Renesanční radnice byla postavena v polovině 16. stol. V letech 1821-1822 a 1911-1912 přestavěna. Původní renesanční podobu si zachovala pouze radniční věž zřejmě z r. 1552, která patří k nejlépe dochovaným renesančním věžím v celém Slezsku.
Hlavní obrázek místa
radnice
© Luděk Vláčil 09/2020
Slezské město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v Polsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří gotický farní kostel sv. Jana Evangelisty, gotické městské hradby s 19 věžemi a renesanční radnice. Radnice, jejíž věž slouží v letních měsících jako rozhledna, se nachází na náměstí Rynek. Věž je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hod. a vstup je zpoplatněn.
Luděk Vláčil, 15.3. 2021
historie

Pačkov založili němečtí kolonisté v polovině 13. století. Zakládací listinu vystavil 8. března 1254 vratislavský biskup Tomáš I. Renesanční radnice v centru Pačkova byla postavena v polovině 16. století. V letech 1821-1822 proběhla přestavba. Dnešní neoklasicistní podoba radniční budovy pochází až z let 1911-1912. Původní renesanční podobu si do současnosti zachovala pouze 45 metrů vysoká radniční věž, zřejmě z roku 1552, která patří k nejlépe dochovaným renesančním věžím v celém Slezsku. V interiéru věže se nachází historický hodinový stroj z roku 1858, jehož autorem je uznávaný hodinář z Glogowa Carl Weiss. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony z 1. poloviny 18. století. V minulosti radnice nesloužila pouze jako administrativní budova, ale některé prostory byly využívány například jako modlitebna evangelické církve, městská spořitelna a další.

Luděk Vláčil - zdroj: https://paczkow.pl/107/ratusz.html a další, 16.3. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 městské opevnění
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 Błotnica
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Bílý Potok
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Bílá Voda
 Otmuchovské jezero
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Pustý Zámek
 Kamieniec Ząbkowicki
 Borůvková hora
 Rychleby
 Horní Heřmanice
 evangelický kostel
 Otmuchów
 kostel sv. Anny
 radnice
 Buková
 Vlčice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
Základní informace místa
ID místa: 15217
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama