Úloha středověké fortifikace, snad z konce 13. století, není známa. Mohlo se jednat o feudální sídlo nebo strážní hrádek. Opevnění snad zaniklo někdy v 15. století nebo počátkem 16. století. Dodnes se zachovaly výrazné terénní náznaky.
Hlavní obrázek místa
chatrný most přes zatopený příkop
© Luděk Vláčil 07/2020

Graficke pismenko Středověká lokalita se nachází asi 300 m severně od vsi Błotnica (německy Plottnitz) ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, nedaleko státní hranice s Českou republikou. Pozůstatky opevnění naleznete na okraji lesa na pravé straně silnice vedoucí z vesnice Błotnica směrem k vsi Topola. Ze silnice odbočíte na zchátralý dřevěný mostek přes Prosecký potok, za nímž je hned další rozpadající se lávka, která vede přímo na centrální pahorek opevněné lokality.
Luděk Vláčil, 13.9. 2020

    historie

    Úloha fortifikace, označované též "stara Błotnica", není známa. Mohla plnit funkci opevněného feudálního sídla nebo strážního hrádku. První archeologický průzkum, prováděný Němci po I. světové válce, připisoval opevnění Slovanům a datoval jej do 10. až 11. století. V té době se ještě měly na místě nacházet nepatrné zbytky rozpadlého kamenného zdiva. Opevnění měl údajně založit polský kníže Boleslav I. Chrabrý (967-1025), aby chránilo průchod

    Luděk Vláčil - zdroj: https://polska-org.pl, informační cedule a další, 13.9. 2020


    Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

    Hrady a zámky

    Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

    Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

    Hrady a zámky

    Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

    Výlety po České republice – Středočeský kraj

    Cestování

    Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

    Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

    Cestování

    Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

    Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

    Hrady a zámky

    Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

    Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

    Hrady a zámky

    Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

    Polsko, dolnośląskie,
    OOO