Zámek s dvorem a zahradou založený snad cisterciáckými opaty je doložen v pol. 18. století. V 19. století byl majetek obvykle pronajímán a zámek sloužil jako sídlo nájemců. Později byl areál užíván jako zemědělské družstvo. Dnes v soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
pohled na dvůr
© Luděk Vláčil 07/2020
Ves Błotnica (německy Plottnitz) je součástí obce Złoty Stok. Leží v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, asi 4 km od státní hranice s Českou republikou. Błotnica je malinkou příhraniční osadou, kde na první pohled není nic zajímavého. Na rozcestí v centru vesničky se nachází bývalý panský dvůr se zámkem a rozsáhlou zahradou. Dnes je areál v soukromém vlastnictví a není veřejnosti přístupný. Zámek, nacházející se v zadní části dvora, je možné si prohlédnout pouze zvenčí. Asi 0,5 km od vesničky jsou pozůstatky středověké fortifikace.
Luděk Vláčil, 15.1. 2021
historie

Název Blotnitz se poprvé objevuje v roce 1293. Není však zřejmé, zda se název vztahuje ke vsi nebo lokalitě. První prokazatelná zmínka o vesnici pochází z roku 1323. Majetky v Błotnici patřily cisterciáckému opatství Kamenz (dnešní Kamieniec Ząbkowicki). Po rozpuštění kláštera v roce 1810 majetek přešel do vlastnictví Vilemíny Pruské (1774–1837) a jejího manžela krále Viléma I. Nizozemského (1772-1843). V roce 1843 majetek zdědila Marianna Oranžská (1810-1883) a jejím sňatkem s Albrechtem Pruský (1809-1872) přešel do vlastnictví Hohenzollernů, kteří jej drželi až do konce 30. let 20. století. O zámku v Błotnici je velmi málo informací. Dvůr se zámkem a zahradou je zachycen na dvou rytinách z poloviny 18. století od Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776), což nasvědčuje tomu, že jej založil některý z cisterciáckých opatů. V popisu vsi z roku 1845 se však zámek nezmiňuje. V 19. století byl majetek…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/b/94-blotnica, informační cedule a další, 15.1. 2021

Polsko, opolskie,

Místa v okolí

 Błotnica
 Chałupki
 Bílá Voda
 vápenky
 radnice
 městské opevnění
 Kamieniec Ząbkowicki
 Lisie Kąty
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Ujeździec
 Borůvková hora
 Javorník
 Jánský vrch
 Horní Fořt
 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Pustý Zámek
 Ścibórz
 kostel sv. Kateřiny
 Bernartice
 Otmuchovské jezero
 kostel sv. Hedviky
 vyhlídka Na Trojaku
 Frankenstein
 Ząbkowice Śląskie
 radnice
 Kauffungův palác
 Křivá věž
 kostel sv. Anny
 Buková
 Horní Heřmanice
 Vlčice
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 kaple Panny Marie
 Hukovice
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
Základní informace místa
ID místa: 15132
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.1.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama