V r. 1444 se uvádí tvrz rodu von Jerin. V r. 1595 nechal Ondřej Jerin, zřejmě na místě staré tvrze, postavit nové opevněné renesanční sídlo. Posledním majitelem byl Konstantin von Jerin. Po 2. světové válce byl majetek zabaven a upraven na byty.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Ves Ujeździec (dříve Geseß, Gesess) náleží k městu Paczków (Patschkau, Pačkov) v okrese Nysa v polském Slezsku. K hlavním památkám patří farní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské a zámek (pałac, dwór) s přilehlým parkem. Zámek slouží k obytným účelům a není veřejnosti přístupný. Palác je možné prohlédnout pouze zvenčí. Ve zdi u vstupu je zapuštěna kamenná renesanční deska s datací 1595 a erbem vratislavského biskupa Ondřeje Jerina.
Luděk Vláčil, 2.5. 2021
historie

Ves se poprvé v historických pramenech uvádí v roce 1291 pod názvem „Syeszez“, později „Gezese“. V roce 1444 se zde uvádí tvrz rodu von Jerin. V roce 1595 nechal vratislavský biskup Ondřej Jerin, zřejmě na místě staré tvrze, postavit nové opevněné renesanční sídlo (někdy se uvádí opevněný zámek a někdy vodní hrad). V majetku rodu zůstalo sídlo i v následujících staletích. K roku 1780 se uvádí zničení hradu požárem. V první polovině 19. století byl zámek rozšířen o obdélníkové křídlo ze severu a v roce 1877 došlo ke kompletní přestavbě v eklektickém stylu (klasicistní, neobarokní a novogotické prvky). Posledním majitelem byl Konstantin von Jerin. Po druhé světové válce byl majetek znárodněn a předán do užívání státnímu statku. V paláci byly zřízeny byty pro dělníky. Obytným účelům slouží i v současnosti.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/u/1556-ujezdziec, https://www.patschkau.de/das-patschkauer-land/gesess/ a další, 21.4. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Lisie Kąty
 Kohout
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 radnice
 Ścibórz
 Javorník
 Bernartice
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Horní Fořt
 Chałupki
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Kateřiny
 Piotrowice Nyskie
 Čertovy kazatelny
 Buková
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Błotnica
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Błotnica
 Vlčice
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 Bílá Voda
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Borůvková hora
 Tomíkovice
 vápenky
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Žulová
 Hraničky
 Dolní Červená Voda
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 Kamieniec Ząbkowicki
 Černá Voda
Základní informace místa
ID místa: 15122
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama