Renesanční šlechtické sídlo v areálu dvora vzniklo kolem r. 1600. V pol. 19 stol. vznikla novogotická kaple a následně byl ve stejném slohu upraven i zámek. Dne 15.10.1815 se pravděpodobně na zámku narodil jeden z předních skladatelů varhanní hudby 19. stol. Moritz Brosig.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Zámek Lisie Kąty (něm. Schloss Fuchswinkel, pol. dwór Lisie Kąty) s kaplí a dvorem naleznete ve stejnojmenné slezské osadě ležící přímo u státní hranice s Českou republikou. Areál není přístupný, ale zámek si lze prohlédnout z cesty. Přístupná veřejnosti je bývalá zámecká kaple, která v současnosti slouží jako římskokatolický farní kostel Matky Boží Královny Polska.
Luděk Vláčil, 5.8. 2020
popis

Zámek Fuchswinkel (polsky dwór Lisie Kąty) obdélníkového půdorysu se čtvercovou nárožní věží tvoří severovýchodní část dvora. Věž je krytá vysokou jehlanovou střechou s malými nárožními věžičkami. Budova postavená kolem roku 1600 v renesančním slohu byla na konci 19. století novogoticky upravena. Dvoupodlažní budova měla původně sedlovou střechu, ale dodnes zůstaly pouze obvodové zdi. Zámecká kaple s věží byla postavena v polovině 19. století v novogotickém slohu.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org a další, 5.8. 2020

historie

Historie vesnice z počátku uváděné jako „Ube silva fuit” sahá do 13. století. Později byla nazývána Fuchswinkel. Nejprve byla osada pravděpodobně majetkem vratislavských biskupů, ale později přešla do rukou slezských rytířů. Od roku 1342 území náleželo k zemím Koruny české a od roku 1526 pod vládu Habsburků. Vznik renesančního šlechtického sídla s dvorem bývá kladen k roku 1600 a je spojován s rodem Mansteinů, ale kvůli nedostatku informací o této rodině to nelze potvrdit. V 2. polovině 17. století ves vlastnil Adalbert Fryderyk Hantke. V roce 1694 byla majetkem Franciszka Ludwika, který od roku 1721 užíval predikát „von Lilienfeld“. Poté majetek zdědil Karol Jozef (1694-1781), jenž byl biskupským poradcem v Nise. Po první slezské válce roku 1742 se ocitla většina pozemků v Prusku, ale část majetku oddělila nová státní hranice. Dne 15. října 1815 se pravděpodobně na zámku narodil přední katedrální varhaník a skladatel…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl, https://de.wikipedia.org a další, 4.8. 2020

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Kohout
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Javorník
 Jánský vrch
 radnice
 městské opevnění
 Horní Fořt
 Bernartice
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Chałupki
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Ścibórz
 Błotnica
 Buková
 Błotnica
 Horní Heřmanice
 Bílá Voda
 Borůvková hora
 Otmuchovské jezero
 Vlčice
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 kostel sv. Jáchyma
 Otmuchów
 evangelický kostel
 Karpień
 kostel sv. Anny
 Kobylá nad Vidnavkou
 Tomíkovice
 radnice
 Hraničky
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Kamieniec Ząbkowicki
 Žulová
 Dolní Červená Voda
 boží muka
 Černá Voda
 Kaltenštejn
Základní informace místa
ID místa: 15123
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama