Novorománský římskokatolický kostel sv. Vavřince byl postaven v letech 1893-1894 na místě původního chrámu ze 13. století. Stavbu provedl javornický stavitel Alois Utner ml.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2020
Ves Bílý Potok (něm. Weißbach, pol. Biały Potok), která je částí města Javorník, leží v podhůří Rychlebských hor v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Nejvýraznější dominantou a orientačním bodem je zdejší novorománský římskokatolický farní kostel sv. Vavřince stojící při severovýchodním okraji vesnice. Ke kulturním památkám patří vila Rudolfa Rittnera (tzv. "Rittnerův zámeček") a dvoje boží muka. Za zmínku stojí také nevelký zámek a památník obětem 1. světové války stojící u kostela. Na hřbitově rozkládajícím se kolem chrámu se nalézá společný hrob obětí pochodu smrti a hrob místního rodáka Rudolfa Rittnera.
Luděk Vláčil, 5.10. 2020
historie

Ves prvně zmiňována v roce 1290 pod názvem Wyzbach zřejmě vznikla při osidlování podhůří Rychlebských hor, jež probíhalo od počátku 13. století. Již v té době zde stál kostel sv. Mikuláše, jemuž ve vsi patřila část pozemků. Lze tedy usuzovat, že zde byla i farnost. V polovině 15. století se kostel uvádí již jako filiální, spravovaný knězem z Javorníku. Po třicetileté válce svatovavřinecký chrám zůstal v ruinách, ale vizitace z roku 1666 už uvádí kostel v nejlepším stavu. Po rozdělení Slezska po prohrané prusko-rakouské válce se Bílý potok stal pohraniční obcí. Kostel dostal svého kaplana a v roce 1862 bylo zdejší kaplanství povýšeno na farnost. V roce 1874 nastoupil na faru v Bílém Potoce farář Albert Engelbrecher a zjistil, že kostel je pro asi 900 obyvatel příliš malý a jeho technický stav již také nevyhovuje. Proto byl v letech 1893-1894 na místě původního chrámu postaven novorománský kostel sv. Vavřince. Stavbu…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://olomouc.rozhlas.cz, https://www.mestojavornik.cz a další, 5.10. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Bílý Potok

Místa v okolí

 Bílý Potok
 Kohout
 Lisie Kąty
 Javorník
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 Ujeździec
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 městské opevnění
 Bernartice
 Borůvková hora
 Bílá Voda
 Buková
 Chałupki
 Błotnica
 Vlčice
 Błotnica
 vápenky
 Ścibórz
 Horní Heřmanice
 vyhlídka Na Trojaku
 Karpień
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Otmuchovské jezero
 Hraničky
 Hukovice
 Piotrowice Nyskie
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Vidnava
 Kamieniec Ząbkowicki
 Vidnava - MPZ
 boží muka
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Černá Voda
 Dolní Červená Voda
 Kaltenštejn
Základní informace místa
ID místa: 15108
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama