Úloha středověké fortifikace, snad z konce 13. století, není známa. Mohlo se jednat o feudální sídlo nebo strážní hrádek. Opevnění snad zaniklo někdy v 15. století nebo počátkem 16. století. Dodnes se zachovaly výrazné terénní náznaky.
Hlavní obrázek místa
chatrný most přes zatopený příkop
© Luděk Vláčil 07/2020
Středověká lokalita se nachází asi 300 m severně od vsi Błotnica (německy Plottnitz) ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, nedaleko státní hranice s Českou republikou. Pozůstatky opevnění naleznete na okraji lesa na pravé straně silnice vedoucí z vesnice Błotnica směrem k vsi Topola. Ze silnice odbočíte na zchátralý dřevěný mostek přes Prosecký potok, za nímž je hned další rozpadající se lávka, která vede přímo na centrální pahorek opevněné lokality.
Luděk Vláčil, 13.9. 2020
historie

Úloha fortifikace, označované též "stara Błotnica", není známa. Mohla plnit funkci opevněného feudálního sídla nebo strážního hrádku. První archeologický průzkum, prováděný Němci po I. světové válce, připisoval opevnění Slovanům a datoval jej do 10. až 11. století. V té době se ještě měly na místě nacházet nepatrné zbytky rozpadlého kamenného zdiva. Opevnění měl údajně založit polský kníže Boleslav I. Chrabrý (967-1025), aby chránilo průchod přes tzv. Přeseku (Przesieka Śląska), což byl pás neprostupných lesů tvořící přirozenou ochranu proti vpádům z Moravy a Čech. Podrobnější archeologický průzkum byl proveden až v roce 1972. Dnes se vznik lokality klade většinou do konce 13. století, tedy do doby kolonizace této oblasti. Název Blotnitz se poprvé objevuje v roce 1293. Błotnica stejně jako 4 km vzdálený hrad Chałupki byla blízko hranice mezi knížectvími Svídnicko-javorským a Niským. Je pravděpodobné, že obě fortifikace chránily obchodní cesty na obou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://polska-org.pl, informační cedule a další, 13.9. 2020

Půdorys místa

analýza výškopisu
© zdroj:https://polska-org.pl/7295621,foto.html?idEn
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

 Błotnica
 Chałupki
 Bílá Voda
 radnice
 městské opevnění
 Kamieniec Ząbkowicki
 Lisie Kąty
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Ujeździec
 Borůvková hora
 Javorník
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Ścibórz
 Otmuchovské jezero
 Bernartice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Hedviky
 Ząbkowice Śląskie
 radnice
 Buková
 Horní Heřmanice
 Vlčice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Josefa
 Hukovice
Základní informace místa
ID místa: 15130
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.9.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama