Jedno z nejrozsáhlejších městských opevnění, které se v Čechách zachovalo, od roku 1995 vyhlášené národní kulturní památkou. Vznikalo během 13.–15. století, v 19. století demolovány brány, zůstala pouze jedna – severní Pražská brána.
Hlavní obrázek místa
Bašta chránící Kolínskou bránu, východní hradby
Téměř v původní podobě, chybí pouze obranné polopatro se střechou. Dodnes jsou patrné střílny pro hákovnice, částečně se také zachovala původní omítka.
© Petr Turyna 07/2005
Opevnění Kouřimi se řadí mezi nejzachovalejší fortifikační systémy střední Evropy a po zásluze je od roku 1995 (jako jediná stavba svého druhu u nás) národní kulturní památkou. Srovnatelné hradby v rámci Česka naleznete již snad jen v Poličce. Už první zmínka o Kouřimi z roku 1261 dává toto opevnění za příklad nově vznikajícím městům! Fortifikace rostla zároveň s výstavbou města – od poloviny 13. stol. až do období po roce 1500. Po třicetileté válce (kdy byla Kouřim jedním z nejzničenějších měst v zemi a vrátilo se do ní pouhých 45 rodin) již však není udržována a postupně chátrá. Nejtvrším zásahem do její celistvosti byla demolice bran v 19. stol. Dvě linie zdí zesílených věžicemi a bastiony odděloval až 14 metrů široký parkán. Bašty vnější hradby byly zakončeny hrázděným polopatrem. Nedílnou součástí byla čtveřice městských bran: Kolínská, Malotická, Olešská a hlavně jediná dosud stojící brána Pražská. Ty doplňovala tzv. katova fortna pri Olešské bráně na západě. Tou směla procházet právě jen tato osoba “stavu nečistého”. Jednotlivé brány chránilo důmyslné předbraní. Např. Malotická na jihu opevnění spočívala v zajímavém systému. Průjezdní věžovitá stavba v hlavní hradbě byla doplněna další branou v parkánové zdi. V 15. stol. před ní přibyla ještě třetí, předsunutá. Tu chránila dvojice půlkruhových bašt. Podobná soustava měla stát také před Pražskou branou. Kolínská brána na východě byla atypická svojí kolmou pozicí na hradební zeď. Dvojici věžovitých průjezdních bran z východu chránila (dosud stojící) mohutná okrouhlá bašta z konce 15. stol. Množství střílen pro hákovnice a jiné zbraně umožňovalo palbou pokrýt široké okolí tohoto vstupu. Velká část hradeb je nyní volně přístupná. Jedná se zejména o městský park Na hradbách v jižní části opevnění, který přiléhá k nepřehlédnutelné Muzejní baště. Dále jsou to zbytky fortifikace na východní straně…  číst dále
Mass, Turyna Petr, 27.2. 2004
historie

Pražská brána

Věživitá brána v severní části kouřimských hradeb je poslední ze čtyř, kterými se ve středověku vstupovalo do města. Pochází z druhé poloviny 13. století, z doby vlády krále Přemysla II. Otakara. Původně byla vyšší – měla ještě jedno zděné patro a hrázděné polopatro a byla kryta strmou střechou. Přístupná byla v patře malými portálky ve výši hradeb, které se dodnes dochovaly. Bránu tvoří velký průjezd, který je z obou stran tvořen hrotitými portály a uvnitř věže je zaklenut valenou klenbou. Severní, vnější průčelí je zesíleno pilíři, na jejichž bocích jsou znatelné drážky, kterými se spouštěla kovová padací mříž. Brána byla ve středověku chráněna padacím mostem přes dnes již zasypaný příkop.

Ivka (Tomáš Koutek: Městské brány v Čechách, Brána, Praha 2003), 16.12. 2007

Půdorys místa


© Petr Turyna 07/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Kouřim

Místa v okolí

 stará radnice
 kostel sv. Štěpána
 děkanství
 kamenný most
 stodoly
 židovský hřbitov
 Lechův kámen
 kaple sv. Anny
 Stará Kouřim
 vodojem
 kaple sv. Víta
 mlýn Bukačov
 Molitorov
 Diblíkov
 socha sv. Anny
 boží muka
 kamenný most
 socha sv. Prokopa
 Třebovle
 Třebovle
 Toušice
 kamenný most
 Lipany
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 Na Hradišťatech
 panský dům
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Na Šancích
 Na Hradišťanech
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 Hradenín
 kamenný most
 Vitice
 lom Velká Stráž
 Plaňany
 Zásmuky
 fara
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 grotta
 synagoga
 synagoga
 mohyla sv. Prokopa
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Šance
 Radim
 Radim
 boží muka
 Břežany I
 kamenný most
 Libodřice
 Bauerova vila
 Hryzely
 nový špitál
 panská sýpka
 kostel sv. Vojtěcha
 masné krámy
 stará škola
 starý špitál
 kaple sv. Kříže
 Polní Voděrady
 Bečváry
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Drahobudice
 Cerhenice
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Církvice
 Zlaté Slunce
 Tuchoraz
 Lošany
 kostel sv. Vavřince
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Červený Hrádek
 Křečhoř
 Konojedy
 Klučov
 kostel sv. Jiří
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 kostel sv. Havla
 hradiště Na Ptáčku
 Podlipanské muzeum
 kostel sv. Martina
 Radovesnice
 Bedřichova vyhlídka
 Doubravčice
 Šember
 Jindice
 Tismice
 Tismice
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 Ratboř
 kostel sv. Havla
 Ratboř
 kostel sv. Václava
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Lažany
 Čertova brázda
 Skalka
 panská hospoda
 špitál
 Kounice
 fara
 městská zvonice
 Suchdol
 kostel sv. Martina
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Vodárenská věž
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 mlecí kameny
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Talmberk
 Stříbrná Skalice
 Klepec
 židovský hřbitov
 lom Kaménka
 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Václava
 Hradové Střimelice
 kostel sv. Martina
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Předhradí
 kaple sv. Prokopa
 Oldříš
 hřbitov
 kostel sv. Havla
 fara
 zdymadlo Poděbrady
 Svatojánský pramen
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Vyšehořovice
 Libice nad Cidlinou
 Komorní Hrádek
 Čejchanov
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 2266
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama