Pozdně renesanční zámek obklopený příkopem nechal, snad na místě starší tvrze, postavit kolem r. 1660 některý z vratislavských biskupů. Později byl zámek barokně a klasicistně přestavěn. Po r. 1945 sloužil jako byty. Dnes je v soukromém vlastnictví a slouží jako penzion.
Hlavní obrázek místa
Zámek Piotrowice Nyskie
© Luděk Vláčil 07/2020
Ves Piotrowice Nyskie (německy Peterwitz, auch Lehn-Peterwitz) je součástí města Otmuchów ležícího v Polském Slezsku v Opolském vojvodství. Piotrowice Nyskie naleznete přibližně 4 km od státní hranice s ČR. Nejvýznamnější stavbou této malé příhraniční vesnice je malý zámek (polsky Dwór, pałac) sloužící jako penzion. Zámek je obklopen malým parkem s pozůstatky bývalého příkopu. Hospodářský areál a sýpka je v majetku farmy ANR a slouží k zemědělským účelům.
Luděk Vláčil, 9.6. 2021
popis

Pozdně renesanční zámeček v Piotrowicích z 2. poloviny 17. století byl v pozdějších dobách mnohokrát přestavován a rozšiřován. V současnosti nese výrazné barokní a klasicistní prvky. Budova z kamenného a cihlového zdiva má nepravidelný čtyřboký půdorys a skládá se ze čtyř dvoupatrových obdélných křídel uspořádaných kolem malého vnitřního nádvoří. Křídla jsou do dvora otevřena arkádami. Východní průčelí má pět os s centrálně umístěným vstupem. Na průčelí se dochovaly fragmenty sgrafitové výzdoby s letopočty 1660 a 1829 a písmeny PGM. Na jižní straně je centrální rizalit s balkonem ve výšce druhého patra a obdélníková věž. V severovýchodním rohu je situovaná malá obdélná kaple, v níž je barokní oltář ze 3. čtvrtiny 17. století. Při vstupu do kaple jsou dveře s pozdně renesanční výzdobou ze 17. století a pozdně renesanční kamenná deska s erbem. Na fasádě jsou i sluneční hodiny…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/wojewodztwo-opolskie/powiat-nyski/1108-piotrowice-nyskie2 a další, 27.12. 2021

historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1305. Ves Peterwitz patřila do majetku vratislavských biskupů, kteří zde kolem roku 1660 nechali postavit pozdně renesanční zámek. V letech 1656–1662 byl vratislavským biskupem Leopold I. Vilém a poté v letech 1663–1664 Karel Josef Habsburský. Je možné, že stavba vznikla na místě dřívější tvrze. V roce 1744 předal vratislavský biskup Pietrowice lénem rodu von Wimmersberg. Za Wimmersbergů došlo v roce 1829 ke stavebním úpravám zámku. Majetek zůstal v rukou jeho představitelů až do roku 1858. V letech 1858-1945 ves patřila rodu von Lorenz. Po 2. světové válce se území stalo součástí Polska a majetek byl znárodněn. Vznikl zde Státní zemědělský statek a zámek sloužil jako byty zaměstnanců. V roce 2001 zámek koupil podnikatel ze Slezska. Brzy se ukázalo, že soukromý investor byl nespolehlivý a za 6 let se ani nepokusil objekt zrekonstruovat. V roce 2007 zámek koupil manželský pár…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/wojewodztwo-opolskie/powiat-nyski/1108-piotrowice-nyskie2 a další, 27.12. 2021

Půdorys místa

půdorys zámku, šrafovaně zdivo 17. století, bez označení 19. století
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Górnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Horní Heřmanice
 Ścibórz
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Otmuchów
 kaple Panny Marie
 Bernartice
 Hukovice
 evangelický kostel
 radnice
 boží muka
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Anny
 Dolní Červená Voda
 Buková
 Ujeździec
 kaple sv. Josefa
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Tomíkovice
 Kohout
 Lisie Kąty
 kostel sv. Kateřiny
 Javorník
 Vlčice
 Horní Fořt
 Černá Voda
 Jánský vrch
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Žulová
 městské opevnění
 radnice
 Čertovy kazatelny
 vápenky
 Velké Kunětice
 Kaltenštejn
 Pustý Zámek
 Rychleby
 boží muka
 Chałupki
 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Supíkovická vápenka
 jeskyně Na Špičáku
 Hradec
 Hraničky
 Široký Brod
Základní informace místa
ID místa: 15120
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama