evangelický kostel Nejsvětější Trojice

kościół ewangelicki, Kamieniec Ząbkowicki
Novogotický dvorní kostel vznikl v letech 1875-1885 zásluhou Marianny Oranžské podle návrhu Ferdinanda Martiuse. Evangelíkům chrám sloužil do r. 1945. Následně byl využíván jako sklad. Dnes slouží kulturním účelům.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel Nejsvětější Trojice v Kamenci
© Luděk Vláčil 07/2020
Polské město Kamieniec Ząbkowicki (dříve německy Kamenz in Schlesien, česky Kamenec), ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, je známé především svým zámkem a bývalým cisterciáckým klášterem s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Další významnou stavbou je evangelický kostel Nejsvětější Trojice stojící na úpatí hradního vrchu při okraji rozsáhlého zámeckého parku. Chrám již neslouží svému původnímu účelu, ale je využíván ke kulturním účelům.
Luděk Vláčil, 6.3. 2021
popis

Kostel je orientovanou stavbou na půdorysu latinského kříže, s hlavní a příčnou lodí a s čtvercovou věží na západě. Vstup do chrámu, umístěný v suterénu věže, je orámován nádherným portálem se stupňovitými zárubněmi a uzavřen trojúhelníkovým štítem s reliéfem znázornění Kristova požehnání. Fasády jsou zakončeny štíty. Stěny jsou prolomeny štíhlými novogotickými okny s kružbami. Interiér kostela je zaklenutý žebrovou klenbou.

Luděk Vláčil - zdroj:https://zabytek.pl a další, 6.3. 2021

historie

O vznik evangelického kostela se měla významně zasloužit majitelka nedalekého zámku, nizozemská princezna Marianna Oranžská (1810-1883), která panství v roce 1873 předala svému synovi Albrechtovi Pruskému (1837–1906) u příležitosti jeho svatby. Novogotický evangelický kostel vznikl na okraji zámeckého parku podle návrhu Ferdinanda Martiuse (1811-1889), jenž byl spoluautorem a stavitelem i samotného zámku. Základní kámen kostela byl položen 15. července 1875 a 15. července 1885 došlo k slavnostnímu vysvěcení. Chrám sloužil jako dvorní. Místní evangelíci, převážně německé národnosti, kostel využívali až do konce II. světové války. Po připojení území k Polsku a odsunu německého obyvatelstva byl chrám využíván jako sklad. V roce 1983 shořela střecha. Náročná obnova kostela byla dokončena v roce 1992. V současnosti chrám, známý též jako „Červený kostel“, slouží ke kulturním, výstavním a koncertním účelům.

Luděk Vláčil - zdroj:https://zabytek.pl a další, 6.3. 2021

Základní informace místa
ID místa: 15220
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama