
Kostel je orientovanou stavbou na půdorysu latinského kříže, s hlavní a příčnou lodí a s čtvercovou věží na západě. Vstup do chrámu, umístěný v suterénu věže, je orámován nádherným portálem se stupňovitými zárubněmi a uzavřen trojúhelníkovým štítem s reliéfem znázornění Kristova požehnání. Fasády jsou zakončeny štíty. Stěny jsou prolomeny štíhlými novogotickými okny s kružbami. Interiér kostela je zaklenutý žebrovou klenbou.
O vznik evangelického kostela se měla významně zasloužit majitelka nedalekého zámku, nizozemská princezna Marianna Oranžská (1810-1883), která panství v roce 1873 předala svému synovi Albrechtovi Pruskému (1837–1906) u příležitosti jeho svatby. Novogotický evangelický kostel vznikl na okraji zámeckého parku podle návrhu Ferdinanda Martiuse (1811-1889), jenž byl spoluautorem a stavitelem i samotného zámku. Základní kámen kostela byl položen 15. července 1875 a 15. července 1885 došlo k slavnostnímu vysvěcení. Chrám sloužil jako dvorní. Místní evangelíci, převážně německé národnosti, kostel využívali až do konce II. světové války. Po připojení území k Polsku a odsunu německého obyvatelstva byl chrám využíván jako sklad. V roce 1983 shořela střecha. Náročná obnova kostela byla dokončena v roce 1992. V současnosti chrám, známý též jako „Červený kostel“, slouží ke kulturním, výstavním a koncertním účelům.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.