V r. 1444 se uvádí tvrz rodu von Jerin. V r. 1595 nechal Ondřej Jerin, zřejmě na místě staré tvrze, postavit nové opevněné renesanční sídlo. Posledním majitelem byl Konstantin von Jerin. Po 2. světové válce byl majetek zabaven a upraven na byty.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Ves Ujeździec (dříve Geseß, Gesess) náleží k městu Paczków (Patschkau, Pačkov) v okrese Nysa v polském Slezsku. K hlavním památkám patří farní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské a zámek (pałac, dwór) s přilehlým parkem. Zámek slouží k obytným účelům a není veřejnosti přístupný. Palác je možné prohlédnout pouze zvenčí. Ve zdi u vstupu je zapuštěna kamenná renesanční deska s datací 1595 a erbem vratislavského biskupa Ondřeje Jerina.
Luděk Vláčil, 2.5. 2021
historie

Ves se poprvé v historických pramenech uvádí v roce 1291 pod názvem „Syeszez“, později „Gezese“. V roce 1444 se zde uvádí tvrz rodu von Jerin. V roce 1595 nechal vratislavský biskup Ondřej Jerin, zřejmě na místě staré tvrze, postavit nové opevněné renesanční sídlo (někdy se uvádí opevněný zámek a někdy vodní hrad). V majetku rodu zůstalo sídlo i v následujících staletích. K roku 1780 se uvádí zničení hradu požárem. V první polovině 19. století byl zámek rozšířen o obdélníkové křídlo ze severu a v roce 1877 došlo ke kompletní přestavbě v eklektickém stylu (klasicistní, neobarokní a novogotické prvky). Posledním majitelem byl Konstantin von Jerin. Po druhé světové válce byl majetek znárodněn a předán do užívání státnímu statku. V paláci byly zřízeny byty pro dělníky. Obytným účelům slouží i v současnosti.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/u/1556-ujezdziec, https://www.patschkau.de/das-patschkauer-land/gesess/ a další, 21.4. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Lisie Kąty
 Kohout
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 radnice
 Bílý Potok
 Ścibórz
 Bernartice
 Javorník
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Horní Fořt
 Chałupki
 Horní Heřmanice
 kostel sv. Kateřiny
 Buková
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Błotnica
 kaple Panny Marie
 boží muka
 evangelický kostel
 Otmuchów
 radnice
 kostel sv. Anny
 Błotnica
 Vlčice
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 Bílá Voda
 Kobylá nad Vidnavkou
 Borůvková hora
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Žulová
 Hraničky
 Dolní Červená Voda
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 Kamieniec Ząbkowicki
 Černá Voda
Základní informace místa
ID místa: 15122
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama