Jedno z největších raně středověkých slovanských hradišť u nás. Vznik kladen do 8. stol., těžiště existence do 9. stol. Zachovány tři souběžné obloukové linie valů, místy vysoké až 6 m, dvě rozsáhlá předhradí a akropole o rozloze 5 ha.
Hlavní obrázek místa
akropole hradiště
© Milan Caha 06/2008
Hradiště se nachází v lokalitě Na Šancích jihovýchodně od Hryzel, celkem na ploše necelých 27 ha. Dodnes se zachovaly náznaky valů, dobře patrné jsou zejména tři obloukovité valy. První výzkumy zde prováděl již hrabě Šternberk ze Zásmuk koncem 19. stol. Podle velmi sporého archeologického průzkumu lze snad toto raně středověké hradiště datovat na konec 8. stol., případně do 9. stol.
2.10. 2005
turistické

Na hradiště nevede turistická značka. Snadno jej však lze najít, vyjdeme-li z rozcestí silnice a dvou polních cest na jihozápadním okraji Hryzel. Rozcestí poznáte podle fragmentu křížku, na kterém byla v létě 2008 informační tabule o hradišti. Pokud se na rozcestí postavíte čelem k východu, uvidíte před sebou nejen polní cestu, která vás na hradiště zavede, ale ve vzdálenosti cca 300 m i pás stromů, táhnoucí se od cesty doprava – tedy na jih. Tento pás vyznačuje první – vnější – linii valu. Na hradiště lze rovněž vyjít zespoda, cestou z chatové kolonie v údolí Výrovky.

M.C., 13.2. 2009

popis

Jedno z největších slovanských hradišť u nás stojí v poloze "Šance" či "Na šancích" na terase nad údolím Výrovky (Vavřineckého potoka), respektive jejího přítoku – Bohuňovického potoka. Na východě a částečně na severu je lokalita přirozeně chráněna příkrými svahy. Z ostatních stran je hradiště opevněno 3 liniemi mohutných valů (dodnes mají výšku až 6 metrů) a příkopy, vyhloubenými před všemi třemi valy. Valy se obloukovitě stáčí a sahají vždy až k příkrým okrajům terasy. Valy rozdělují celkovou plochu hradiště o výměře cca 26,7 ha na akropoli velkou cca 5 ha a dvě rozsáhlá předhradí. V opevnění bývaly pravděpodobně dvě klešťové brány – severní (kterou dnes vede přístupová cesta) a jižní.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie hradišť v Čechách, nakladatelství Libri, Praha 2003), 13.2. 2009

historie

Hradiště vzniklo podle sporadických archeologických nálezů zřejmě v 8. století, je však pravděpodobné, že vrchol osídlení zde byl ve století následujícím. Hradiště je uspořádáním a umístněním v terénu podobné nedaleké Staré Kouřimi, proto jej R. Turek dává do souvislosti s kouřimským knížectvím. Archeologům je tato lokalita známa od 19. století. První průzkum, za pomocí setniny vojáků, zde vedl hrabě Šternberk v roce 1850. Ve 20. století zde prováděl tři výzkumy menšího rozsahu M. Šolle. Při nich objevil tři polozahloubené objekty, v nichž byl zlomek skleněné perly, přesleny a zvířecí kosti.

Milan Caha (zdroj: kol.: Encyklopedie hradišť v Čechách, nakladatelství Libri, Praha 2003), 13.2. 2009

Půdorys místa

plán hradiště
© Kamenný klíč, Staroslovanské hrady, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Hryzely

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Církvice
 Na Šancích
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 grotta
 Na Hradišťanech
 Zásmuky
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Malotice
 fara
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťatech
 Drahobudice
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 Žíšov
 Toušice
 Bečváry
 Jindice
 Diblíkov
 mlýn Bukačov
 Talmberk
 Molitorov
 synagoga
 Stará Kouřim
 kaple sv. Víta
 kostel sv. Jiljí
 Červený Hrádek
 děkanství
 židovský hřbitov
 vodojem
 stará radnice
 Čertova brázda
 Lechův kámen
 kostel sv. Štěpána
 kamenný most
 městské opevnění
 stodoly
 židovský hřbitov
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 sbor Opata Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Anny
 kaple sv. Prokopa
 boží muka
 kostel sv. Matouše
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 Vranické vodopády
 Vraník
 kostel sv. Václava
 socha sv. Prokopa
 kamenný most
 Konojedy
 Polní Voděrady
 Libodřice
 Třebovle
 Bauerova vila
 radnice
 Třebovle
 Ve Studeném
 Stříbrná Skalice
 kostel sv. Anny
 Lipany
 Hradenín
 nový špitál
 panská sýpka
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vojtěcha
 pomník osvoboditelům
 stará škola
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 masné krámy
 starý špitál
 panský dům
 Březina
 kostel sv. Jiří
 Sedlov
 Lošany
 kostel sv. Jiří
 Vitice
 Hradové Střimelice
 Ratboř
 Suchdol
 Břežany I
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Ratboř
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Plaňany
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Petrovice II
 kamenný most
 synagoga
 kostel sv. Havla
 lom Velká Stráž
 Otryby
 Český Šternberk
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 kaple sv. Prokopa
 Křečhoř
 Radovesnice
 Vysoká
 socha sv. Vendelína
 mlecí kameny
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Otryby
 Roztěž
 Zlaté Slunce
 Šance
 mohyla sv. Prokopa
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Losiny
 socha sv. Prokopa
 Opatovice
 kostel sv. Martina
 Komorní Hrádek
 Morány
 židovský hřbitov
 Ostředek
 Čestín
 Čejchanov
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 kostel sv. Martina
 Přistoupim
 Pašinka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lažany
 Doubravčice
 evangelický kostel
 Skalka
 Šember
 Bedřichova vyhlídka
 Tuchoraz
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Vodárenská věž
 Kozmice
 Tismice
 Tismice
 synagoga
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Špulka
Základní informace místa
ID místa: 3101
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama