Novorománský římskokatolický kostel sv. Vavřince byl postaven v letech 1893-1894 na místě původního chrámu ze 13. století. Stavbu provedl javornický stavitel Alois Utner ml.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2020
Ves Bílý Potok (něm. Weißbach, pol. Biały Potok), která je částí města Javorník, leží v podhůří Rychlebských hor v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Nejvýraznější dominantou a orientačním bodem je zdejší novorománský římskokatolický farní kostel sv. Vavřince stojící při severovýchodním okraji vesnice. Ke kulturním památkám patří vila Rudolfa Rittnera (tzv. "Rittnerův zámeček") a dvoje boží muka. Za zmínku stojí také nevelký zámek a památník obětem 1. světové války stojící u kostela. Na hřbitově rozkládajícím se kolem chrámu se nalézá společný hrob obětí pochodu smrti a hrob místního rodáka Rudolfa Rittnera.
Luděk Vláčil, 5.10. 2020
historie

Ves prvně zmiňována v roce 1290 pod názvem Wyzbach zřejmě vznikla při osidlování podhůří Rychlebských hor, jež probíhalo od počátku 13. století. Již v té době zde stál kostel sv. Mikuláše, jemuž ve vsi patřila část pozemků. Lze tedy usuzovat, že zde byla i farnost. V polovině 15. století se kostel uvádí již jako filiální, spravovaný knězem z Javorníku. Po třicetileté válce svatovavřinecký chrám zůstal v ruinách, ale vizitace z roku 1666 už uvádí kostel v nejlepším stavu. Po rozdělení Slezska po prohrané prusko-rakouské válce se Bílý potok stal pohraniční obcí. Kostel dostal svého kaplana a v roce 1862 bylo zdejší kaplanství povýšeno na farnost. V roce 1874 nastoupil na faru v Bílém Potoce farář Albert Engelbrecher a zjistil, že kostel je pro asi 900 obyvatel příliš malý a jeho technický stav již také nevyhovuje. Proto byl v letech 1893-1894 na místě původního chrámu postaven novorománský kostel sv. Vavřince. Stavbu…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://olomouc.rozhlas.cz, https://www.mestojavornik.cz a další, 5.10. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Bílý Potok

Místa v okolí

 Bílý Potok
 Kohout
 Lisie Kąty
 Javorník
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 městské opevnění
 Bernartice
 Borůvková hora
 Bílá Voda
 Buková
 Chałupki
 Błotnica
 Vlčice
 Błotnica
 Ścibórz
 Horní Heřmanice
 vyhlídka Na Trojaku
 kaple sv. Josefa
 Karpień
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Otmuchovské jezero
 Hraničky
 Hukovice
 Tomíkovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
 Otmuchów
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Kamieniec Ząbkowicki
 boží muka
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Černá Voda
 Dolní Červená Voda
 Kaltenštejn
Základní informace místa
ID místa: 15108
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama