Úloha středověké fortifikace, snad z konce 13. století, není známa. Mohlo se jednat o feudální sídlo nebo strážní hrádek. Opevnění snad zaniklo někdy v 15. století nebo počátkem 16. století. Dodnes se zachovaly výrazné terénní náznaky.
Hlavní obrázek místa
chatrný most přes zatopený příkop
© Luděk Vláčil 07/2020
Středověká lokalita se nachází asi 300 m severně od vsi Błotnica (německy Plottnitz) ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, nedaleko státní hranice s Českou republikou. Pozůstatky opevnění naleznete na okraji lesa na pravé straně silnice vedoucí z vesnice Błotnica směrem k vsi Topola. Ze silnice odbočíte na zchátralý dřevěný mostek přes Prosecký potok, za nímž je hned další rozpadající se lávka, která vede přímo na centrální pahorek opevněné lokality.
Luděk Vláčil, 13.9. 2020
historie

Úloha fortifikace, označované též "stara Błotnica", není známa. Mohla plnit funkci opevněného feudálního sídla nebo strážního hrádku. První archeologický průzkum, prováděný Němci po I. světové válce, připisoval opevnění Slovanům a datoval jej do 10. až 11. století. V té době se ještě měly na místě nacházet nepatrné zbytky rozpadlého kamenného zdiva. Opevnění měl údajně založit polský kníže Boleslav I. Chrabrý (967-1025), aby chránilo průchod přes tzv. Přeseku (Przesieka Śląska), což byl pás neprostupných lesů tvořící přirozenou ochranu proti vpádům z Moravy a Čech. Podrobnější archeologický průzkum byl proveden až v roce 1972. Dnes se vznik lokality klade většinou do konce 13. století, tedy do doby kolonizace této oblasti. Název Blotnitz se poprvé objevuje v roce 1293. Błotnica stejně jako 4 km vzdálený hrad Chałupki byla blízko hranice mezi knížectvími Svídnicko-javorským a Niským. Je pravděpodobné, že obě fortifikace chránily obchodní cesty na obou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://polska-org.pl, informační cedule a další, 13.9. 2020

Půdorys místa

analýza výškopisu
© zdroj:https://polska-org.pl/7295621,foto.html?idEn
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Błotnica
 Chałupki
 Bílá Voda
 vápenky
 radnice
 městské opevnění
 Kamieniec Ząbkowicki
 Lisie Kąty
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Ujeździec
 Borůvková hora
 Javorník
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Ścibórz
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Kateřiny
 Bernartice
 kostel sv. Hedviky
 Kauffungův palác
 Křivá věž
 Frankenstein
 radnice
 Ząbkowice Śląskie
 kostel sv. Anny
 Buková
 Horní Heřmanice
 Vlčice
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
Základní informace místa
ID místa: 15130
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama