Renesanční radnice byla postavena v polovině 16. stol. V letech 1821-1822 a 1911-1912 přestavěna. Původní renesanční podobu si zachovala pouze radniční věž zřejmě z r. 1552, která patří k nejlépe dochovaným renesančním věžím v celém Slezsku.
Hlavní obrázek místa
radnice
© Luděk Vláčil 09/2020
Slezské město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v Polsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám města patří gotický farní kostel sv. Jana Evangelisty, gotické městské hradby s 19 věžemi a renesanční radnice. Radnice, jejíž věž slouží v letních měsících jako rozhledna, se nachází na náměstí Rynek. Věž je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hod. a vstup je zpoplatněn.
Luděk Vláčil, 15.3. 2021
historie

Pačkov založili němečtí kolonisté v polovině 13. století. Zakládací listinu vystavil 8. března 1254 vratislavský biskup Tomáš I. Renesanční radnice v centru Pačkova byla postavena v polovině 16. století. V letech 1821-1822 proběhla přestavba. Dnešní neoklasicistní podoba radniční budovy pochází až z let 1911-1912. Původní renesanční podobu si do současnosti zachovala pouze 45 metrů vysoká radniční věž, zřejmě z roku 1552, která patří k nejlépe dochovaným renesančním věžím v celém Slezsku. V interiéru věže se nachází historický hodinový stroj z roku 1858, jehož autorem je uznávaný hodinář z Glogowa Carl Weiss. Ve věži jsou zavěšeny tři zvony z 1. poloviny 18. století. V minulosti radnice nesloužila pouze jako administrativní budova, ale některé prostory byly využívány například jako modlitebna evangelické církve, městská spořitelna a další.

Luděk Vláčil - zdroj: https://paczkow.pl/107/ratusz.html a další, 16.3. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 městské opevnění
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 Błotnica
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Bílá Voda
 Otmuchovské jezero
 vápenky
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Kamieniec Ząbkowicki
 Pustý Zámek
 Borůvková hora
 Rychleby
 Horní Heřmanice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Otmuchów
 radnice
 Buková
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
Základní informace místa
ID místa: 15217
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama