Renesanční radnice byla postavena v polovině 16. stol. V letech 1821-1822 a 1911-1912 přestavěna. Původní renesanční podobu si zachovala pouze radniční věž zřejmě z r. 1552, která patří k nejlépe dochovaným renesančním věžím v celém Slezsku.
Hlavní obrázek místa
radnice
© Luděk Vláčil 09/2020
Slezské město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v Polsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří gotický farní kostel sv. Jana Evangelisty, gotické městské hradby s 19 věžemi a renesanční radnice. Radnice, jejíž věž slouží v letních měsících jako rozhledna, se nachází na náměstí Rynek. Věž je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hod. a vstup je zpoplatněn.
Luděk Vláčil, 15.3. 2021
historie

Pačkov založili němečtí kolonisté v polovině 13. století. Zakládací listinu vystavil 8. března 1254 vratislavský biskup Tomáš I. Renesanční radnice v centru Pačkova byla postavena v polovině 16. století. V letech 1821-1822 proběhla přestavba. Dnešní neoklasicistní podoba radniční budovy pochází až z let 1911-1912. Původní renesanční podobu si do současnosti zachovala pouze 45 metrů vysoká radniční věž, zřejmě z roku 1552, která patří k nejlépe dochovaným renesančním věžím v celém Slezsku. V interiéru věže se nachází historický hodinový stroj z roku 1858, jehož autorem je uznávaný hodinář z Glogowa Carl Weiss. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony z 1. poloviny 18. století. V minulosti radnice nesloužila pouze jako administrativní budova, ale některé prostory byly využívány například jako modlitebna evangelické církve, městská spořitelna a další.

Luděk Vláčil - zdroj: https://paczkow.pl/107/ratusz.html a další, 16.3. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 městské opevnění
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Błotnica
 Błotnica
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Bílý Potok
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Bílá Voda
 Otmuchovské jezero
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Borůvková hora
 Kamieniec Ząbkowicki
 Rychleby
 Horní Heřmanice
 evangelický kostel
 Otmuchów
 kostel sv. Anny
 radnice
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
Základní informace místa
ID místa: 15217
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama