kostel Matky Boží ustavičné pomoci

kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, evangelický kostel, Paczków
V letech 1902-1903 byl podle návrhu Bernarda Nimptsche v místech starého špitálního kostela postaven novogotický evangelický chrám. Po r. 1945 přešel pod správu římskokatolické církve. V r. 1998 byl chrám rozšířen. Od r. 2009 památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2020
Město Paczków (německy Patschkau, česky Pačkov) leží v polském (dříve pruském) Slezsku v Opolském vojvodství, nedaleko hranice s Českou republikou. K nejvýznamnějším památkám historického města patří renesanční radnice, gotické městské hradby s 19 věžemi a římskokatolický goticko-renesanční farní kostel sv. Jana Evangelisty. V parku před městskými hradbami se nacházejí zbytky hřbitovního kostela a kostel Matky Boží ustavičné pomoci (dříve evangelický kostel).
Luděk Vláčil, 30.5. 2021
historie

Historie evangelické církve ve městě začíná po roce 1742, když po válce mezi Habsburskou monarchií a Pruskem padlo Dolní Slezsko do rukou Pruska. Brzy poté se zde začali usazovat i protestanti. První zmínka o evangelících v Paczkowě pochází z roku 1791. V letech 1902-1903 byl podle návrhu architekta Bernarda Nimptsche v místech starého špitálního kostela, doloženého v 18. století, postaven novogotický evangelický kostel z červených cihel, navazující na tradiční slezskou gotiku. V roce 1929 byly pořízeny tři nové zvony. Po II. světové válce došlo k odsunu původního německého evangelického obyvatelstva a do města přišlo převážně polské římskokatolické obyvatelstvo. Kostel přešel pod správu římskokatolické církve a spravuje ho kongregace redemptoristů. V roce 1998 byl chrám rozšířen podle návrhu architekta Tadeusze Biesiekierskiho z Vratislavi. Od roku 2009 je chrám památkově chráněn.

Luděk Vláčil - zdroj: https://paczkow.pl, https://polska-org.pl/525881,Paczkow,Kosciol_Matki_Boskiej_Nieustajacej_Pomocy.html a další, 30.5. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 městské opevnění
 radnice
 Chałupki
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 Błotnica
 Błotnica
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Bílý Potok
 Javorník
 Ścibórz
 Jánský vrch
 Otmuchovské jezero
 Bílá Voda
 Bernartice
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Kamieniec Ząbkowicki
 Pustý Zámek
 Borůvková hora
 Rychleby
 evangelický kostel
 Otmuchów
 kostel sv. Anny
 Horní Heřmanice
 radnice
 Buková
 Vlčice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 kaple sv. Josefa
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Dolní Červená Voda
 kostel sv. Hedviky
 Ząbkowice Śląskie
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 15218
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama