Hradiště bývalo na pahorku u řeky Kouřimky, který byl osídlen od 5. tisíciletí př.n.l. V 9. a poč. 10. stol. zde bylo opevněné hradiště kmene Zličanů. Archeol. průzkum lokalizoval mj. pohřebiště, náboženský prostor a jedinečnou shromažďovací halu (89 m). Hradiště násilně zaniklo v 1. pol. 10. stol.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Víta na hradišti Stará Kouřim
© Pavel Jarý, 02/2011
Lidé si rozsáhlý pahorek při břehu Kouřimky oblíbili již v 5. tisíciletí př.n.l. Ze tří stran přirozenými srázy chráněné území s vlastním pramenem (Libušino jezírko) a dostatkem zemědělské půdy v okolí skýtalo ideální podmínky pro budování zprvu otevřených zemědělských osad. Původní osídlení z konce mladší doby kamenné vystřídalo již hrazené sídlo kultury řivnáčské, následoval lid se šňůrkovou keramikou, dále lid starolužický, keltové a následně i staroslované. V 9. a v první polovině 10. stol. se Stará Kouřim stává silně opevněným centrem mocného kmene Zličanů. Hradiště o celkové výměře asi 44h chránila z jediného přístupného severovýchodního směru trojice do oblouku založených hradeb o celkové délce více jak 1300m. Ty tvořily z počátku jen dřevohlinité valy s 12m širokým a 5m hlubokým příkopem - kamenné opevnění se začlo stavět až při samém konci jeho dní. Fortifikace je dnes rozpoznatelná ve formě valů. Archeologický průzkum z období let 1948-62 vedený PhDr. Milošem Šollem, CSc. lokalizoval polohu vstupních bran, náboženský prostor u jezírka Libuše a nedaleké pohřebiště knížecího rodu. Ve střední Evropě jedinečná je 89m dlouhá a 4 – 6m široká dřevohlinitá shromažďovací hala v akropoli hradiště. Stará kouřim je také centrem dálkového obchodu, o čemž svědčí např. nálezy předmětů z karolinského západu i jihovýchodního Podunají. Hradiště násilně zaniká během 1. pol. 10. stol., na protější svatojiřské ostrožině vzniká nové správní centrum kouřimska, sídlo Přemyslovců. Areálem vede naučný okruh, bohužel ale není značený. Částečně je dobré se držet žluté turistické značky, která vás provede kolem většiny zastávek. Některé však bez jediné zmínky z povzdálí obchází. Byla by škoda takto přijít např. o zastávku při bráně vnější hradby – u kapličky nepokračujte dále po žluté, ale odbočte po kamenité cestě směrem dolů, k obvodovému valu. Za…  číst dále
Mass, Turyna Petr, 13.8. 2005
pověsti

Odkud vzala Kouřim jméno aneb jak to bylo s Praotcem Lechem

Bájná historka o Praotci Čechovi, který vylezl na Říp a prohlásil, že „zde je země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající“ je všeobecně známá. Málokdo však ví, jak to bylo dál s jeho bratrem Lechem, který je zmiňován jako člen Čechovy družiny. Lech se údajně po několika letech vydal na další cestu na východ. Protože měl se svými blízkými dobré vztahy, slíbil, že se usadí nedaleko, aby si navzájem mohli v případě nouze přispěchat na pomoc. Zavázal se dát třetího dne od odchodu znamení. Prý tam, kde se zabydlí, zapálí velký oheň a bratři a sestry mají vylézt na Říp, aby spatřili, kde je Lechova nová domovina. Jak kníže řekl, tak se stalo. Třetího dne se Čech se svou družinou vydal na Říp a spatřil hustý dým, valící se z nedaleké doliny. Právě podle toho kouře dostala Kouřim – nové sídlo Lecha – své jméno. Na legendárního knížete zůstala ve Staré Kouřimi vzpomínka. Nachází se tu tzv. Lechův kámen – výrazná rulová skalka, na níž prý unavený Lech…  číst dále

Čerpáno z: http://kourim.info/, 11.10. 2011

Půdorys místa


infocedule naučené stezky
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Kouřim

Místa v okolí

 kaple sv. Víta
 Lechův kámen
 mlýn Bukačov
 kamenný most
 kostel sv. Štěpána
 městské opevnění
 děkanství
 stará radnice
 židovský hřbitov
 stodoly
 kaple sv. Anny
 vodojem
 socha sv. Anny
 Toušice
 Diblíkov
 Molitorov
 kamenný most
 boží muka
 kamenný most
 socha sv. Prokopa
 Třebovle
 Třebovle
 Svojšice
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťanech
 Na Hradišťatech
 Na Šancích
 kostel sv. Václava
 Lipany
 Hradenín
 panský dům
 kostel sv. Václava
 Vrbčany
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 fara
 Zásmuky
 grotta
 synagoga
 kamenný most
 Plaňany
 lom Velká Stráž
 synagoga
 Vitice
 Bauerova vila
 Libodřice
 Šance
 Břežany I
 mohyla sv. Prokopa
 Hryzely
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 Radim
 boží muka
 Bečváry
 Radim
 Polní Voděrady
 kamenný most
 evangelický kostel
 nový špitál
 panská sýpka
 Drahobudice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 masné krámy
 stará škola
 starý špitál
 vyhlídkové věže
 Cerhenice
 Cerhenice
 kaple sv. Kříže
 Lošany
 Zlaté Slunce
 Přistoupim
 Církvice
 kostel sv. Jiří
 Červený Hrádek
 kostel sv. Václava
 Přistoupim
 kostel sv. Vavřince
 Křečhoř
 židovský hřbitov
 synagoga
 vodárenská věž
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Velké Chvalovice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Tuchoraz
 Konojedy
 Radovesnice
 Jindice
 kostel sv. Mikuláše
 Bedřichova vyhlídka
 kostel sv. Jiří
 Žíšov
 Klučov
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 kostel sv. Gotharda
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Ratboř
 hradiště Na Ptáčku
 radnice
 masné krámy
 Ratboř
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Podlipanské muzeum
 kostel sv. Martina
 Doubravčice
 Šember
 Tismice
 Tismice
 Suchdol
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Havla
 Čertova brázda
 Vodárenská věž
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Pašinka
 Lažany
 židovský hřbitov
 Talmberk
 městská zvonice
 Skalka
 kaple sv. Prokopa
 panská hospoda
 špitál
 radnice
 fara
 Stříbrná Skalice
 Kounice
 Předhradí
 Opatovice
 sbor Opata Prokopa
 mlecí kameny
 kostel sv. Martina
 Vysoká
 Oldříš
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Prokopa
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Hradové Střimelice
 kaple sv. Václava
 hřbitov
 Roztěž
 kostel sv. Havla
 Libice nad Cidlinou
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Komorní Hrádek
 Čejchanov
Základní informace místa
ID místa: 3334
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama