Barokní zámek vzniklý přestavbou tvrze postavené Jiřím Hášou z Újezda před r. 1577, kdy je poprvé zmiňována. Statek je do r. 1625 majetkem města Kutné Hory, ale za účast na stavovském povstání je zabaven, stává se majetkem kutnohorské jezuitské koleje, která nechává tvrz přestavět na malý zámek.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč, 10/2005
První zmínka o vsi Křesetice je z roku 1352, kde se připomíná jako majetek sedleckého kláštera. Po jejím zničení husity v roce 1421 je v roce 1436 zastavena králem Zikmundem spolu s dalšími vesnicemi Mikuláši Trčkovi z Lípy, který je připojuje k lipnickému panství. Trčkové z Lípy v roce 1546 prodávají ves Janu Salavovi staršímu z Lípy a ten ji připojuje k panství malešovskému a v roce 1564 ji dál prodává Jiřímu Hášovi z Újezda. V té době byl v Křeseticích pouze statek, až Jiří Háša z Újezda staví v Křeseticích tvrz, o které první zmínka je v roce 1577, kdy Jiří získává dosavadní zástavu jako dědičný statek od Rudolfa II. Jeho syn Karel Háša z Újezda prodává tvrz, dvůr a ves Křesetice kutnohorskému měšťanovi Zikmundovi Kozlovi z Rýzethalu, který nedlouho poté postupuje statek městu Kutné Hoře a na tvrzi bydlí jen hospodářský úředník. V roce 1625 je statek za účast Kutné Hory ve stavovském povstání zkonfiskován a v témže roce Křesetice připadly jezuitské kutnohorské koleji. Jezuiti zvolili Křesetice jako centrum zprávy statku, ke kterému v roce 1654 patřilo třináct vsí. V druhé polovině 17. století byla tvrz přestavena na malý barokní zámek. Jezuité zámek vlastnili až do zrušení řádu v roce 1773, kdy panství připadlo náboženskému fondu. V roce 1824 kupuje panství s 25 vesnicemi Jan František Svoboda. Sňatkem vnučky Jana Františka Svobody Johanky přechází panství v roce 1865 na Kristiána ze Schäffru. Až do roku 1948 byla v zámku zpráva panství a budova byla přizpůsobena k bydlení, v roce 1949 přechází zámek do majetku československého státu a je zde zřízeno MNV. Dnes slouží jako obecní úřad.
Petr Nožička, čerpáno z:Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 2.5. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí před posledními úpravami
© Karel Kibic ml., Objekt z dusané hlíny v Bylanech a další nálezy z Kutnohorska, Památky středních Čech 18/2/2004, NPÚ ÚOP Středních Čech v Praze, Praha 2004
Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Křesetice

Místa v okolí

 Úmonín
 Malešov
 Březová
 Nová Lhota
 kutnohorský akvadukt
 kaple Božího Těla
 Sion
 kostel sv. Ondřeje
 jezuitská kolej
 synagoga/Husův dům
 Kluky
 socha sv. Floriána
 Hrádek
 cukrovar
 kostel sv. Jakuba
 Souňov
 kamenná kašna
 Vlašský dvůr
 Přítoky
 dům č. p. 507
 mariánský sloup
 Sankturinovský dům
 Kamenný dům
 Lomec
 městské opevnění
 Třebonín
 Třebonín
 Přítoky
 Roztěž
 Lorec
 Třebešice
 Vysoká
 kostel sv. Vavřince
 Lochy
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Hraběšín
 vodárenská věž
 Žáky
 Červené Janovice
 Žáky
 Opatovice
 Žáky
 mariánský sloup
 Nové Dvory
 větrný mlýn
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Libenice
 Suchdol
 evangelický kostel
 Hlízov
 Červené Pečky
 Hrádek
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Alžběty
 kaple sv. Kříže
 děkanství
 kaple sv. Rodiny
 měšťanský dům
 boží muka
 měšťanský dům
 evangelický kostel
 radnice
 městský dům
 Husův sbor
 mariánský sloup
 kašna
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 synagoga
 městské opevnění
 Červený Domek
 budova pošty
 Nebovidy
 Sedlov
 Kačina
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Březina
 kostel sv. Ondřeje
 Pašinka
 Filipov
 kostel sv. Kateřiny
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Marka
 Žehušice
 Žehušice
 kostel sv. Anny
 Červený Hrádek
 Smrčany
 vodárenská věž
 Jindice
 barokní kamenný most
 kostel sv. Martina
 kostel Všech svatých
 vodní mlýn
 Husův sbor a pomník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Bohdanka
 Regionální muzeum
 dům č. p. 46
 Radovesnice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 starý most
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Marka
 Kolín
 Práchovna
 Podskalský mlýn
 mariánský sloup
 Žíšov
 Lošany
 Drahobudice
 kostel sv. Mikuláše
 Bečváry
 kostel Všech svatých
 Morány
 Vodárenská věž
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Konárovice
 židovský hřbitov
 Polní Voděrady
 kostel Panny Marie
 Chlum
 Hrádek u Podmok
 Horušice
 Čestín
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 radnice
 Týnec nad Labem
 Libodřice
 Bauerova vila
 Křečhoř
 Kojice
 Petrovice II
 kostel sv. Martina
 Zlaté Slunce
 Zdechovice
 Losiny
 Břežany I
 kostel Všech svatých
 evangelický kostel
Základní informace místa
ID místa: 10032
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama