Viadukt s deseti oblouky dokončen roku 1953. Nad řekou se klene ve výšce 25 m. Unikátní technická památka. Pod oběma kolejemi jedna nosná konstrukce. Světlost betonových kleneb je 15 m, vzepětí 5,2 m. Čelní zdi vysoké 1 až 7 m, tloušťka 0,9 až 1,15 m. Rekonstrukce mostu v letech 2014 – 2017.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u Ostrova nad Oslavou
© Pavel Vítek 05/2018
Městys Ostrov nad Oslavou leží 10 km jižně od Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice č. 37, vedoucí z Pardubic přes Žďár nad Sázavou do Velké Bíteše. Nedaleko obce vede železniční trať č. 250 Havlíčkův Brod – Brno a je zde nádraží Ostrov nad Oslavou. Obec má autobusové spojení nejen s místy, která leží nedaleko, jako Žďár nad Sázavou nebo Velká Bíteš, ale i se vzdálenějšími, jako s Hradcem Králové, Třebíčí nebo Znojmem. Železniční viadukt najdeme východně od obce. Pod viaduktem vede silnice do Obyčtova a teče řeka Oslava.
13.6. 2018
popis

Železniční viadukt s deseti oblouky byl dokončen v roce 1953. Vede přes něj železnice z Havlíčkova Brodu do Brna. Jedná se o unikátní technickou památku. Viadukt tvoří celkem deset mostních oblouků. Pod oběma kolejemi je jedna nosná konstrukce rozdělena podélnou pracovní spárou. Světlost betonových kleneb je shodně 15 m, vzepětí 5,2 m. Čelní zdi jsou vysoké 1 až 7 m. Jejich tloušťka je 0,9 m až 1,15 m. Spodní stavbu tvoří pilíře 1 až 11. Krajní pilíře jsou zasypané a tvoří opěry mostu. Tloušťka pilířů je od 2,8 m v patě klenby až po 5,5 m. Šířka pilířů je 9,77 až 10,84 m. Základy jsou betonové, různé šířky, délky i výšky. Pilíře jsou obloženy kamenem, jádro je tvořeno betonem o velmi rozdílné průměrné pevnosti. Rekonstrukce mostu proběhla v letech 2014 – 2017.

Pavel Vítek - zdroj: https://www.zdarskypruvodce.cz, 13.6. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ostrov nad Oslavou

Místa v okolí

 železniční viadukt
 socha kavky
 železniční viadukt
 boží muka
 Zahradiště
 Radešín
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 fara
 boží muka
 Nové Veselí
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Bohdalov
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kunhuty
 Bobrová
 radnice
 evangelický kostel
 kamenný most
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 Najdek
 Moravec
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Černá
 Rosička
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 boží muka
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Václava
 rybník Sykovec
 Stránecká Zhoř
 Blažkov
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Medlovský rybník
 mariánský sloup
 kostnice
 Velké Meziříčí
 boží muka
 radnice
 židovský hřbitov
 Obecník
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Nová synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 Skalský dvůr
 Strážek
 kostnice
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
Základní informace místa
ID místa: 13868
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama