Jedno z nejrozsáhlejších městských opevnění, které se v Čechách zachovalo, od roku 1995 vyhlášené národní kulturní památkou. Vznikalo během 13.–15. století, v 19. století demolovány brány, zůstala pouze jedna – severní Pražská brána.
Hlavní obrázek místa
Hradby na SV
© Rodochrozit , 04/2013
Opevnění Kouřimi se řadí mezi nejzachovalejší fortifikační systémy střední Evropy a po zásluze je od roku 1995 (jako jediná stavba svého druhu u nás) národní kulturní památkou. Srovnatelné hradby v rámci Česka naleznete již snad jen v Poličce. Už první zmínka o Kouřimi z roku 1261 dává toto opevnění za příklad nově vznikajícím městům! Fortifikace rostla zároveň s výstavbou města – od poloviny 13. stol. až do období po roce 1500. Po třicetileté válce (kdy byla Kouřim jedním z nejzničenějších měst v zemi a vrátilo se do ní pouhých 45 rodin) již však není udržována a postupně chátrá. Nejtvrším zásahem do její celistvosti byla demolice bran v 19. stol. Dvě linie zdí zesílených věžicemi a bastiony odděloval až 14 metrů široký parkán. Bašty vnější hradby byly zakončeny hrázděným polopatrem. Nedílnou součástí byla čtveřice městských bran: Kolínská, Malotická, Olešská a hlavně jediná dosud stojící brána Pražská. Ty doplňovala tzv. katova fortna pri Olešské bráně na západě. Tou směla procházet právě jen tato osoba “stavu nečistého”. Jednotlivé brány chránilo důmyslné předbraní. Např. Malotická na jihu opevnění spočívala v zajímavém systému. Průjezdní věžovitá stavba v hlavní hradbě byla doplněna další branou v parkánové zdi. V 15. stol. před ní přibyla ještě třetí, předsunutá. Tu chránila dvojice půlkruhových bašt. Podobná soustava měla stát také před Pražskou branou. Kolínská brána na východě byla atypická svojí kolmou pozicí na hradební zeď. Dvojici věžovitých průjezdních bran z východu chránila (dosud stojící) mohutná okrouhlá bašta z konce 15. stol. Množství střílen pro hákovnice a jiné zbraně umožňovalo palbou pokrýt široké okolí tohoto vstupu. Velká část hradeb je nyní volně přístupná. Jedná se zejména o městský park Na hradbách v jižní části opevnění, který přiléhá k nepřehlédnutelné Muzejní baště. Dále jsou to zbytky fortifikace na východní straně…  číst dále
Mass, Turyna Petr, 27.2. 2004
historie

Pražská brána

Věživitá brána v severní části kouřimských hradeb je poslední ze čtyř, kterými se ve středověku vstupovalo do města. Pochází z druhé poloviny 13. století, z doby vlády krále Přemysla II. Otakara. Původně byla vyšší – měla ještě jedno zděné patro a hrázděné polopatro a byla kryta strmou střechou. Přístupná byla v patře malými portálky ve výši hradeb, které se dodnes dochovaly. Bránu tvoří velký průjezd, který je z obou stran tvořen hrotitými portály a uvnitř věže je zaklenut valenou klenbou. Severní, vnější průčelí je zesíleno pilíři, na jejichž bocích jsou znatelné drážky, kterými se spouštěla kovová padací mříž. Brána byla ve středověku chráněna padacím mostem přes dnes již zasypaný příkop.

Ivka (Tomáš Koutek: Městské brány v Čechách, Brána, Praha 2003), 16.12. 2007

Půdorys místa


© Petr Turyna 07/2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Kouřim

Místa v okolí

 stará radnice
 kostel sv. Štěpána
 děkanství
 kamenný most
 stodoly
 židovský hřbitov
 Lechův kámen
 kaple sv. Anny
 vodojem
 Stará Kouřim
 kaple sv. Víta
 mlýn Bukačov
 Molitorov
 socha sv. Anny
 Diblíkov
 boží muka
 kamenný most
 socha sv. Prokopa
 Třebovle
 Třebovle
 Toušice
 kamenný most
 Lipany
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 Na Hradišťatech
 panský dům
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Na Hradišťanech
 Na Šancích
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 Hradenín
 kamenný most
 Vitice
 lom Velká Stráž
 Plaňany
 Zásmuky
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 fara
 synagoga
 grotta
 synagoga
 mohyla sv. Prokopa
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Šance
 Radim
 boží muka
 Radim
 kamenný most
 Břežany I
 Libodřice
 Bauerova vila
 Hryzely
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 stará škola
 masné krámy
 starý špitál
 kaple sv. Kříže
 Polní Voděrady
 Bečváry
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Václava
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Drahobudice
 Cerhenice
 vodárenská věž
 kostel sv. Václava
 Církvice
 Zlaté Slunce
 Tuchoraz
 kostel sv. Vavřince
 Lošany
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Jiří
 Červený Hrádek
 evangelický kostel
 Křečhoř
 kostel sv. Václava
 Konojedy
 měšťanský pivovar
 Klučov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Husův kámen
 masné krámy
 radnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Havla
 hradiště Na Ptáčku
 Podlipanské muzeum
 kostel sv. Martina
 Radovesnice
 Bedřichova vyhlídka
 Jindice
 Doubravčice
 Šember
 Tismice
 Tismice
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 vodárenská věž
 Ratboř
 Ratboř
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Lažany
 Čertova brázda
 Skalka
 panská hospoda
 špitál
 kostel sv. Apolináře
 Kounice
 fara
 městská zvonice
 kostel sv. Martina
 Suchdol
 Vodárenská věž
 kaple sv. Prokopa
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 radnice
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 mlecí kameny
 Talmberk
 Stříbrná Skalice
 Klepec
 židovský hřbitov
 lom Kaménka
 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hradové Střimelice
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Předhradí
 Oldříš
 hřbitov
 kostel sv. Havla
 fara
 zdymadlo Poděbrady
 Svatojánský pramen
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Vyšehořovice
 Libice nad Cidlinou
 Komorní Hrádek
 Čejchanov
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
Základní informace místa
ID místa: 2266
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama