kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského

kościół św. Mikołaja i św. Franciszka Ksawerego, Otmuchów
Současný barokní římskokatolický farní kostel vznikl v letech 1690-1694 na místě staršího gotického chrámu. Dne 6.9.1694 vysvěcen vratislavským pomocným biskupem Johannem Brunettim. V r. 1945 byl kostel poškozen.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského
© Luděk Vláčil 07/2020
Hlavními dominantami jihoslezského města Otmuchów (počeštěně Otmuchov, německy Ottmachau) je areál hradu se zámkem vratislavských biskupů a římskokatolický farní kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského. Ke kostelu se nejlépe dostanete z náměstí, kde stojí za zmínku stará radnice se slunečními hodinami. Severozápadně od kostela se rozkládá volně přístupný park s mnoha plastikami dinosaurů a dětským hřištěm. Město je známé také jako rekreační oblast s Otmuchovským a Nyským jezerem.
Luděk Vláčil, 7.8. 2020
popis

Chrám má štíhlou třípodlažní barokní fasádu s dvojicí věží s pilastry a výklenky s postavami. Na výzdobě interiérů se podílelo několik umělců: Carl Dankwart, Johann Joseph Weiss a Johann Weinmann. Malby na stropě a v lunetách zobrazují výjevy z života Ježíše Krista, sv. Františka Xaverského a Panny Marie. Postranní kaple na severní straně kostela je zasvěcena Panně Marii. Obraz hlavního oltáře s postavou sv. Mikuláše je nejspíš dílem Leopolda Willmanna, který je rovněž autorem některých dalších obrazů. Za pozornost stojí i vyřezávané lavice a honosné varhany na kruchtě.

Luděk Vláčil - zdroj:https://de.wikipedia.org, https://www.turistika.cz a další, 30.10. 2021

historie

Historie Otmuchova (polsky Otmuchów, německy Ottmachau) s hradem pravděpodobně sahá k založení vratislavské diecéze v roce 1000. Prvně je Otmuchov doložen roku 1155, kdy patřil pod vládu vratislavských biskupů. Od 13. století hrál Otmuchov důležitou úlohu jako útočiště a pokladnice biskupů. Původní gotický kostel sv. Mikuláše je poprvé zmiňován v roce 1235. V letech 1386-1477 chrám sloužil jako kolegiátní kostel. V 15. století byl kostel poškozen husity a další škody utrpěl během třicetileté války v 1. polovině 17. století. Za biskupa Františka Ludvíka Neuburského bylo dne 17. května 1690 rozhodnuto o stržení původní stavby a 16. října 1691 byl položen základ nového chrámu. Pravděpodobně však stavba byla stržena pouze částečně a jednalo se tedy spíše o přestavbu. Velkolepá barokní stavba byla 6. září 1694 vysvěcena vratislavským pomocným biskupem Johannem Brunettim a získala druhý patronát sv. Františka Xaverského.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:https://de.wikipedia.org, https://www.orf-oberschlesien.de/otmachau, https://www.turistika.cz a další, 5.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 evangelický kostel
 radnice
 Otmuchów
 kostel sv. Anny
 Otmuchovské jezero
 Ścibórz
 Piotrowice Nyskie
 Horní Heřmanice
 Ujeździec
 Bernartice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 městské opevnění
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Chałupki
 Dolní Červená Voda
 Buková
 kaple sv. Josefa
 Javorník
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Horní Fořt
 Jánský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Tomíkovice
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
Základní informace místa
ID místa: 15116
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama