kostel Matky Boží ustavičné pomoci

kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, evangelický kostel, Paczków
V letech 1902-1903 byl podle návrhu Bernarda Nimptsche v místech starého špitálního kostela postaven novogotický evangelický chrám. Po r. 1945 přešel pod správu římskokatolické církve. V r. 1998 byl chrám rozšířen. Od r. 2009 památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v polském (dříve pruském) Slezsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám historického města patří renesanční radnice, gotické městské hradby s 19 věžemi a římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty. V parku před městskými hradbami se nacházejí zbytky hřbitovního kostela a kostel Matky Boží ustavičné pomoci (dříve evangelický kostel).
Luděk Vláčil, 30.5. 2021
historie

Historie evangelické církve ve městě začíná po roce 1742, když po válce mezi Habsburskou monarchií a Pruskem padlo Dolní Slezsko do rukou Pruska. Brzy poté se zde začali usazovat i protestanti. První zmínka o evangelících v Paczkowě pochází z roku 1791. V letech 1902-1903 byl podle návrhu architekta Bernarda Nimptsche v místech starého špitálního kostela, doloženého v 18. století, postaven novogotický evangelický kostel z červených cihel, navazující na tradiční slezskou gotiku. V roce 1929 byly pořízeny tři nové zvony. Po II. světové válce došlo k odsunu původního německého evangelického obyvatelstva a do města přišlo převážně polské římskokatolické obyvatelstvo. Kostel přešel pod správu římskokatolické církve a spravuje ho kongregace redemptoristů. V roce 1998 byl chrám rozšířen podle návrhu architekta Tadeusze Biesiekierskiho z Vratislavi. Od roku 2009 je chrám památkově chráněn.

Luděk Vláčil - zdroj: https://paczkow.pl, https://polska-org.pl/525881,Paczkow,Kosciol_Matki_Boskiej_Nieustajacej_Pomocy.html a další, 30.5. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15218
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama