Současný barokní kostel vznikl v letech 1751-1752 přestavbou starší stavby. Přestavbu provedl jesenický stavitel Johann Georg. Chrám od r. 1782 slouží jako římskokatolický farní kostel. Areál kostela se hřbitovem, ohradní zdí, márnicí a venkovním schodištěm je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana Křtitele
© Luděk Vláčil 08/2020
Dominantou a hodnotnou kulturní památkou obce Písečná (do roku 1948 Sandhýbl, německy Sandhübel) je barokní kostel sv. Jana Křtitele s jádrem zřejmě ze 14. století. U kostela fungovala fara, která zde však již není. Kostel stojí na hranici chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Severozápadně od kostela se nachází přírodní památka Písečná-mokřad a jeskyně Na Špičáku.
Luděk Vláčil, 6.10. 2020
historie

Nejstarší historie kostela je nejasná. Ve vrcholném středověku se v údolí Bělé nalézala rozsáhlá ves, zvaná Waltersdorf (Valteřovice), která však pravděpodobně před rokem 1420 zanikla. Jistější je vazba Písečné na ves či část vsi s názvem Wüstekirche (Pustý kostel, Pustá Cerekev), která je uváděna roku 1373. Podle názvu lze usuzovat i na existenci sakrální stavby, snad právě na místě současného kostela. I toto místo však po roce 1443 zpustlo a bylo znovu osídlováno až o sto let později, tentokrát již pod názvem Sandhübel, tj. „Písečný kopec“. Snad v těch dobách byla původní pustá stavba obnovena a přestavěna na kostelík. Do současné barokní podoby byl kostel přestavěn v letech 1751-1752. Přestavbu provedl jesenický stavitel Johann Georg. Chrám od roku 1782 slouží jako římskokatolický farní kostel a je zasvěcený Stětí sv. Jana Křtitele. Ve věži se nachází funkční hodinový stroj z roku 1898. V kostele jsou instalovány varhany, které…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.doo.cz, https://www.jesenikyinfo.eu a další, 6.10. 2020

Olomoucký kraj, Písečná

Místa v okolí

 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Velké Kunětice
 vápenky
 Obří výhledna
 dům Katovna
 Balneopark
 chata Rejvíz
 Jeseník
 sanatorium Altvater
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Kalich hořkosti
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Medvědí kámen
 Kaltenštejn
 Černá Voda
 Lurdská jeskyně
 Zlatorudné mlýny
 jeskyně Na Pomezí
 fojtství
 Adolfovice
 Koberštejn
 Dolní Červená Voda
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 boží muka
 Vidnava
 Žulová
 Vidnava - MPZ
 vysoká pec Drakov
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Leuchtenštejn
 Drakov
 Tomíkovice
 Biskupská hora
 Quinburk
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 Heřmanovice
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Horní Heřmanice
 kaple sv. Rocha
 Buková
 Vlčice
 Vozka
 Mnichov
 kostel Tří králů
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 15109
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama