Jezuitská kolej stavěna od r.1667 do pol.18.st. podle projektu D. Orsiho. Stavbu vedli C. Lurago a F. Caratti. Po zrušení řádu v r.1773 přeměněna na kasárny, později vojenský špitál, kadetní škola a do r. 1977 opět kasárna. Nyní v rekonstrukci.
Hlavní obrázek místa
Severní nádvoří koleje
© Ivan Grisa 03/2011
Mohutnou budovu Jezuitské koleje najdeme při cestě z centra města ke chrámu sv. Barbory. Jinak v Kutné Hoře můžeme navštívit celou řadu architektonicky zajímavých objektů. Proto také byl historický střed města prohlášen městskou památkovou rezervací. V městské části Sedlec najdeme první cisterciácký klášter v Čechách a zejména pak mohutný gotický chrám. Nedaleko můžeme navštívit bývalou hřbitovní kapli a v ní známou kostnici.
Pavel Vítek, 30.5. 2007
turistické

Objekt jezuitské koleje využívá dnes Galerie Středočeského kraje (GASK). Volně přístupné jsou během otevíracích hodin chodba v severní části přízemí, schodiště do prvního patra, zdejší kavárna a bývalý refektář. Vstoupit je možno středním portálem hlavního (východního) průčelí, vchodem u severní věže a z nádvoří (do prvního patra u refektáře). Vstupné se platí za prohlídku galerijních expozic (vstup možný celoročně), samostatné vstupenky platí pro vstup na jižní věž (zvonici), která je běžně přístupná od dubna do října, v zimě na požádání v pokladně galerie.

Ivan Grisa, 26.3. 2011

popis

Kolej je situována na impozantním místě v těsném sousedství chrámu sv. Barbory. Původně měla být celá monumentální stavba koncipovaná do půdorysu písmene E, ale současný půdorys ve tvaru písmene F je důsledkem nenaplnění původního záměru. Ve stylu jezuitské řehole je architektura koleje poměrně strohá. Jen průčelí připomíná raně barokní italské paláce. Nároží monumentální budovy jsou zvýrazněny mohutnými věžemi. Původní třetí středová věž musela být v polovině 19. století ze statických důvodů snesena. Budova jezuitské koleje byla původně propojena spojovací chodbou s kostelem sv. Barbory. Dnes již tato spojovací chodba neexistujíce. Záměrem jezuitů bylo vystavět v Kutné Hoře "královskou cestu", od chrámu sv. Barbory k Vlašskému dvoru, jako obdobu Pražské Královské cesty z Klementina na Pražský hrad. Proto byla na mostě před jezuitskou kolejí vytvořena počátkem 18.století galerie soch světců, napodobující sochy na pražském Karlově mostě. Autorem galerie…  číst dále

Pavel Vítek, 30.5. 2007

historie

Jezuitská kolej byla stavěna od roku 1667 a stavba pokračovala až do poloviny 18.století. Autorem projektu byl významný stavitel jezuitských staveb Domenico Orsi. Stavbu vedli Carlo Lurago a Francesco Caratti. Jezuité přišli do Kutné Hory v roce 1626. Jejich úkol byl provést rekatolizaci utrakvistického města a jeho okolí. Jezuitský řád se také v té době zaměřoval na výchovu dětí a mládeže a právě k těmto účelům byla kolej vystavěna. Zrušení jezuitského řádu v roce 1773 pro kolej znamenalo její převod do vojenské správy a kolej byla přeměněna ve vojenská kasárna. Sloužila také jako vojenský špitál, později pak jako kadetní škola. Pak opět jako kasárna až do 90. let 20 století. R. 1998 bylo rozhodnuto o přidělení bývalé jezuitské koleje Českému muzeu výtvarných umění pro vybudování stálé expozice. Bude zde umístěna stálá expozice českého výtvarného umění XX. a XI. století, historická expozice jezuitské koleje, stálá expozice…  číst dále

Pavel Vítek, 30.5. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

půdorys koleje - dnešní stav
© kol.: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha 1997
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Kutná Hora

Místa v okolí

 kaple Božího Těla
 synagoga/Husův dům
 Hrádek
 kostel sv. Jakuba
 kamenná kašna
 Kamenný dům
 mariánský sloup
 Vlašský dvůr
 Sankturinovský dům
 dům č. p. 507
 městské opevnění
 cukrovar
 Lorec
 Přítoky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Libenice
 Křesetice
 evangelický kostel
 Hlízov
 vodárenská věž
 Malešov
 Nové Dvory
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 Červené Pečky
 Opatovice
 kostel sv. Jakuba
 Vysoká
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Rodiny
 Třebešice
 Červený Domek
 Nebovidy
 socha sv. Floriána
 Kluky
 Úmonín
 Lochy
 Nová Lhota
 Roztěž
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Suchdol
 Kačina
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 Březová
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Mikuláše
 Pašinka
 kostel sv. Kateřiny
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 Přítoky
 Lomec
 Třebonín
 Třebonín
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Husův sbor a pomník
 Hrádek
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Alžběty
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 děkanství
 evangelický kostel
 městský dům
 Regionální muzeum
 radnice
 synagoga
 Husův sbor
 mariánský sloup
 starý most
 Žáky
 Žáky
 dům č. p. 46
 Žáky
 mariánský sloup
 kašna
 synagoga
 radnice
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 Práchovna
 budova pošty
 Kolín
 městské opevnění
 Podskalský mlýn
 Konárovice
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 Vodárenská věž
 Radovesnice
 Žehušice
 barokní kamenný most
 větrný mlýn
 Hraběšín
 kostel sv. Jiří
 Lošany
 Červený Hrádek
 Červené Janovice
 radnice
 Filipov
 Polní Voděrady
 Býchory
 Býchory
 Týnec nad Labem
 Tupadly
 Jindice
 Horušice
 Bečváry
 Kolo
 Kojice
 Křečhoř
 Březina
 Drahobudice
 kostel sv. Gotharda
 Bedřichova vyhlídka
 Libodřice
 Bauerova vila
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Zlaté Slunce
 Žíšov
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn
 Bratčice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Zdechovice
 Břežany I
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 kostel Panny Marie
 Morány
 Hrádek u Podmok
 Cerhenice
 Cerhenice
 vyhlídkové věže
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
Kontaktní informace
GASK Kutná Hora
Barborská 53/24
284 01 Kutná Hora
Tel: 327 311 135; 725 607 388
http://www.gask.cz/
Pokladna-KH@gask.cz
Základní informace místa
ID místa: 5279
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama