
Gotický Hrádek, ve kterém je dnes České muzeum stříbra, stojí na místě původně dřevěné, pravděpodobně opevněné tvrze, která zde stála zřejmě již ve 13. století. V písemných pramenech se zmiňuje v 1. čtvrtině 14. století. Dřevěnou tvrz nechal přestavět na hrádek - kamenný palác městského typu (třípatrová věž, vysoké štíty) v letech 1410 - 1415 kutnohorský královský rychtář pan Václav z Donína. Majitelé sídla se často střídali. Za husitských válek byl hrad poškozen, následně opraven za Preklů (po r. 1485) a přestavěn koncem 15. století, kdy byl v majetku obchodníka s rudou a majitele několika dolů, pana Jana Smíška z Vrchovišť, který jej nechal upravit na honosný gotický palác (velké sály, arkýře, kaple, malované stropy, umělecká kamenická výzdoba). Znovu byl hrad stavebně upraven roku 1620, kdy bylo postaveno patro jižního křídla. Jedněmi z dalších majitelů byli jezuité, kteří zde zřídili r. 1686 jezuitský seminář a následně školu… číst dále
Jedna z kutnohorských pověstí vykládá název města takto: V krajině, kde se dnes rozkládá Kutná Hora, šířily se v dávných dobách rozsáhlé lesy, nejhustší v hluboké průrvě, kterou si razí cestu potok Vrchlice. Držitel toho kraje, Miroslav z Cimburka, povolal sem mnichy cisterciáky z Valdsas. I přistěhovali se sem mnichové, když jim pán z Cimburka postoupil právo užívati všech výtěžků z darované půdy, ve značném počtu, usadili se ve vsi Sedlci a pustili se horlivě do práce, kterou jim předpisovala pravidla jejich řehole. Jeden z mnichů, jménem Antonín, vyšel si r. 1237 do lesů, aby se tu poohlédl, kde by se dala získati nová orná půda. Kráčel hlouběji a hlouběji do lůna hvozdů, až se octl v místech, kde stojí dnes kostel Všech svatých. Odpočinul si pod skalou na hebkém mechu a únavou tu v stínu lesa usnul. Nespal však jako jindy poklidným spánkem spravedlivých. Pojal ho v náruč podivný sen a kouzlil před ním… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.