Novogotický dvorní kostel vznikl v letech 1875-1885 zásluhou Marianny Oranžské podle návrhu Ferdinanda Martiuse. Evangelíkům chrám sloužil do r. 1945. Následně byl využíván jako sklad. Dnes slouží kulturním účelům.
Hlavní obrázek místa
Evangelický kostel Nejsvětější Trojice v Kamenci
© Luděk Vláčil 07/2020
Polské město Kamieniec Ząbkowicki (dříve německy Kamenz in Schlesien, česky Kamenec), ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, je známé především svým zámkem a bývalým cisterciáckým klášterem s kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Další významnou stavbou je evangelický kostel Nejsvětější Trojice stojící na úpatí hradního vrchu při okraji rozsáhlého zámeckého parku. Chrám již neslouží svému původnímu účelu, ale je využíván ke kulturním účelům.
Luděk Vláčil, 6.3. 2021
popis

Kostel je orientovanou stavbou na půdorysu latinského kříže, s hlavní a příčnou lodí a s čtvercovou věží na západě. Vstup do chrámu, umístěný v suterénu věže, je orámován nádherným portálem se stupňovitými zárubněmi a uzavřen trojúhelníkovým štítem s reliéfem znázornění Kristova požehnání. Fasády jsou zakončeny štíty. Stěny jsou prolomeny štíhlými novogotickými okny s kružbami. Interiér kostela je zaklenutý žebrovou klenbou.

Luděk Vláčil - zdroj:https://zabytek.pl a další, 6.3. 2021

historie

O vznik evangelického kostela se měla významně zasloužit majitelka nedalekého zámku, nizozemská princezna Marianna Oranžská (1810-1883), která panství v roce 1873 předala svému synovi Albrechtovi Pruskému (1837–1906) u příležitosti jeho svatby. Novogotický evangelický kostel vznikl na okraji zámeckého parku podle návrhu Ferdinanda Martiuse (1811-1889), jenž byl spoluautorem a stavitelem i samotného zámku. Základní kámen kostela byl položen 15. července 1875 a 15. července 1885 došlo k slavnostnímu vysvěcení. Chrám sloužil jako dvorní. Místní evangelíci, převážně německé národnosti, kostel využívali až do konce II. světové války. Po připojení území k Polsku a odsunu německého obyvatelstva byl chrám využíván jako sklad. V roce 1983 shořela střecha. Náročná obnova kostela byla dokončena v roce 1992. V současnosti chrám, známý též jako „Červený kostel“, slouží ke kulturním, výstavním a koncertním účelům.

Luděk Vláčil - zdroj:https://zabytek.pl a další, 6.3. 2021

Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Kamieniec Ząbkowicki
 Błotnica
 Błotnica
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
 Bílá Voda
 Chałupki
 radnice
 městské opevnění
 Lisie Kąty
 Borůvková hora
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Javorník
 Jánský vrch
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 15220
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama