Hrad prvně doložený r. 1155 patřil od počátku vratislavským biskupům. Od 13. století sloužil jako pokladnice a úkryt biskupů. Několikrát vypálen a přestavěn. V l. 1706-1707 vznikl tzv. Dolní hrad - zámek. V 19. stol. bylo zbořeno jihozápadní křídlo horního hradu. Dnes areál patří městu Otmuchów.
Hlavní obrázek místa
Otmuchów
Pohled od jihozápadu
© Luděk Vláčil 07/2020
Hlavními dominantami jihoslezského města Otmuchów (německy Ottmachau) je kostel sv. Mikuláše a sv. Františka Xaverského a hrad vratislavských biskupů se zámkem. V současnosti hrad slouží jako hotel s restaurací a tzv. Dolní hrad - zámek je využíván jako Městský a obecní úřad v Otmuchowě (Urząd Miasta i Gminy w Otmuchowie). Hradní věž slouží jako rozhledna. Město je známé také díky Otmuchovskému a Nyskému jezeru.
Luděk Vláčil, 18.7. 2020
popis

Hrad byl založen na kopci tyčícím se nad údolím řeky Nysa Kłodzka, ležícím v severozápadní části města. Kopec se tyčí asi 30 metrů nad údolím řeky a byl jedním z mála v této oblasti. Jeho strmé svahy od západu a jihu byly obklopeny řekou Młynówka, která napájela biskupský mlýn. Ze severní a východní strany byly svahy mírné, takže zde vznikl suchý příkop, oddělující pevnost a hrad od osady a města. Již od 14. století byl hrad spojen s obranným systémem města. Nejstarší hrad byl zřejmě nepravidelného obvodu s hradbami, které pravděpodobně opakovaly průběh staršího nábřeží. Jedna z prvních budov postavených z lomového kamene stála ve východní části nádvoří napravo od brány. Tloušťka zdí v suterénu byla 2,1 metru. Druhou nejstarší budovou mohlo být západní křídlo s více než 2 metry silnými zdmi. V tomto křídle byla kaple. V druhé polovině 15. století byla postavena severní věž se zaoblenými rohy. V 16.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://medievalheritage.eu, 19.7. 2020

historie

Hrad v Otmuchově (polsky Otmuchów, německy Ottmachau) patří k nejstarším hradům Slezska. Historie hradu pravděpodobně sahá k založení vratislavské diecéze v roce 1000. Prvně je doložen roku 1155, kdy papež Hadrián IV. svěřil hrad a jeho okolí pod vládu vratislavských biskupů ochrannou listinou. V této nejstarší papežské listině pro Slezsko se uvádí 15 hradů včetně otmuchovského s přidruženým majetkem. Na základě zprávy kronikáře Jana Dlugosze o mongolském nájezdu lze předpokládat, že byl v roce 1241 vypálen. V 13. století hrad hrál důležitou roli, protože zde hledali útočiště i biskupové z Vratislavi (Wroclaw), jako například biskup Tomáš II., během konfliktu se slezským vévodou Jindřichem IV. Ve 14. století zde vratislavští biskupové ukrývali své poklady a důležité listiny. V té době došlo také k dalším velkým stavebním úpravám. V roce 1430 hrad bez většího odporu obsadili husité, kteří jej drželi několik…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj:http://www.zamek.otmuchow.pl, L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003, https://de.wikipedia.org a další, 18.7. 2020

Půdorys místa

půdorys horního hradu
© zdroj: L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków v Polsce,nakl. Arkady, Warszawa, 2003,
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Anny
 Otmuchovské jezero
 Ścibórz
 Horní Heřmanice
 Ujeździec
 Vidnava - MPZ
 Bernartice
 Vidnava
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Hukovice
 městské opevnění
 radnice
 Lisie Kąty
 Kohout
 Dolní Červená Voda
 Chałupki
 Buková
 kaple sv. Josefa
 Javorník
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Jánský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 Horní Fořt
 Tomíkovice
 Vlčice
 Čertovy kazatelny
 Pustý Zámek
 Rychleby
Základní informace místa
ID místa: 12680
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama