Lisie Kąty

Fuchswinkel, Kreis Neisse
Renesanční šlechtické sídlo v areálu dvora vzniklo kolem r. 1600. V pol. 19 stol. vznikla novogotická kaple a následně byl ve stejném slohu upraven i zámek. Dne 15.10.1815 se pravděpodobně na zámku narodil jeden z předních skladatelů varhanní hudby 19. stol. Moritz Brosig.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Zámek Lisie Kąty (něm. Schloss Fuchswinkel, pol. dwór Lisie Kąty) s kaplí a dvorem naleznete ve stejnojmenné slezské osadě ležící přímo u státní hranice s Českou republikou. Areál není přístupný, ale zámek si lze prohlédnout z cesty. Přístupná veřejnosti je bývalá zámecká kaple, která v současnosti slouží jako římskokatolický farní kostel Matky Boží Královny Polska.
Luděk Vláčil, 5.8. 2020
popis

Zámek Fuchswinkel (polsky dwór Lisie Kąty) obdélníkového půdorysu se čtvercovou nárožní věží tvoří severovýchodní část dvora. Věž je krytá vysokou jehlanovou střechou s malými nárožními věžičkami. Budova postavená kolem roku 1600 v renesančním slohu byla na konci 19. století novogoticky upravena. Dvoupodlažní budova měla původně sedlovou střechu, ale dodnes zůstaly pouze obvodové zdi. Zámecká kaple s věží byla postavena v polovině 19. století v novogotickém slohu.

Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org a další, 5.8. 2020

historie

Historie vesnice z počátku uváděné jako „Ube silva fuit” sahá do 13. století. Později byla nazývána Fuchswinkel. Nejprve byla osada pravděpodobně majetkem vratislavských biskupů, ale později přešla do rukou slezských rytířů. Od roku 1342 území náleželo k zemím Koruny české a od roku 1526 pod vládu Habsburků. Vznik renesančního šlechtického sídla s dvorem bývá kladen k roku 1600 a je spojován s rodem Mansteinů, ale kvůli nedostatku informací o této rodině to nelze potvrdit. V 2. polovině 17. století ves vlastnil Adalbert Fryderyk Hantke. V roce 1694 byla majetkem Franciszka Ludwika, který od roku 1721 užíval predikát „von Lilienfeld“. Poté majetek zdědil Karol Jozef (1694-1781), jenž byl biskupským poradcem v Nise. Po první slezské válce roku 1742 se ocitla většina pozemků v Prusku, ale část majetku oddělila nová státní hranice. Dne 15. října 1815 se pravděpodobně na zámku narodil přední katedrální varhaník a skladatel…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl, https://de.wikipedia.org a další, 4.8. 2020

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Kohout
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Ujeździec
 Javorník
 Jánský vrch
 radnice
 městské opevnění
 Horní Fořt
 Bernartice
 Čertovy kazatelny
 kostel sv. Kateřiny
 Chałupki
 Pustý Zámek
 Rychleby
 Ścibórz
 Błotnica
 Błotnica
 Buková
 Horní Heřmanice
 Bílá Voda
 Borůvková hora
 Otmuchovské jezero
 Vlčice
 vápenky
 Piotrowice Nyskie
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
 vyhlídka Na Trojaku
 Otmuchów
 kostel sv. Jáchyma
 evangelický kostel
 Tomíkovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 Karpień
 kostel sv. Anny
 radnice
 Hraničky
 Vidnava - MPZ
 Vidnava
 Kamieniec Ząbkowicki
 Žulová
 Dolní Červená Voda
 boží muka
 Černá Voda
 Kaltenštejn
Základní informace místa
ID místa: 15123
Typ místa: zámek
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 6.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama