První gotická katedrála postavená na světě. R. 982 zřízeno první církevní sídlo. Poč. 12. století nahrazena primitivní katedrála grandiózní stavbou. Gotická architektura poprvé použita v katedrále. Dokončeno na konci 12. stol. Katedrála zařazena jako historická památka.
Hlavní obrázek místa
Katedrála sv. Štěpána, v severozápadním Burgundsku, ve rancouzském městě Sens.
© Pavel Vítek 06/2005
Sens je malé historické město v severním Burgundsku, département Yonne. Je sídlem arcibiskupství a místem slavné gotické katedrály sv. Štěpána, Saint-Étienne, jedné z nejstarších vůbec. Leží na řece Yonne. Sens najdeme asi 100 km jihovýchodně od Paříže, 75 km západně od Troyes a 220 km severozápadně od Dijonu. Katedrála sv. Štěpána stojí v historickém centru města na výšině s výhledem na řeku Yonne, která teče o několik desítek metrů dále na západ.
Pavel Vítek, 3.8. 2022
popis

Vnitřní délka katedrály je 113,5 metrů, vnější délka 122 metrů. Výška jižní věže 78 m, výška lodi 24,4m, šířka střední lodi 15,25 m. Výška pod klenbou severní příčky transeptu 27,5 m, výška pod klenbou jižní příčky transeptu 27 m. Město Sens se nachází v kraji s křídovými půdami, které však neposkytují dostatečně kvalitní kámen pro stavbu katedrály. Stavební kámen byl dovážen z daleka, hlavně po řece Yonne. Dováželo velké množství lutetského vápence z okolí Paříže a tak se přepravovalo na vzdálenost téměř 100 kilometrů, což je na tehdejší dobu pozoruhodné. Okázalé gotické fasády transeptu obsahují kameny z ještě větší vzdálenosti. Tyto kameny byly dováženy ze vzdálenosti i přes 200 kilometrů. Byly přepraveny lodí po Oise, poté po Seině a Yonne. Tři portály průčelí jsou od severu k jihu zasvěceny svatému Janu Křtiteli, svatému Štěpánovi a Blahoslavené Panně Marii. Oblouky byly první, které byly vytesány ve 12. století. Nejstarší částí…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://fr.wikipedia.org/wiki/Cathédrale_Saint-Étienne_de_Sens, 3.8. 2022

historie

Katedrála Saint-Étienne de Sens, svatého Štěpána v Sens, skutečným názvem Metropolitní a primaciální katedrála Saint-Étienne de Sens, je katolická katedrála nacházející se ve městě Sens. První gotická katedrála postavená ve Francii a ve světě, je sídlem arcidiecéze Sens. Saint Etienne, svatý Štěpán, je považován za prvního mučedníka. Jeho kult je v Sens spojen s kultem svatého Jana Křtitele a Blahoslavené Panny Marie. Katedrála je srdcem komplexu, který zahrnuje také bývalý synodální palác a bývalý arcibiskupský palác. V roce 982 zde bylo zřízeno první církevní sídlo. Od počátků křesťanství je Sens metropolí rozsáhlé církevní provincie. V jejím čele nese arcibiskup ze Sens titul „primas Galie a Germanie“, tedy v hierarchii středověké katolické církve, první po papeži. Kolem roku 1135 byla zahájena inovace svatostánku zavedením gotického stylu. Na počátku 12. století bylo rozhodnuto nahradit primitivní katedrálu grandiózní stavbou…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://fr.wikipedia.org/wiki/Cathédrale_Saint-Étienne_de_Sens, 3.8. 2022

Francie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16581
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama