Raně barokní františkánský klášterní komplex vybudován Adolfem Vratislavem ze Šternberka v l. 1690–94. Jeho autorem je pražský architekt Andrea de Quadri. Jako jeden z mála přečkal josefínské reformy. Dnes prochází klášterní areál rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 06/2017
Intaktně dochovaný raně barokní komplex je jednou z nejlépe zachovalých památek svého druhu na Kolínsku. Neorientovaný jednolodní klášterní kostel má rozměry 14×34 metrů a je zakončen pravoúhlým presbytářem. Hlavní průčelí je obráceno na sever, je na něm umístěn pravoúhlý vstupní portál se segmentovým frontonem, reliéfní šternberský erb a socha sv. Františka Serafínského. K východní straně lodi je přistavěna obdélníková kaple sv. Antonína Paduánského, pod kterou je krypta. V ní jsou pochováni příslušníci rodiny zakladatele Adolfa Vratislava ze Šternberka – jeho manželka Anna Lucie Slavatová, jejich syn František Damián ze Šternberka a bratr Štěpán Jiří ze Šternberka. Kromě dalších členů šternberského rodu zde leží důstojníci, kteří padli v bitvě u Kolína (Narcis Comes de Soro či kníže Salm). Zařízení kostela vznikalo bezprostředně po dokončení stavby a dnes představuje unikátně zachovaný barokní interiér. Nejstarší je hlavní oltář, vysvěcený současně s kostelem, s dřevořezbami neznámého autora. Konventní budova je na západním boku kostela, je jednopatrová, se třemi křídly. Na západní straně přiléhá ke klášteru hospodářský dvůr, přístupný z ulice půlkruhově zaklenutou bránou, na něj navazuje klášterní zahrada a bývalý klášterní hřbitov.
Milan Caha (zdroj: www.cestyapamatky.cz), 2.6. 2010
historie

Františkánský klášter v Zásmukách založil zásmucký zámecký pán, hrabě Adolf Vratislav ze Šternberka, 11. března 1690. Stavba započala v květnu 1691. Jejím autorem je pražský architekt Andrea de Quadri. Starší literatura uvádí jako autora Jeana Baptistu Matheye, jeho účast ale není doložena. Na počátku léta 1692 bylo do kláštera uvedeno prvních šest františkánů. Výstavba klášterního kostela začala 12. září 1692, vysvěcen byl opatem cisterciáckého kláštera v Sedlci Jindřichem Snopkem 1. srpna 1694. Poslední stavbou kláštera byla šternberská kaple sv. Antonína Paduánského z roku 1698. Klášter jako jeden z mála přečkal josefínské reformy, počet řeholníků byl však snížen. Dnes prochází klášterní areál rekonstrukcí.

Milan Caha (zdroj: www.cestyapamatky.cz), 2.6. 2010

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Zásmuky

Místa v okolí

 grotta
 synagoga
 fara
 Zásmuky
 kaple Kalvárie
 mariánský sloup
 Na Hradišťanech
 Na Šancích
 Drahobudice
 Bečváry
 kamenný most
 Hryzely
 Toušice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 Malotice
 Církvice
 Červený Hrádek
 kostel sv. Václava
 Svojšice
 Jindice
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 mlýn Bukačov
 kaple sv. Víta
 Stará Kouřim
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Polní Voděrady
 Lechův kámen
 Na Hradišťatech
 děkanství
 kostel sv. Štěpána
 kamenný most
 stará radnice
 městské opevnění
 Diblíkov
 Molitorov
 Libodřice
 Bauerova vila
 vodojem
 židovský hřbitov
 stodoly
 kaple sv. Anny
 boží muka
 socha sv. Anny
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Lošany
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Prokopa
 Hradenín
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Sedlov
 kostel sv. Václava
 Ratboř
 Ratboř
 kostel sv. Václava
 Břežany I
 Třebovle
 Třebovle
 venkovská usedlost
 Suchdol
 kostel sv. Markéty
 Radovesnice
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 Křečhoř
 Plaňany
 Lipany
 Talmberk
 synagoga
 pomník osvoboditelům
 Zlaté Slunce
 Vrbčany
 kostel sv. Václava
 panský dům
 kostel sv. Anny
 kamenný most
 kostel sv. Jiří
 Vysoká
 Březina
 Čertova brázda
 Opatovice
 lom Velká Stráž
 Pašinka
 Roztěž
 Vitice
 Bedřichova vyhlídka
 evangelický kostel
 kaple sv. Antonína
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 Červené Pečky
 panská sýpka
 sbor Opata Prokopa
 Cerhenice
 Cerhenice
 kostel sv. Václava
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Radim
 Radim
 boží muka
 Konojedy
 Rataje nad Sázavou
 kamenný most
 kaple sv. Prokopa
 vyhlídkové věže
 kostel sv. Martina
 stará škola
 kostel sv. Matouše
 masné krámy
 mohyla sv. Prokopa
 Pirkštejn
 kaple sv. Kříže
 starý špitál
 kaple sv. Kříže
 Vodárenská věž
 kaple sv. Rodiny
 Prokopský dvůr
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Nebovidy
 Malešov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 Kolín
 Sion
 Husův sbor a pomník
 Přítoky
 radnice
 dům č. p. 46
 Regionální muzeum
 kostel sv. Ondřeje
 radnice
 mariánský sloup
 Podskalský mlýn
 Stříbrná Skalice
 Práchovna
 starý most
 kostel Všech svatých
 Přistoupim
 Přistoupim
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 synagoga
 Morány
 Tuchoraz
 Přítoky
 měšťanský pivovar
 Husův kámen
 kostel sv. Gotharda
 masné krámy
 radnice
 Podlipanské muzeum
 Ostředek
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 8673
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.6.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama