Nejvýznamnější stavba Kutné Hory vznikala jako uspokojení representačních potřeb města od konce 14. do poloviny 16. století. Od 17. století do 1773 kostel jesuitské koleje. Na přelomu 19. a 20. století uzavřen novým západním průčelím a regotisován.
Hlavní obrázek místa
Sv.Barbora
© Hana Kubikova 05/2004
Katedrála sv. Barbory (patronky horníků), stojící na výrazném ostrohu nad říčkou Vrchlicí, je jednou z vlajkových lodí gotické chrámové architektury Čech. Svůj podpis na ní zanechali přední stavitelé svých dob (Parléřova huť, Matěj Rejsek, Benedikt Rejt, ale např. i Josef Mocker). Atmosféru pětilodní baziliky umocňuje pohybem slunce průběžně měnící se lom slunečních paprsků. Překrásně zaklenuté interiéry s fragmenty pozdně gotické a renesanční malby obsahují mimo jiné sochu Madony v první chórové kapli (80. léta 14. stol.), původní chórové lavice (konec 15. stol.) či kamenný sanktuář (1502). Většina ostatního zařízení je tedy barokní, ale např. hlavní oltář je neogotická kopie. Ze stejné doby (z konce 19. stol.) pochází západní průčelí a také "původní" stanová střecha. Koncem minulého tisíciletí se katedrála ocitla ve velmi špatném stavu, s generální rekonstrukcí se začlo (až) v červenci roku 2003. Práce mají trvat několik let. Od chrámu je překrásný výhled do parkově upraveného údolí pod relikty městského opěvnění, nad nímž se vypínají budovy tzv. Hrádku, Vlašského dvora a nepřehlídnutelná věž kostela sv. Jakuba. Pozorný návštěvník za dobré viditelnosti ve větší vzdálenosti rozezná sedlecký klášter, ba dokonce i zámek Kačina.
Mass, Turyna Petr, 3.1. 2004
popis

Chrám svaté Panny Barbory v Kutné Hoře je jednou ze čtyř staveb v Čechách, provedených podle francouzského katedrálního schematu, tj. jako vícelodní basilika s chórovým ochozem a kaplemi (dále katedrála sv. Víta na Pražském hradě, presbytář kostela sv. Bartoloměje v Kolíně a klášterní kostel Panny Marie v Sedlci). Podélnou osu celé disposice tvoří široká hlavní loď, přecházející na východě ve vysoký chór o stejné šíři a výši (přes obě patra chrámu). Na hlavní loď navazují patrové vnitřní boční lodě. V úrovni přízemí na ně plynule navazuje chórový ochoz o téměž polokruhovitém půdorysu. Na vnější straně ho obtáčí řetěz chórových kaplí na lichoběžníkovém půdorysu, vymezeném trojúhelnými pilíři vnějšího opěrného systému chóru. První patra vnitřních bočních lodí končí s přechodem hlavní lodi do chóru. Vnější boční lodi jsou pouze přízemní a proti vnitřním lodím směrem k východu kratší. Chrám má tedy na úrovni přízemí pět…  číst dále

Ivan Grisa, 15.9. 2008

historie

Sv. Barbora v Kutné Hoře

Stavba farního kostela započala rokem 1388. V první etapě se jí chopila parléřova huť. Ničivé husitské války znamenaly pro výstavbu dlouhé zdržení. Teprve až v osmdesátých letech 15. století se našlo dostatek vůle a peněz pro pokračování. Místní kameník Hanuš se nadále řídil sto let starými parléřovskými projekty. To však bylo poněkud v rozporu s moderním stavitelstvím – proto byl z Prahy přivolán M. Rejsek, který nadále stavbu vedl společně s ředitelem stavby Michalem Smíškem. Rejsek však 1506 umírá – stavba ještě 6 let pokračuje dle jeho projektů. R. 1512 se díla ujímá další ze slavných stavitelů své doby, Benedikt Reit. Před ním stál úkol nejtěžší – zaklenout hlavní loď. I na tohoto architekta si následně sáhla smrt, proto práce po roce 1534 probíhají jen pomalu. Město díky menším výnosům ze stříbra chudne a tak je roku 1558 stavba zastavena jakož to finančně neúnosná. Zlomem je až zásah nově příchozích jezuitů do časem zchátralé katedrály,…  číst dále

Mass, Turyna Petr, 3.1. 2004

Půdorys místa

půdorys kostela, černě vyznačena první gotická fáze (cca 1388-1420)
© archiv NPÚ (in A. Pospíšil: Gotický plán chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře ze sbírek Vídeňské AVU, Průzkumy památek 2005-I)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Kutná Hora

Místa v okolí

 kaple Božího Těla
 jezuitská kolej
 Hrádek
 synagoga/Husův dům
 kamenná kašna
 kostel sv. Jakuba
 Vlašský dvůr
 mariánský sloup
 Kamenný dům
 Sankturinovský dům
 dům č. p. 507
 městské opevnění
 cukrovar
 kutnohorský akvadukt
 Lorec
 Přítoky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Markéty
 socha sv. Barbory
 Křesetice
 socha sv. Václava
 Libenice
 evangelický kostel
 vodárenská věž
 Malešov
 Hlízov
 Nové Dvory
 kaple
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Vysoká
 kostel sv. Jakuba
 Červené Pečky
 Opatovice
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 Třebešice
 Nebovidy
 socha sv. Floriána
 Kluky
 Červený Domek
 Úmonín
 Nová Lhota
 Lochy
 kostel sv. Markéty
 Roztěž
 Suchdol
 venkovská usedlost
 Kačina
 Sion
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Ondřeje
 Březová
 Souňov
 Pašinka
 kostel sv. Mikuláše
 Sedlov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Přítoky
 Ratboř
 Lomec
 fara
 kostel sv. Václava
 Třebonín
 Třebonín
 boží muka
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Václava
 Husův sbor a pomník
 Podměstský mlýn
 vodárenská věž
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 děkanství
 Žáky
 radnice
 městský dům
 Žáky
 synagoga
 evangelický kostel
 Žáky
 Regionální muzeum
 Husův sbor
 sokolovna
 mariánský sloup
 kašna
 dům č. p. 46
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 městské opevnění
 synagoga
 radnice
 starý most
 budova pošty
 Kolín
 Práchovna
 Podskalský mlýn
 Konárovice
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Marka
 Radovesnice
 Žehušice
 Vodárenská věž
 Žehušice
 větrný mlýn
 barokní kamenný most
 Hraběšín
 kostel sv. Jiří
 Lošany
 Červené Janovice
 Červený Hrádek
 radnice
 Filipov
 Tupadly
 Polní Voděrady
 Týnec nad Labem
 Býchory
 Býchory
 Jindice
 Bečváry
 Horušice
 Kolo
 Býchory
 Březina
 Kojice
 Křečhoř
 Drahobudice
 kostel sv. Gotharda
 Bedřichova vyhlídka
 Libodřice
 Bauerova vila
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Zlaté Slunce
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Zbraslavice
 vodní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Smrčany
 židovský hřbitov
 Zdechovice
 kostel sv. Vavřince
 Břežany I
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Morány
 kostel Všech svatých
 Hrádek u Podmok
 Čestín
 Cerhenice
 Cerhenice
 vyhlídkové věže
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
Kontaktní informace
Kutná Hora - chrám sv. Barbory
Arciděkanský úřad
Jakubská 1
284 01 Kutná Hora
Tel: 327 512 115 (fara)
http://www.kutnohorsko.cz
Základní informace místa
ID místa: 1447
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama