Viadukt s deseti oblouky dokončen roku 1953. Nad řekou se klene ve výšce 25 m. Unikátní technická památka. Pod oběma kolejemi jedna nosná konstrukce. Světlost betonových kleneb je 15 m, vzepětí 5,2 m. Čelní zdi vysoké 1 až 7 m, tloušťka 0,9 až 1,15 m. Rekonstrukce mostu v letech 2014 – 2017.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt u Ostrova nad Oslavou
© Pavel Vítek 05/2018
Městys Ostrov nad Oslavou leží 10 km jižně od Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice č. 37, vedoucí z Pardubic přes Žďár nad Sázavou do Velké Bíteše. Nedaleko obce vede železniční trať č. 250 Havlíčkův Brod – Brno a je zde nádraží Ostrov nad Oslavou. Obec má autobusové spojení nejen s místy, která leží nedaleko, jako Žďár nad Sázavou nebo Velká Bíteš, ale i se vzdálenějšími, jako s Hradcem Králové, Třebíčí nebo Znojmem. Železniční viadukt najdeme východně od obce. Pod viaduktem vede silnice do Obyčtova a teče řeka Oslava.
13.6. 2018
popis

Železniční viadukt s deseti oblouky byl dokončen v roce 1953. Vede přes něj železnice z Havlíčkova Brodu do Brna. Jedná se o unikátní technickou památku. Viadukt tvoří celkem deset mostních oblouků. Pod oběma kolejemi je jedna nosná konstrukce rozdělena podélnou pracovní spárou. Světlost betonových kleneb je shodně 15 m, vzepětí 5,2 m. Čelní zdi jsou vysoké 1 až 7 m. Jejich tloušťka je 0,9 m až 1,15 m. Spodní stavbu tvoří pilíře 1 až 11. Krajní pilíře jsou zasypané a tvoří opěry mostu. Tloušťka pilířů je od 2,8 m v patě klenby až po 5,5 m. Šířka pilířů je 9,77 až 10,84 m. Základy jsou betonové, různé šířky, délky i výšky. Pilíře jsou obloženy kamenem, jádro je tvořeno betonem o velmi rozdílné průměrné pevnosti. Rekonstrukce mostu proběhla v letech 2014 – 2017.

Pavel Vítek - zdroj: https://www.zdarskypruvodce.cz, 13.6. 2018

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ostrov nad Oslavou

Místa v okolí

 železniční viadukt
 socha kavky
 kaplička
 Mrázkova louka
 boží muka
 železniční viadukt
 Zahradiště
 Radešín
 kostel sv. Václava
 fara
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 Nové Veselí
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Žďár nad Sázavou
 Bohdalov
 kašna Píseň hor
 železniční viadukt
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 Bobrová
 kamenný most
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 Najdek
 Moravec
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Rosička
 Černá
 Mostiště
 Šiklův mlýn
 kostel sv. Marka
 boží muka
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Václava
 rybník Sykovec
 Stránecká Zhoř
 Blažkov
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Medlovský rybník
 mariánský sloup
 Velké Meziříčí
 kostnice
 boží muka
 radnice
 židovský hřbitov
 Stará synagoga
 Obecník
 Malá synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Nová synagoga
 kostel sv. Matouše
 kostnice
 Strážek
 Skalský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Rohy
Základní informace místa
ID místa: 13868
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.6.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama