evangelický kostel Nejsvětější Trojice

kościół ewangelicki, Kamieniec Ząbkowicki
Novogotický dvorní kostel vznikl v letech 1875-1885 zásluhou Marianny Oranžské podle návrhu Ferdinanda Martiuse. Evangelíkům chrám sloužil do r. 1945. Následně byl využíván jako sklad. Dnes slouží kulturním účelům.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel Nejsvětější Trojice v Kamenci
© Luděk Vláčil 07/2020
Polské město Kamieniec Ząbkowicki (dříve německy Kamenz in Schlesien, česky Kamenec), ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, je známé především svým zámkem a bývalým cisterciáckým klášterem s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Další významnou stavbou je evangelický kostel Nejsvětější Trojice stojící na úpatí hradního vrchu při okraji rozsáhlého zámeckého parku. Chrám již neslouží svému původnímu účelu, ale je využíván ke kulturním účelům.
Luděk Vláčil, 6.3. 2021
popis

Kostel je orientovanou stavbou na půdorysu latinského kříže, s hlavní a příčnou lodí a s čtvercovou věží na západě. Vstup do chrámu, umístěný v suterénu věže, je orámován nádherným portálem se stupňovitými zárubněmi a uzavřen trojúhelníkovým štítem s reliéfem znázornění Kristova požehnání. Fasády jsou zakončeny štíty. Stěny jsou prolomeny štíhlými novogotickými okny s kružbami. Interiér kostela je zaklenutý žebrovou klenbou.

Luděk Vláčil - zdroj:https://zabytek.pl a další, 6.3. 2021

historie

O vznik evangelického kostela se měla významně zasloužit majitelka nedalekého zámku, nizozemská princezna Marianna Oranžská (1810-1883), která panství v roce 1873 předala svému synovi Albrechtovi Pruskému (1837–1906) u příležitosti jeho svatby. Novogotický evangelický kostel vznikl na okraji zámeckého parku podle návrhu Ferdinanda Martiuse (1811-1889), jenž byl spoluautorem a stavitelem i samotného zámku. Základní kámen kostela byl položen 15. července 1875 a 15. července 1885 došlo k slavnostnímu vysvěcení. Chrám sloužil jako dvorní. Místní evangelíci, převážně německé národnosti, kostel využívali až do konce II. světové války. Po připojení území k Polsku a odsunu německého obyvatelstva byl chrám využíván jako sklad. V roce 1983 shořela střecha. Náročná obnova kostela byla dokončena v roce 1992. V současnosti chrám, známý též jako „Červený kostel“, slouží ke kulturním, výstavním a koncertním účelům.

Luděk Vláčil - zdroj:https://zabytek.pl a další, 6.3. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 kostel sv. Hedviky
 Ząbkowice Śląskie
 radnice
 Bílá Voda
 Chałupki
 radnice
 městské opevnění
 Lisie Kąty
 Borůvková hora
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Ujeździec
 Kohout
 Javorník
 Jánský vrch
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 15220
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama