Jedno z nejrozsáhlejších městských opevnění, které se v Čechách zachovalo, od roku 1995 vyhlášené národní kulturní památkou. Vznikalo během 13.–15. století, v 19. století demolovány brány, zůstala pouze jedna – severní Pražská brána.
Hlavní obrázek místa
čtvrtá západní bašta
© Karel Husák, 02/2010
Opevnění Kouřimi se řadí mezi nejzachovalejší fortifikační systémy střední Evropy a po zásluze je od roku 1995 (jako jediná stavba svého druhu u nás) národní kulturní památkou. Srovnatelné hradby v rámci Česka naleznete již snad jen v Poličce. Už první zmínka o Kouřimi z roku 1261 dává toto opevnění za příklad nově vznikajícím městům! Fortifikace rostla zároveň s výstavbou města – od poloviny 13. stol. až do období po roce 1500. Po třicetileté válce (kdy byla Kouřim jedním z nejzničenějších měst v zemi a vrátilo se do ní pouhých 45 rodin) již však není udržována a postupně chátrá. Nejtvrším zásahem do její celistvosti byla demolice bran v 19. stol. Dvě linie zdí zesílených věžicemi a bastiony odděloval až 14 metrů široký parkán. Bašty vnější hradby byly zakončeny hrázděným polopatrem. Nedílnou součástí byla čtveřice městských bran: Kolínská, Malotická, Olešská a hlavně jediná dosud stojící brána Pražská. Ty doplňovala tzv. katova fortna pri Olešské bráně na západě. Tou směla procházet právě jen tato osoba “stavu nečistého”. Jednotlivé brány chránilo důmyslné předbraní. Např. Malotická na jihu opevnění spočívala v zajímavém systému. Průjezdní věžovitá stavba v hlavní hradbě byla doplněna další branou v parkánové zdi. V 15. stol. před ní přibyla ještě třetí, předsunutá. Tu chránila dvojice půlkruhových bašt. Podobná soustava měla stát také před Pražskou branou. Kolínská brána na východě byla atypická svojí kolmou pozicí na hradební zeď. Dvojici věžovitých průjezdních bran z východu chránila (dosud stojící) mohutná okrouhlá bašta z konce 15. stol. Množství střílen pro hákovnice a jiné zbraně umožňovalo palbou pokrýt široké okolí tohoto vstupu. Velká část hradeb je nyní volně přístupná. Jedná se zejména o městský park Na hradbách v jižní části opevnění, který přiléhá k nepřehlédnutelné Muzejní baště. Dále jsou to zbytky fortifikace na východní straně…  číst dále
Mass, Turyna Petr, 27.2. 2004
historie

Pražská brána

Věživitá brána v severní části kouřimských hradeb je poslední ze čtyř, kterými se ve středověku vstupovalo do města. Pochází z druhé poloviny 13. století, z doby vlády krále Přemysla II. Otakara. Původně byla vyšší – měla ještě jedno zděné patro a hrázděné polopatro a byla kryta strmou střechou. Přístupná byla v patře malými portálky ve výši hradeb, které se dodnes dochovaly. Bránu tvoří velký průjezd, který je z obou stran tvořen hrotitými portály a uvnitř věže je zaklenut valenou klenbou. Severní, vnější průčelí je zesíleno pilíři, na jejichž bocích jsou znatelné drážky, kterými se spouštěla kovová padací mříž. Brána byla ve středověku chráněna padacím mostem přes dnes již zasypaný příkop.

Ivka (Tomáš Koutek: Městské brány v Čechách, Brána, Praha 2003), 16.12. 2007

Půdorys místa


© Petr Turyna 07/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Kouřim

Místa v okolí

 stará radnice
 kostel sv. Štěpána
 děkanství
 kamenný most
 stodoly
 židovský hřbitov
 Lechův kámen
 kaple sv. Anny
 Stará Kouřim
 vodojem
 kaple sv. Víta
 mlýn Bukačov
 Molitorov
 Diblíkov
 socha sv. Anny
 boží muka
 kamenný most
 socha sv. Prokopa
 Třebovle
 Třebovle
 Toušice
 kamenný most
 Lipany
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Matouše
 Na Hradišťatech
 Malotice
 panský dům
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Na Šancích
 Na Hradišťanech
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 Hradenín
 kamenný most
 Vitice
 lom Velká Stráž
 Plaňany
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Zásmuky
 fara
 grotta
 synagoga
 synagoga
 mohyla sv. Prokopa
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Šance
 Radim
 Radim
 boží muka
 Břežany I
 kamenný most
 Libodřice
 Bauerova vila
 Hryzely
 nový špitál
 panská sýpka
 kostel sv. Vojtěcha
 masné krámy
 stará škola
 starý špitál
 kaple sv. Kříže
 Polní Voděrady
 Bečváry
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Drahobudice
 Cerhenice
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Církvice
 Zlaté Slunce
 Tuchoraz
 Lošany
 kostel sv. Vavřince
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Červený Hrádek
 Křečhoř
 Konojedy
 Klučov
 kostel sv. Jiří
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 kostel sv. Havla
 hradiště Na Ptáčku
 Podlipanské muzeum
 kostel sv. Martina
 Radovesnice
 Bedřichova vyhlídka
 Doubravčice
 Šember
 Jindice
 Tismice
 Tismice
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 Ratboř
 kostel sv. Havla
 Ratboř
 kostel sv. Václava
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Lažany
 Čertova brázda
 Skalka
 panská hospoda
 špitál
 Kounice
 fara
 městská zvonice
 Suchdol
 kostel sv. Martina
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Vodárenská věž
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 mlecí kameny
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Talmberk
 Stříbrná Skalice
 Klepec
 židovský hřbitov
 lom Kaménka
 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Václava
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Hradové Střimelice
 kostel sv. Martina
 Předhradí
 kaple sv. Prokopa
 Oldříš
 Ve Studeném
 hřbitov
 kostel sv. Havla
 fara
 zdymadlo Poděbrady
 Svatojánský pramen
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Vyšehořovice
 Libice nad Cidlinou
 Komorní Hrádek
 Čejchanov
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 2266
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama