Novorománský římskokatolický kostel sv. Vavřince byl postaven v letech 1893-1894 na místě původního chrámu ze 13. století. Stavbu provedl javornický stavitel Alois Utner ml.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2020
Ves Bílý Potok (něm. Weißbach, pol. Biały Potok), která je částí města Javorník, leží v podhůří Rychlebských hor v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Nejvýraznější dominantou a orientačním bodem je zdejší novorománský římskokatolický farní kostel sv. Vavřince stojící při severovýchodním okraji vesnice. Ke kulturním památkám patří vila Rudolfa Rittnera (tzv. "Rittnerův zámeček") a dvoje boží muka. Za zmínku stojí také nevelký zámek a památník obětem 1. světové války stojící u kostela. Na hřbitově rozkládajícím se kolem chrámu se nalézá společný hrob obětí pochodu smrti a hrob místního rodáka Rudolfa Rittnera.
Luděk Vláčil, 5.10. 2020
historie

Ves prvně zmiňována v roce 1290 pod názvem Wyzbach zřejmě vznikla při osidlování podhůří Rychlebských hor, jež probíhalo od počátku 13. století. Již v té době zde stál kostel sv. Mikuláše, jemuž ve vsi patřila část pozemků. Lze tedy usuzovat, že zde byla i farnost. V polovině 15. století se kostel uvádí již jako filiální, spravovaný knězem z Javorníku. Po třicetileté válce svatovavřinecký chrám zůstal v ruinách, ale vizitace z roku 1666 už uvádí kostel v nejlepším stavu. Po rozdělení Slezska po prohrané prusko-rakouské válce se Bílý potok stal pohraniční obcí. Kostel dostal svého kaplana a v roce 1862 bylo zdejší kaplanství povýšeno na farnost. V roce 1874 nastoupil na faru v Bílém Potoce farář Albert Engelbrecher a zjistil, že kostel je pro asi 900 obyvatel příliš malý a jeho technický stav již také nevyhovuje. Proto byl v letech 1893-1894 na místě původního chrámu postaven novorománský kostel sv. Vavřince. Stavbu…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://olomouc.rozhlas.cz, https://www.mestojavornik.cz a další, 5.10. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Bílý Potok

Místa v okolí

 Bílý Potok
 Kohout
 Lisie Kąty
 Javorník
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 Ujeździec
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 městské opevnění
 Bernartice
 Borůvková hora
 Bílá Voda
 Buková
 Chałupki
 Błotnica
 Vlčice
 Błotnica
 Ścibórz
 Horní Heřmanice
 vyhlídka Na Trojaku
 kaple sv. Josefa
 Karpień
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hraničky
 Otmuchovské jezero
 Hukovice
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
 evangelický kostel
 Otmuchów
 radnice
 kostel sv. Anny
 Vidnava
 Kamieniec Ząbkowicki
 Vidnava - MPZ
 boží muka
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Černá Voda
 Dolní Červená Voda
 Kaltenštejn
Základní informace místa
ID místa: 15108
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama