V r. 1444 se uvádí tvrz rodu von Jerin. V r. 1595 nechal Ondřej Jerin, zřejmě na místě staré tvrze, postavit nové opevněné renesanční sídlo. Posledním majitelem byl Konstantin von Jerin. Po 2. světové válce byl majetek zabaven a upraven na byty.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Ves Ujeździec (dříve Geseß, Gesess) náleží k městu Paczków (Patschkau, Pačkov) v okrese Nysa v polském Slezsku. K hlavním památkám patří farní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské a zámek (pałac, dwór) s přilehlým parkem. Zámek slouží k obytným účelům a není veřejnosti přístupný. Palác je možné prohlédnout pouze zvenčí. Ve zdi u vstupu je zapuštěna kamenná renesanční deska s datací 1595 a erbem vratislavského biskupa Ondřeje Jerina.
Luděk Vláčil, 2.5. 2021
historie

Ves se poprvé v historických pramenech uvádí v roce 1291 pod názvem „Syeszez“, později „Gezese“. V roce 1444 se zde uvádí tvrz rodu von Jerin. V roce 1595 nechal vratislavský biskup Ondřej Jerin, zřejmě na místě staré tvrze, postavit nové opevněné renesanční sídlo (někdy se uvádí opevněný zámek a někdy vodní hrad). V majetku rodu zůstalo sídlo i v následujících staletích. K roku 1780 se uvádí zničení hradu požárem. V první polovině 19. století byl zámek rozšířen o obdélníkové křídlo ze severu a v roce 1877 došlo ke kompletní přestavbě v eklektickém stylu (klasicistní, neobarokní a novogotické prvky). Posledním majitelem byl Konstantin von Jerin. Po druhé světové válce byl majetek znárodněn a předán do užívání státnímu statku. V paláci byly zřízeny byty pro dělníky. Obytným účelům slouží i v současnosti.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/u/1556-ujezdziec, https://www.patschkau.de/das-patschkauer-land/gesess/ a další, 21.4. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Lisie Kąty
 Kohout
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Bílý Potok
 radnice
 Ścibórz
 Bernartice
 Javorník
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Horní Fořt
 Chałupki
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Kateřiny
 Čertovy kazatelny
 Buková
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Błotnica
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Błotnica
 Vlčice
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 Bílá Voda
 Borůvková hora
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Žulová
 Hraničky
 Dolní Červená Voda
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Kamieniec Ząbkowicki
 Černá Voda
Základní informace místa
ID místa: 15122
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama