K románsko-gotickému kostelu s obdélnou lodí a poloválcovou apsidou z konce 13. stol. v l. 1751-1752 přistavěl stavitel Johann Georg Prämer novou loď s hranolovou věží v průčelí. Další úpravy v letech 1776, 1779, 1901 a 1905. Chrám od r. 1782 slouží jako římskokatolický farní kostel.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana Křtitele
© Luděk Vláčil 08/2020
Dominantou a hodnotnou kulturní památkou obce Písečná (do roku 1948 Sandhýbl, německy Sandhübel) je barokní kostel sv. Jana Křtitele s jádrem zřejmě ze 14. století. U kostela fungovala fara, která zde však již není. Kostel stojí na hranici chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Severozápadně od kostela se nachází přírodní památka Písečná-mokřad a jeskyně Na Špičáku.
Luděk Vláčil, 6.10. 2020
historie

Nejstarší historie kostela je nejasná. Ve vrcholném středověku se v údolí Bělé nalézala rozsáhlá ves, zvaná Waltersdorf (Valteřovice), která však pravděpodobně před rokem 1420 zanikla. Jistější je vazba Písečné na ves či část vsi s názvem Wüstekirche (Pustý kostel, Pustá Cerekev), která je uváděna roku 1373. Podle názvu lze usuzovat i na existenci sakrální stavby, snad právě na místě současného kostela. I toto místo však po roce 1443 zpustlo a bylo znovu osídlováno až o sto let později, tentokrát již pod názvem Sandhübel, tj. „Písečný kopec“. Podle stavebněhistorické analýzy byl na konci 13. století postaven románsko-gotický kostel s obdélnou plochostropou lodí a půlkruhovou apsidou zaklenutou konchou. Do současné barokní podoby byl kostel přestavěn v letech 1751-1752. Přestavbu provedl jesenický stavitel Johann Georg Prämer. Obvodové zdi byly zvýšeny, původní loď se stala presbytářem, apsida sakristií a před čelo středověké stavby byla…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.doo.cz, https://www.jesenikyinfo.eu a další, 6.10. 2020

Olomoucký kraj, Písečná

Místa v okolí

 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Velké Kunětice
 vápenky
 Obří výhledna
 dům Katovna
 Balneopark
 chata Rejvíz
 Lázně Jeseník
 sanatorium Altvater
 Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Kalich hořkosti
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Medvědí kámen
 Kaltenštejn
 Černá Voda
 Lurdská jeskyně
 Zlatorudné mlýny
 jeskyně Na Pomezí
 fojtství
 Adolfovice
 Koberštejn
 Dolní Červená Voda
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 boží muka
 Žulová
 Vidnava
 vysoká pec Drakov
 Vidnava - MPZ
 Kobylá nad Vidnavkou
 Drakov
 kostel sv. Jáchyma
 Leuchtenštejn
 Tomíkovice
 Biskupská hora
 Quinburk
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 Heřmanovice
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Horní Heřmanice
 Buková
 kaple sv. Rocha
 Vozka
 Vlčice
 Mnichov
 Bernartice
 Na Skalce
Základní informace místa
ID místa: 15109
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama