Současný barokní kostel vznikl v letech 1751-1752 přestavbou starší stavby. Přestavbu provedl jesenický stavitel Johann Georg. Chrám od r. 1782 slouží jako římskokatolický farní kostel. Areál kostela se hřbitovem, ohradní zdí, márnicí a venkovním schodištěm je kulturní památkou ČR.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jana Křtitele
© Luděk Vláčil 08/2020
Dominantou a hodnotnou kulturní památkou obce Písečná (do roku 1948 Sandhýbl, německy Sandhübel) je barokní kostel sv. Jana Křtitele s jádrem zřejmě ze 14. století. U kostela fungovala fara, která zde však již není. Kostel stojí na hranici chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Severozápadně od kostela se nachází přírodní památka Písečná-mokřad a jeskyně Na Špičáku.
Luděk Vláčil, 6.10. 2020
historie

Nejstarší historie kostela je nejasná. Ve vrcholném středověku se v údolí Bělé nalézala rozsáhlá ves, zvaná Waltersdorf (Valteřovice), která však pravděpodobně před rokem 1420 zanikla. Jistější je vazba Písečné na ves či část vsi s názvem Wüstekirche (Pustý kostel, Pustá Cerekev), která je uváděna roku 1373. Podle názvu lze usuzovat i na existenci sakrální stavby, snad právě na místě současného kostela. I toto místo však po roce 1443 zpustlo a bylo znovu osídlováno až o sto let později, tentokrát již pod názvem Sandhübel, tj. „Písečný kopec“. Snad v těch dobách byla původní pustá stavba obnovena a přestavěna na kostelík. Do současné barokní podoby byl kostel přestavěn v letech 1751-1752. Přestavbu provedl jesenický stavitel Johann Georg. Chrám od roku 1782 slouží jako římskokatolický farní kostel a je zasvěcený Stětí sv. Jana Křtitele. Ve věži se nachází funkční hodinový stroj z roku 1898. V kostele jsou instalovány varhany, které…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.doo.cz, https://www.jesenikyinfo.eu a další, 6.10. 2020

Olomoucký kraj, Písečná

Místa v okolí

 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Čertovy kameny
 Zlatý Chlum
 Velké Kunětice
 vápenky
 Obří výhledna
 dům Katovna
 Balneopark
 chata Rejvíz
 Jeseník
 sanatorium Altvater
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Kalich hořkosti
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Medvědí kámen
 Kaltenštejn
 Černá Voda
 Lurdská jeskyně
 Zlatorudné mlýny
 jeskyně Na Pomezí
 fojtství
 Adolfovice
 Koberštejn
 Dolní Červená Voda
 Edelštejn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kříže
 radnice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 boží muka
 Vidnava
 Žulová
 Vidnava - MPZ
 vysoká pec Drakov
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Leuchtenštejn
 Drakov
 Tomíkovice
 Biskupská hora
 Quinburk
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 Heřmanovice
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 Horní Heřmanice
 kaple sv. Rocha
 Buková
 Vlčice
 Vozka
 Mnichov
 kostel Tří králů
 Bernartice
Základní informace místa
ID místa: 15109
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama