Hrad zal. před r. 1241 Zdeslavem z Divišova. Ve 14. stol. přestavován. R. 1467 dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad, obnoven a v pol. 16. stol. přestavěn. Významné úpravy v 18. stol., ve stol. 19. a 20. menší úpravy. Zdeslavovi potomci hrad drží doposud.
Hlavní obrázek místa
Český Šternberk
© Radovan Smokoň 06/2009
Na Český Šternberk je nejlepší jet vláčkem. Stejnojmenná zastávka je nedaleko hradu. Celkově je krajina okolo hradu velice příjemná – tak akorát na výlet. V létě se dá koupat v Sázavě nad jezem.
28.5. 2002
historie

Zachovaný hrad na úzkém klesajícím hřebeni, sledujícím levý břeh Sázavy ve stejnojmenné obci. Hrad založil Zdeslav z Divišova před rokem 1241 a jeho potomci, kteří se po hradu píší, ho drží doposud. Hrad byl přestavován ve 14. století. Jako majetek Petra Konopišťského ze Šternberka byl v roce 1467 obležen a dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Poté byl obnoven a další přestavba následovala okolo poloviny 16. století. Výrazných úprav se Český Šternberk dočkal po třicetileté válce, kdy byly přestavěny především interiéry. V roce 1753 se uvádí nová zámecká budova na předhradí. Poslední výrazná přestavba proběhla v polovině devadesátých let 18. století a do dnešní podoby hrad doformovaly menší zásahy v 19. a na počátku 20. století. Dispozice byla nejspíše od počátku dvojdílná. Protože se jádro nacházelo na hřebeni, mělo dvě čela. Severní proti předhradí zajišťoval okrouhlý bergfrit a jižní čtverhranná věž spolu se štítovou hradbou.…  číst dále

28.5. 2002

pověsti

Ztracený poklad

Pán hradu Šternberka prodal odlehlý dvorec, který náležel k jeho panství, za sto tisíc zlatých. V tajnosti přivezl peníze na Šternberk a uložil je do dubové, železem okované truhly, neboť se o ně velmi bál. Byl člověk lakotný a o světský majetek se strachoval víc nežli o duši. I před vlastním služebnictvem své peníze střežil, den co den je přepočítával a těšil se jejich cinkotem. Po čase musel odcestovati do Vídně, kam byl povolán v úřad k císařskému dvoru. Tu mu nezbylo nic jiného, nežli uspořádati své záležitosti a ponechati správu hradu i statků purkrabímu. Purkrabí Hynek byl člověk zkušený a duše poctivá do krajnosti. I mohl se pán hradu spolehnouti, že do pokladny správně poplynou daně poddaných i příjmy z lesů a dvorů. „Jak naložiti s pokladem?“ přemýšlel rytíř, jat starostí o své bohatství. Osnoval plány a zase je zavrhoval, až nakonec se rozhodl, že polovinu s sebou vezme do Vídně…  číst dále

2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Český Šternberk

Místa v okolí

 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Pirkštejn
 synagoga
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Anny
 Vraník
 Rataje nad Sázavou
 Vranické vodopády
 kaple sv. Antonína
 Pelíškův most
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Psáře
 Talmberk
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 sbor Opata Prokopa
 Kácov
 Špulka
 Ostředek
 Třebešice
 Kácov
 pivovar
 Čertova brázda
 Ve Studeném
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Losiny
 Petrovice II
 Kozmice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Domašín
 kostel sv. Havla
 Střížkov
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Vlašim
 Komorní Hrádek
 Čínský pavilon
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Černýš
 Čejchanov
 Krásná Hora
 židovský hřbitov
 Jemniště
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Trhový Štěpánov
 Jemniště
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čestín
 kostel sv. Jiljí
 Soutice
 Církvice
 Hradové Střimelice
 rozhledna Babka
 Morány
 kostel sv. Vavřince
 kostnice
 kostel sv. Anny
 Hryzely
 Zruč nad Sázavou
 Bolina
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Zruč nad Sázavou
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Vítův mlýn
 Březina
 hřebčín Pecínov
 Kalamajka
 Na výhledu
 Lštění
 Jindice
 Hrad u Čtyřkol
 Zlenice
 Nespery
 most u Borovska
 Ježov
 mlecí kameny
 Drahobudice
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Borovsko
 Borovsko
 železniční most
 Červený Hrádek
 Myšlín
 Štefánikova mohyla
Kontaktní informace
hrad Český Šternberk
257 27 Český Šternberk
Tel: (+420) 317 855 101
http://www.hradceskysternberk.cz
info@hradceskysternberk.cz
Základní informace místa
ID místa: 125
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama