Ścibórz

Pałac Heymanna, Stübendorf
Současný barokní zámek nechal, zřejmě na místě staršího sídla, v r. 1668 postavit Jan Henryk Heymann von Rosenthal. Ve 30. letech 20. stol. majetek odkoupila Výmarská republika. Od r. 1945 ve vlastnictví polského státu. Dnes je v soukromých rukách a slouží agroturistice.
Hlavní obrázek místa
zámek od severovýchodu
© Luděk Vláčil 07/2020
Slezská ves Ścibórz (německy Stübendorf) náležící k obci Paczków leží v Polsku v Opolském vojvodství. Nejvýznamnější stavbou této malé příhraniční vesnice je malý zámek (polsky Dwór, pałac). Areál slouží jako ubytovací zařízení pro agroturistiku. Zvenčí není zámek, obklopený velkou zahradou a soukromými pozemky, příliš vidět. Celý areál je chráněn jako kulturní památka.
Luděk Vláčil, 15.2. 2021
popis

Zámek je obdélná, částečně podsklepená dvoupodlažní budova krytá vysokou valbovou střechou. Východní fasáda má devět okenních os s centrálně umístěným vchodem s portálem, nad nímž je jednoosý vikýř. Fasády jsou členěny pilastrovými pásy a pásovou římsou mezi podlažími. V interiéru se zachovaly kamenné portály a štuková výzdoba stropů. Vedle hlavní budovy se nacházejí dva menší objekty. Stavby obklopuje velká zahrada, v níž býval i rybník a severovýchodně od zámku se do r. 1934 rozkládal hospodářský dvůr.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/ss/1488-sciborz, 15.2. 2021

historie

Ve 14. století se zde uvádí tvrz, jejíž lokaci by měly potvrzovat pozůstatky teras a příkopu kolem areálu současného zámku. V roce 1552 se ve zdejším sídle narodil vratislavský biskup Jan VI. ze Žiče (Johann VI. von Sitsch). V 17. století se vesnice Ścibórz skládala ze dvou vsí. V roce 1664 koupil Horní Ścibórz (Górny Ścibórz) s tvrzí a roku 1666 i Dolní Ścibórz (Dolny Ścibórz) Jan Henryk Heymann von Rosenthal, který byl niským a olomouckým kanovníkem a členem rady vratislavských biskupů. V roce 1668 nechal Jan Henryk Heymann na místě staršího sídla postavit barokní zámek. V roce 1692 zámek koupil od Jana Henryka jeho synovec Kasper Henryk Wolf, který si vzal Marii Rozali von Stilfried, s níž měl jednoho syna a čtyři dcery. Po smrti jediného syna Karla Josefa Wolfa, barona Heymanna von Rosenthal, který zemřel bezdětný v roce 1753, se o majetek dělily rodiny čtyř dcer. Dolní a Horní Ścibórz získala rodina…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl, http://heymann.pl, http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4240/Sciborz/ a další, 14.2. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Otmuchovské jezero
 Piotrowice Nyskie
 Ujeździec
 evangelický kostel
 Otmuchów
 kostel sv. Anny
 radnice
 Bernartice
 Horní Heřmanice
 Kohout
 Lisie Kąty
 městské opevnění
 radnice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Javorník
 Hukovice
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Buková
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Chałupki
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Tomíkovice
 Dolní Červená Voda
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Błotnica
 Błotnica
 Žulová
 Černá Voda
 Borůvková hora
 Hraničky
 vápenky
 Velké Kunětice
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
Základní informace místa
ID místa: 15131
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama