
Hrad byl založen na kopci tyčícím se nad údolím řeky Nysa Kłodzka, ležícím v severozápadní části města. Kopec se tyčí asi 30 metrů nad údolím řeky a byl jedním z mála v této oblasti. Jeho strmé svahy od západu a jihu byly obklopeny řekou Młynówka, která napájela biskupský mlýn. Ze severní a východní strany byly svahy mírné, takže zde vznikl suchý příkop, oddělující pevnost a hrad od osady a města. Již od 14. století byl hrad spojen s obranným systémem města. Nejstarší hrad byl zřejmě nepravidelného obvodu s hradbami, které pravděpodobně opakovaly průběh staršího nábřeží. Jedna z prvních budov postavených z lomového kamene stála ve východní části nádvoří napravo od brány. Tloušťka zdí v suterénu byla 2,1 metru. Druhou nejstarší budovou mohlo být západní křídlo s více než 2 metry silnými zdmi. V tomto křídle byla kaple. V druhé polovině 15. století byla postavena severní věž se zaoblenými rohy. V 16.… číst dále
Hrad v Otmuchově (polsky Otmuchów, německy Ottmachau) patří k nejstarším hradům Slezska. Historie hradu pravděpodobně sahá k založení vratislavské diecéze v roce 1000. Prvně je doložen roku 1155, kdy papež Hadrián IV. svěřil hrad a jeho okolí pod vládu vratislavských biskupů ochrannou listinou. V této nejstarší papežské listině pro Slezsko se uvádí 15 hradů včetně otmuchovského s přidruženým majetkem. Na základě zprávy kronikáře Jana Dlugosze o mongolském nájezdu lze předpokládat, že byl v roce 1241 vypálen. V 13. století hrad hrál důležitou roli, protože zde hledali útočiště i biskupové z Vratislavi (Wroclaw), jako například biskup Tomáš II., během konfliktu se slezským vévodou Jindřichem IV. Ve 14. století zde vratislavští biskupové ukrývali své poklady a důležité listiny. V té době došlo také k dalším velkým stavebním úpravám. V roce 1430 hrad bez většího odporu obsadili husité, kteří jej drželi několik… číst dále
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.