Hrad zal. před r. 1241 Zdeslavem z Divišova. Ve 14. stol. přestavován. R. 1467 dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad, obnoven a v pol. 16. stol. přestavěn. Významné úpravy v 18. stol., ve stol. 19. a 20. menší úpravy. Zdeslavovi potomci hrad drží doposud.
Hlavní obrázek místa
Český Šternberk
© Roman Dohnálek, 08/2006
Na Český Šternberk je nejlepší jet vláčkem. Stejnojmenná zastávka je nedaleko hradu. Celkově je krajina okolo hradu velice příjemná – tak akorát na výlet. V létě se dá koupat v Sázavě nad jezem.
28.5. 2002
historie

Zachovaný hrad na úzkém klesajícím hřebeni, sledujícím levý břeh Sázavy ve stejnojmenné obci. Hrad založil Zdeslav z Divišova před rokem 1241 a jeho potomci, kteří se po hradu píší, ho drží doposud. Hrad byl přestavován ve 14. století. Jako majetek Petra Konopišťského ze Šternberka byl v roce 1467 obležen a dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Poté byl obnoven a další přestavba následovala okolo poloviny 16. století. Výrazných úprav se Český Šternberk dočkal po třicetileté válce, kdy byly přestavěny především interiéry. V roce 1753 se uvádí nová zámecká budova na předhradí. Poslední výrazná přestavba proběhla v polovině devadesátých let 18. století a do dnešní podoby hrad doformovaly menší zásahy v 19. a na počátku 20. století. Dispozice byla nejspíše od počátku dvojdílná. Protože se jádro nacházelo na hřebeni, mělo dvě čela. Severní proti předhradí zajišťoval okrouhlý bergfrit a jižní čtverhranná věž spolu se štítovou hradbou.…  číst dále

28.5. 2002

pověsti

Ztracený poklad

Pán hradu Šternberka prodal odlehlý dvorec, který náležel k jeho panství, za sto tisíc zlatých. V tajnosti přivezl peníze na Šternberk a uložil je do dubové, železem okované truhly, neboť se o ně velmi bál. Byl člověk lakotný a o světský majetek se strachoval víc nežli o duši. I před vlastním služebnictvem své peníze střežil, den co den je přepočítával a těšil se jejich cinkotem. Po čase musel odcestovati do Vídně, kam byl povolán v úřad k císařskému dvoru. Tu mu nezbylo nic jiného, nežli uspořádati své záležitosti a ponechati správu hradu i statků purkrabímu. Purkrabí Hynek byl člověk zkušený a duše poctivá do krajnosti. I mohl se pán hradu spolehnouti, že do pokladny správně poplynou daně poddaných i příjmy z lesů a dvorů. „Jak naložiti s pokladem?“ přemýšlel rytíř, jat starostí o své bohatství. Osnoval plány a zase je zavrhoval, až nakonec se rozhodl, že polovinu s sebou vezme do Vídně…  číst dále

2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Český Šternberk

Místa v okolí

 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Pirkštejn
 synagoga
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Anny
 Rataje nad Sázavou
 kaple sv. Antonína
 Pelíškův most
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Psáře
 Talmberk
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 sbor Opata Prokopa
 Kácov
 Špulka
 Ostředek
 Třebešice
 Kácov
 pivovar
 Čertova brázda
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Losiny
 Petrovice II
 Kozmice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Domašín
 kostel sv. Havla
 Střížkov
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Vlašim
 Komorní Hrádek
 Čínský pavilon
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Černýš
 Čejchanov
 Krásná Hora
 židovský hřbitov
 Jemniště
 kostel sv. Václava
 studánka sv. Anny
 Trhový Štěpánov
 Jemniště
 židovský hřbitov
 synagoga
 Čestín
 kostel sv. Jiljí
 Soutice
 Církvice
 Hradové Střimelice
 rozhledna Babka
 Morány
 kostel sv. Vavřince
 kostnice
 kostel sv. Anny
 Hryzely
 Zruč nad Sázavou
 Bolina
 kostel sv. Mikuláše
 Žíšov
 Zruč nad Sázavou
 městečko Odranec
 Stará Dubá
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Vítův mlýn
 Březina
 hřebčín Pecínov
 Na výhledu
 Lštění
 Jindice
 Zlenice
 Hrad u Čtyřkol
 Nespery
 most u Borovska
 Ježov
 mlecí kameny
 Drahobudice
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Borovsko
 Borovsko
 železniční most
 Červený Hrádek
 Myšlín
 Štefánikova mohyla
Kontaktní informace
hrad Český Šternberk
257 27 Český Šternberk
Tel: (+420) 317 855 101
http://www.hradceskysternberk.cz
info@hradceskysternberk.cz
Základní informace místa
ID místa: 125
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama