Hrad zal. před r. 1241 Zdeslavem z Divišova. Ve 14. stol. přestavován. R. 1467 dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad, obnoven a v pol. 16. stol. přestavěn. Významné úpravy v 18. stol., ve stol. 19. a 20. menší úpravy. Zdeslavovi potomci hrad drží doposud.
Hlavní obrázek místa
Český Šternberk
© Radovan Smokoň 06/2009
Na Český Šternberk je nejlepší jet vláčkem. Stejnojmenná zastávka je nedaleko hradu. Celkově je krajina okolo hradu velice příjemná – tak akorát na výlet. V létě se dá koupat v Sázavě nad jezem.
28.5. 2002
historie

Zachovaný hrad na úzkém klesajícím hřebeni, sledujícím levý břeh Sázavy ve stejnojmenné obci. Hrad založil Zdeslav z Divišova před rokem 1241 a jeho potomci, kteří se po hradu píší, ho drží doposud. Hrad byl přestavován ve 14. století. Jako majetek Petra Konopišťského ze Šternberka byl v roce 1467 obležen a dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Poté byl obnoven a další přestavba následovala okolo poloviny 16. století. Výrazných úprav se Český Šternberk dočkal po třicetileté válce, kdy byly přestavěny především interiéry. V roce 1753 se uvádí nová zámecká budova na předhradí. Poslední výrazná přestavba proběhla v polovině devadesátých let 18. století a do dnešní podoby hrad doformovaly menší zásahy v 19. a na počátku 20. století. Dispozice byla nejspíše od počátku dvojdílná. Protože se jádro nacházelo na hřebeni, mělo dvě čela. Severní proti předhradí zajišťoval okrouhlý bergfrit a jižní čtverhranná věž spolu se štítovou hradbou.…  číst dále

28.5. 2002

pověsti

Ztracený poklad

Pán hradu Šternberka prodal odlehlý dvorec, který náležel k jeho panství, za sto tisíc zlatých. V tajnosti přivezl peníze na Šternberk a uložil je do dubové, železem okované truhly, neboť se o ně velmi bál. Byl člověk lakotný a o světský majetek se strachoval víc nežli o duši. I před vlastním služebnictvem své peníze střežil, den co den je přepočítával a těšil se jejich cinkotem. Po čase musel odcestovati do Vídně, kam byl povolán v úřad k císařskému dvoru. Tu mu nezbylo nic jiného, nežli uspořádati své záležitosti a ponechati správu hradu i statků purkrabímu. Purkrabí Hynek byl člověk zkušený a duše poctivá do krajnosti. I mohl se pán hradu spolehnouti, že do pokladny správně poplynou daně poddaných i příjmy z lesů a dvorů. „Jak naložiti s pokladem?“ přemýšlel rytíř, jat starostí o své bohatství. Osnoval plány a zase je zavrhoval, až nakonec se rozhodl, že polovinu s sebou vezme do Vídně…  číst dále

2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Český Šternberk

Místa v okolí

 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Pirkštejn
 kostel sv. Anny
 synagoga
 kostel sv. Matouše
 Vraník
 Rataje nad Sázavou
 Vranické vodopády
 Pelíškův most
 kaple sv. Antonína
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Psáře
 Talmberk
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 Kácov
 sbor Opata Prokopa
 Špulka
 Ostředek
 Třebešice
 Kácov
 pivovar
 Čertova brázda
 Ve Studeném
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Losiny
 Petrovice II
 Kozmice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Domašín
 Střížkov
 kostel sv. Havla
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Vlašim
 Komorní Hrádek
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Čínský pavilon
 Čejchanov
 Černýš
 Krásná Hora
 Jemniště
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Jemniště
 Trhový Štěpánov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čestín
 kostel sv. Jiljí
 Soutice
 Církvice
 Hradové Střimelice
 rozhledna Babka
 Morány
 kostel sv. Vavřince
 kostnice
 kostel sv. Anny
 Hryzely
 Zruč nad Sázavou
 Bolina
 kostel sv. Mikuláše
 Zruč nad Sázavou
 Žíšov
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 Vítův mlýn
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Březina
 hřebčín Pecínov
 Kalamajka
 Na výhledu
 Lštění
 Jindice
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Nespery
 most u Borovska
 Ježov
 mlecí kameny
 Drahobudice
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Borovsko
 Borovsko
 železniční most
 Červený Hrádek
 Myšlín
 Štefánikova mohyla
Kontaktní informace
hrad Český Šternberk
257 27 Český Šternberk
Tel: (+420) 317 855 101
http://www.hradceskysternberk.cz
info@hradceskysternberk.cz
Základní informace místa
ID místa: 125
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama