Zámek s dvorem a zahradou založený snad cisterciáckými opaty je doložen v pol. 18. století. V 19. století byl majetek obvykle pronajímán a zámek sloužil jako sídlo nájemců. Později byl areál užíván jako zemědělské družstvo. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
pohled na dvůr
© Luděk Vláčil 07/2020
Ves Błotnica (německy Plottnitz) je součástí obce Złoty Stok. Leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, asi 4 km od státní hranice s Českou republikou. Błotnica je malinkou příhraniční osadou, kde na první pohled není nic zajímavého. Na rozcestí v centru vesničky se nachází bývalý panský dvůr se zámkem a rozsáhlou zahradou. Dnes je areál v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný. Zámek, nacházející se v zadní části dvora, je možné si prohlédnout pouze zvenčí. Asi 0,5 km od vesničky jsou pozůstatky středověké fortifikace.
Luděk Vláčil, 15.1. 2021
historie

Název Blotnitz se poprvé objevuje v roce 1293. Není však zřejmé, zda se název vztahuje ke vsi nebo lokalitě. První prokazatelná zmínka o vesnici pochází z roku 1323. Majetky v Błotnici patřily cisterciáckému opatství Kamenz (dnešní Kamieniec Ząbkowicki). Po rozpuštění kláštera v roce 1810 majetek přešel do vlastnictví Vilemíny Pruské (1774–1837) a jejího manžela krále Viléma I. Nizozemského (1772-1843). V roce 1843 majetek zdědila Marianna Oranžská (1810-1883) a jejím sňatkem s Albrechtem Pruský (1809-1872) přešel do vlastnictví Hohenzollernů, kteří jej drželi až do konce 30. let 20. století. O zámku v Błotnici je velmi málo informací. Dvůr se zámkem a zahradou je zachycen na dvou rytinách z poloviny 18. století od Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776), což nasvědčuje tomu, že jej založil některý z cisterciáckých opatů. V popisu vsi z roku 1845 se však zámek nezmiňuje. V 19. století byl majetek…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/b/94-blotnica, informační cedule a další, 15.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Błotnica
 Chałupki
 Bílá Voda
 radnice
 městské opevnění
 Kamieniec Ząbkowicki
 Lisie Kąty
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Ujeździec
 Kohout
 Borůvková hora
 Javorník
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Ścibórz
 kostel sv. Kateřiny
 Bernartice
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Hedviky
 vyhlídka Na Trojaku
 Ząbkowice Śląskie
 radnice
 Buková
 Horní Heřmanice
 Vlčice
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
Základní informace místa
ID místa: 15132
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama