Renesanční šlechtické sídlo v areálu dvora vzniklo kolem r. 1600. V pol. 19 stol. vznikla novogotická kaple a následně byl ve stejném slohu upraven i zámek. Dne 15.10.1815 se pravděpodobně na zámku narodil jeden z předních skladatelů varhanní hudby 19. stol. Moritz Brosig.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Zámek Lisie Kąty (něm. Schloss Fuchswinkel, pol. dwór Lisie Kąty) s kaplí a dvorem naleznete ve stejnojmenné slezské osadě ležící přímo u státní hranice s Českou republikou. Areál není přístupný, ale zámek si lze prohlédnout z cesty. Přístupná veřejnosti je bývalá zámecká kaple, která v současnosti slouží jako římskokatolický farní kostel Matky Boží Královny Polska.
Luděk Vláčil, 5.8. 2020
popis

Zámek Fuchswinkel (polsky dwór Lisie Kąty) obdélníkového půdorysu se čtvercovou nárožní věží tvoří severovýchodní část dvora. Věž je krytá vysokou jehlanovou střechou s malými nárožními věžičkami. Budova postavená kolem roku 1600 v renesančním slohu byla na konci 19. století novogoticky upravena. Dvoupodlažní budova měla původně sedlovou střechu, ale dodnes zůstaly pouze obvodové zdi. Zámecká kaple s věží byla postavena v polovině 19. století v novogotickém slohu.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org a další, 5.8. 2020

historie

Historie vesnice z počátku uváděné jako „Ube silva fuit” sahá do 13. století. Později byla nazývána Fuchswinkel. Nejprve byla osada pravděpodobně majetkem vratislavských biskupů, ale později přešla do rukou slezských rytířů. Od roku 1342 území náleželo k zemím Koruny české a od roku 1526 pod vládu Habsburků. Vznik renesančního šlechtického sídla s dvorem bývá kladen k roku 1600 a je spojován s rodem Mansteinů, ale kvůli nedostatku informací o této rodině to nelze potvrdit. V 2. polovině 17. století ves vlastnil Adalbert Fryderyk Hantke. V roce 1694 byla majetkem Franciszka Ludwika, který od roku 1721 užíval predikát „von Lilienfeld“. Poté majetek zdědil Karol Jozef (1694-1781), jenž byl biskupským poradcem v Nise. Po první slezské válce roku 1742 se ocitla většina pozemků v Prusku, ale část majetku oddělila nová státní hranice. Dne 15. října 1815 se pravděpodobně na zámku narodil přední katedrální varhaník a skladatel…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl, https://de.wikipedia.org a další, 4.8. 2020

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Kohout
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Ujeździec
 Javorník
 Jánský vrch
 radnice
 městské opevnění
 Horní Fořt
 Bernartice
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Chałupki
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Ścibórz
 Błotnica
 Błotnica
 Buková
 Horní Heřmanice
 Bílá Voda
 Borůvková hora
 Otmuchovské jezero
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Jáchyma
 Otmuchów
 evangelický kostel
 Karpień
 kostel sv. Anny
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 radnice
 Hraničky
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Kamieniec Ząbkowicki
 Žulová
 Dolní Červená Voda
 boží muka
 Černá Voda
 Kaltenštejn
Základní informace místa
ID místa: 15123
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama