

© Z. Smetánka, J. Škabrada (in Archeologické rozhledy 27, 1975: Třebonín na Čáslavsku v raném středověku – povrchový průzkum), 15.11. 2006

Půdorys místa

Plán hradiště
© J. Synek - zaměření, J. Úlovec - kresba (in Encyklopedie českých tvrzí, III. díl, ARGO 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH),

Místa v okolí

 Třebonín
 Lomec
 Nová Lhota
 Hraběšín
 Úmonín
 větrný mlýn
 Kluky
 socha sv. Floriána
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 Přítoky
 Křesetice
 Červené Janovice
 evangelický kostel
 Tupadly
 Třebešice
 Lochy
 Hrádek
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Sion
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Husův sbor
 děkanství
 městské opevnění
 radnice
 měšťanský dům
 mariánský sloup
 kašna
 kostel sv. Alžběty
 městský dům
 synagoga
 Malešov
 budova pošty
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 boží muka
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Vavřince
 kaple Božího Těla
 stříbrné doly
 cukrovar
 Filipov
 jezuitská kolej
 vodní mlýn
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Vlašský dvůr
 Hrádek
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 dům č. p. 507
 synagoga/Husův dům
 Sankturinovský dům
 kamenná kašna
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 Roztěž
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Lorec
 kostel Všech svatých
 Chlum
 kostel Panny Marie
 Hrádek u Podmok
 Přítoky
 kostel sv. Štěpána
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Bohdanka
 kostel sv. Marka
 Zbraslavice
 mariánský sloup
 Nové Dvory
 Vysoká
 kostel sv. Vavřince
 Hlízov
 Kačina
 Huť Jakub
 Žleby
 Červený Domek
 kostel Všech svatých
 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 Žehušice
 zvonice
 Libenice
 Opatovice
 barokní kamenný most
 zvonice
 jezuitská rezidence
 evangelický kostel
 Březina
 kostel sv. Markéty
 Hostačov
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Ostrov
 Suchdol
 Golčův Jeníkov
 Červené Pečky
 Bělá
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 Nebovidy
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 Morány
 Sedlov
 kostel sv. Jiří
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 Čestín
 kostel sv. Václava
 Horušice
 Pašinka
 lesní pramen
 evangelický kostel
 Semtěš
 Habry
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Bačkov
 kostel sv. Jiří
 Lošany
 Horka II
 Zruč nad Sázavou
Základní informace místa
ID místa: 4762
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama