Současný barokní zámek nechal, zřejmě na místě staršího sídla, v r. 1668 postavit Jan Henryk Heymann von Rosenthal. Ve 30. letech 20. stol. majetek odkoupila Výmarská republika. Od r. 1945 ve vlastnictví polského státu. Dnes je v soukromých rukách a slouží agroturistice.
Hlavní obrázek místa
zámek od severovýchodu
© Luděk Vláčil 07/2020
Slezská ves Ścibórz (německy Stübendorf) náležící k obci Paczków leží v Polsku v Opolském vojvodství. Nejvýznamnější stavbou této malé příhraniční vesnice je malý zámek (polsky Dwór, pałac). Areál slouží jako ubytovací zařízení pro agroturistiku. Zvenčí není zámek, obklopený velkou zahradou a soukromými pozemky, příliš vidět. Celý areál je chráněn jako kulturní památka.
Luděk Vláčil, 15.2. 2021
popis

Zámek je obdélná, částečně podsklepená dvoupodlažní budova krytá vysokou valbovou střechou. Východní fasáda má devět okenních os s centrálně umístěným vchodem s portálem, nad nímž je jednoosý vikýř. Fasády jsou členěny pilastrovými pásy a pásovou římsou mezi podlažími. V interiéru se zachovaly kamenné portály a štuková výzdoba stropů. Vedle hlavní budovy se nacházejí dva menší objekty. Stavby obklopuje velká zahrada, v níž býval i rybník a severovýchodně od zámku se do r. 1934 rozkládal hospodářský dvůr.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/ss/1488-sciborz, 15.2. 2021

historie

Ve 14. století se zde uvádí tvrz, jejíž lokaci by měly potvrzovat pozůstatky teras a příkopu kolem areálu současného zámku. V roce 1552 se ve zdejším sídle narodil vratislavský biskup Jan VI. ze Žiče (Johann VI. von Sitsch). V 17. století se vesnice Ścibórz skládala ze dvou vsí. V roce 1664 koupil Horní Ścibórz (Górny Ścibórz) s tvrzí a roku 1666 i Dolní Ścibórz (Dolny Ścibórz) Jan Henryk Heymann von Rosenthal, který byl niským a olomouckým kanovníkem a členem rady vratislavských biskupů. V roce 1668 nechal Jan Henryk Heymann na místě staršího sídla postavit barokní zámek. V roce 1692 zámek koupil od Jana Henryka jeho synovec Kasper Henryk Wolf, který si vzal Marii Rozali von Stilfried, s níž měl jednoho syna a čtyři dcery. Po smrti jediného syna Karla Josefa Wolfa, barona Heymanna von Rosenthal, který zemřel bezdětný v roce 1753, se o majetek dělily rodiny čtyř dcer. Dolní a Horní Ścibórz získala rodina…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl, http://heymann.pl, http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4240/Sciborz/ a další, 14.2. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Otmuchovské jezero
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Bernartice
 Horní Heřmanice
 Kohout
 Lisie Kąty
 městské opevnění
 radnice
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Javorník
 Hukovice
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Buková
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Chałupki
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Tomíkovice
 Dolní Červená Voda
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Błotnica
 Błotnica
 Žulová
 Černá Voda
 Borůvková hora
 Hraničky
 Velké Kunětice
 vápenky
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
Základní informace místa
ID místa: 15131
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama