Zámek s dvorem a zahradou založený snad cisterciáckými opaty je doložen v pol. 18. století. V 19. století byl majetek obvykle pronajímán a zámek sloužil jako sídlo nájemců. Později byl areál užíván jako zemědělské družstvo. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
pohled na dvůr
© Luděk Vláčil 07/2020
Ves Błotnica (německy Plottnitz) je součástí obce Złoty Stok. Leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, asi 4 km od státní hranice s Českou republikou. Błotnica je malinkou příhraniční osadou, kde na první pohled není nic zajímavého. Na rozcestí v centru vesničky se nachází bývalý panský dvůr se zámkem a rozsáhlou zahradou. Dnes je areál v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný. Zámek, nacházející se v zadní části dvora, je možné si prohlédnout pouze zvenčí. Asi 0,5 km od vesničky jsou pozůstatky středověké fortifikace.
Luděk Vláčil, 15.1. 2021

  historie

  Název Blotnitz se poprvé objevuje v roce 1293. Není však zřejmé, zda se název vztahuje ke vsi nebo lokalitě. První prokazatelná zmínka o vesnici pochází z roku 1323. Majetky v Błotnici patřily cisterciáckému opatství Kamenz (dnešní Kamieniec Ząbkowicki). Po rozpuštění kláštera v roce 1810 majetek přešel do vlastnictví Vilemíny Pruské (1774–1837) a jejího manžela krále Viléma I. Nizozemského (1772-1843). V

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/b/94-blotnica, informační cedule a další, 15.1. 2021
  Polsko, opolskie,

  Místa v okolí

   Błotnica
   Chałupki
   Bílá Voda
   Lisie Kąty
   kostel sv. Vavřince
   Bílý Potok
   Kohout
   Borůvková hora
   Javorník
   Jánský vrch
   Horní Fořt
   Čertovy kazatelny
   Rychleby
   Pustý Zámek
   Bernartice
   kostel sv. Kateřiny
   vyhlídka Na Trojaku
   Buková
   Horní Heřmanice
   Vlčice
   kaple sv. Josefa
   boží muka
   kaple Panny Marie
   Hukovice
   kostel sv. Jáchyma
   Kobylá nad Vidnavkou
  Základní informace místa
  ID místa: 15132
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 18.1.2021
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama