Hrad prvně doložený r. 1155 patřil od počátku vratislavským biskupům. Od 13. století sloužil jako pokladnice a úkryt biskupů. Několikrát vypálen a přestavěn. V l. 1706-1707 vznikl tzv. Dolní hrad - zámek. V 19. stol. bylo zbořeno jihozápadní křídlo horního hradu. Dnes areál patří městu Otmuchów.
Hlavní obrázek místa
Otmuchów
Pohled od jihozápadu
© Luděk Vláčil 07/2020
Hlavními dominantami jihoslezského města Otmuchów (německy Ottmachau) je kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského a hrad vratislavských biskupů se zámkem. V současnosti hrad slouží jako hotel s restaurací a tzv. Dolní hrad - zámek je využíván jako Městský a obecní úřad v Otmuchowě (Urząd Miasta i Gminy w Otmuchowie). Hradní věž slouží jako rozhledna. Město je známé také díky Otmuchovskému a Nyskému jezeru.
Luděk Vláčil, 18.7. 2020
popis

Hrad byl založen na kopci tyčícím se nad údolím řeky Nysa Kłodzka, ležícím v severozápadní části města. Kopec se tyčí asi 30 metrů nad údolím řeky a byl jedním z mála v této oblasti. Jeho strmé svahy od západu a jihu byly obklopeny řekou Młynówka, která napájela biskupský mlýn. Ze severní a východní strany byly svahy mírné, takže zde vznikl suchý příkop, oddělující pevnost a hrad od osady a města. Již od 14. století byl hrad spojen s obranným systémem města. Nejstarší hrad byl zřejmě nepravidelného obvodu s hradbami, které pravděpodobně opakovaly průběh staršího nábřeží. Jedna z prvních budov postavených z lomového kamene stála ve východní části nádvoří napravo od brány. Tloušťka zdí v suterénu byla 2,1 metru. Druhou nejstarší budovou mohlo být západní křídlo s více než 2 metry silnými zdmi. V tomto křídle byla kaple. V druhé polovině 15. století byla postavena severní věž se zaoblenými rohy. V 16.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu, 19.7. 2020

historie

Hrad v Otmuchově (polsky Otmuchów, německy Ottmachau) patří k nejstarším hradům Slezska. Historie hradu pravděpodobně sahá k založení vratislavské diecéze v roce 1000. Prvně je doložen roku 1155, kdy papež Hadrián IV. svěřil hrad a jeho okolí pod vládu vratislavských biskupů ochrannou listinou. V této nejstarší papežské listině pro Slezsko se uvádí 15 hradů včetně otmuchovského s přidruženým majetkem. Na základě zprávy kronikáře Jana Dlugosze o mongolském nájezdu lze předpokládat, že byl v roce 1241 vypálen. V 13. století hrad hrál důležitou roli, protože zde hledali útočiště i biskupové z Vratislavi (Wroclaw), jako například biskup Tomáš II., během konfliktu se slezským vévodou Jindřichem IV. Ve 14. století zde vratislavští biskupové ukrývali své poklady a důležité listiny. V té době došlo také k dalším velkým stavebním úpravám. V roce 1430 hrad bez většího odporu obsadili husité, kteří jej drželi několik…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.zamek.otmuchow.pl, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003, https://de.wikipedia.org a další, 18.7. 2020

Půdorys místa

půdorys horního hradu
© zdroj: L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003,
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 Otmuchovské jezero
 Ścibórz
 Horní Heřmanice
 Vidnava - MPZ
 Bernartice
 Vidnava
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 městské opevnění
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Dolní Červená Voda
 Chałupki
 Buková
 kaple sv. Josefa
 Javorník
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Jánský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Fořt
 Tomíkovice
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
Základní informace místa
ID místa: 12680
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama