Areál kostela sv. Havla s márnicí, litinovým křížem a ohradní zdí. Kostel se západní hranolovou věží, obdélnou lodí a s pravoúhlým presbytářem s okosenými nárožími. Fasáda s jednodušším barokním tvaroslovím. Pozdně barokní kostel z roku 1783 se starší věží.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 07/2017
Obec Podveky se nachází v okrese Kutná Hora. Ve vzdálenosti 15 km jihozápadně leží město Vlašim, 22 km západně město Benešov, 25 km severovýchodně město Kutná Hora a 27 km severovýchodně město Kolín.
18.7. 2017
popis

Areál tvoří výraznou krajinnou dominantu, zároveň se jedná o lokalitu s dlouhou kultovní tradicí. Sakrální stavba je příkladem pozdně barokní rustikální architektury. Areál je situovaný na jih od obce na malém návrší. Sestává z orientované stavby kostela s výraznou věží, kolem se rozkládá hřbitov vymezený původní kamennou ohradní zdí otevírající se novodobou branou. Na východní straně za kostelem se nachází márnice, která je zapojena do ohradní zdi a součástí areálu je také kříž.

Čerpáno ze zdroje - http://pamatkovykatalog.cz, 18.7. 2017

historie

Na nejvyšším bodu kopce sv. Havla stojí filiální kostel zasvěcený stejnému světci. Starý kostel připomínaný již v roce 1350 úplně sešel a tak byl roku 1783 na jeho místě od základu postaven nový. V roce 1897 byl opatřen novou šindelovou střechou, betonovým stropem a báňovitou, plechem pobitou věží. Opravu řídil stavitel Židlický z Kouřimi. Vnitřek chrámu se skládá z předsíně, z níž vedou schody na kruchtu a dveře do chrámové lodi. Hlavní oltář, umístěný východním směrem, zdobil obraz sv. Havla od Viléma Kandlera, ale 1. května 1960 byl zničen při bohoslužbě kulovým bleskem. V roce 1981 přibyl oltář sv. Václava. Na věži visící zvon je starý přes 500 let a pochází ještě z původního starého kostela. Celý areál včetně márnice, hřbitovní zdi a železného kříže byl státem zařazen do kulturních památek. K objektům drobné architektury se zde řadí zvonička z nučického pískovce, postavená v roce 1901.

Čerpáno ze zdroje - https://www.mistopisy.cz, 18.7. 2017

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Podveky

Místa v okolí

 kostel sv. Havla
 Otryby
 Otryby
 kaple sv. Antonína
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Pelíškův most
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
 Losiny
 socha sv. Vendelína
 Český Šternberk
 pivovar
 Kácov
 Kácov
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Anny
 Talmberk
 socha sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Čestín
 synagoga
 Psáře
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 Morány
 kostel sv. Anny
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 synagoga
 Čertova brázda
 Církvice
 Černýš
 Březina
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Babka
 Žíšov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Soutice
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Hodkov
 Hryzely
 Jindice
 Ostředek
 Trhový Štěpánov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Špulka
 studánka sv. Anny
 Třebešice
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Drahobudice
 Horka II
 synagoga
 grotta
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Kozmice
 Vlašim
 Zásmuky
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 fara
 Domašín
 Čínský pavilon
 Na Šancích
 kostnice
 Červený Hrádek
 Komorní Hrádek
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 most u Borovska
 Čejchanov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Hradové Střimelice
 Bečváry
 lesní pramen
 Borovsko
 Borovsko
 Vlastějovice
 Roztěž
 Kounice
 Konojedy
 Jemniště
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 venkovská usedlost
 Suchdol
 kostel sv. Markéty
 vodní mlýn a pila
 Vysoká
 mlecí kameny
Základní informace místa
ID místa: 13552
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama