V obci Bernartice stojí pozdně barokní zámeček. Vznikl přestavbou původní budovy fojtství koncem 18. století. Boční křídlo zámečku je provedeno v tyrolském stylu a vzniklo v druhé polovině 19. století. Zámeček je součástí zdejšího zemědělského družstva.
Hlavní obrázek místa
jihozápadní štítové průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Po roce 1779, kdy statek získala Paulina Rustová, došlo k rozvoji rytířského fojtství. Během jejího panování proběhla přestavba dvora a s ní je pravděpodobně spjata i výstavba nové obytné budovy, která tvoří jihozápadní část dnešního zámeckého objektu. V první polovině 19. století získal Bernartice Josef Latzel, významný obchodník a za něj a jeho potomků, kterým náleželo bernartické fojtství se zámkem až do roku 1945, se v Bernarticích rozvíjel potravinářský průmysl. Na přelomu 19. a 20. století za Bedřicha Latzela došlo k další rozsáhlé přestavbě dvora i zámku do současné podoby. Později proběhly jen mírnější úpravy. Po roce 1945 se ve vlastnictví zámku vystřídaly různé socialistické zemědělské organizace a nebyl udržovaný. V současnosti zámek i s přilehlým dvorem náleží místní zemědělské organizaci a slouží jako obchod a kanceláře.
František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, Autorský kolektiv: Hrady a zámky na Moravě, 6.2. 2016
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Bernartice

Místa v okolí

 Horní Heřmanice
 Buková
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Kohout
 kostel sv. Kateřiny
 Ujeździec
 Javorník
 Horní Fořt
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 Jánský vrch
 Ścibórz
 Lisie Kąty
 Vlčice
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Čertovy kazatelny
 Tomíkovice
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Otmuchovské jezero
 Žulová
 městské opevnění
 radnice
 Dolní Červená Voda
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Černá Voda
 boží muka
 Hraničky
 Chałupki
 Kaltenštejn
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Borůvková hora
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Błotnica
 Błotnica
 Bílá Voda
 vápenky
 Velké Kunětice
 Medvědí kámen
 Supíkovická vápenka
 jeskyně Na Špičáku
 Hradec
 Široký Brod
 Široký Brod
 Kamieniec Ząbkowicki
Kontaktní informace
Bernartice 111
790 57 Bernartice
okres Jeseník, Olomoucký kraj
Základní informace místa
ID místa: 12335
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama