zámek Kamieniec Ząbkowicki

Kamenz in Schlesien, Kamenec, palác Marianny Oranžské
Zámek nechala vybudovat pruská princezna Marianna Oranžská podle návrhu Karla Friedricha Schinkela a Ferdinanda Martiuse v letech 1838-1872. V r. 1945 byl vyrabován a vypálen. V r. 2012 zahájena postupná rekonstrukce a zpřístupnění veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Kamieniec Ząbkowicki
zámek od jihu
© Luděk Vláčil 08/2020
Polské město Kamieniec Ząbkowicki (dříve německy Kamenz in Schlesien, česky Kamenec), ležící v polském Slezsku v Dolnoslezském vojvodství, je známé především bývalým cisterciáckým klášterem s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a honosným novogotickým zámkem. Veřejnosti přístupný zámek, obklopený parkem s rozlohou 150 ha, doplněný slohově sjednoceným souborem staveb a několika rybníky, se nachází na východním okraji města.
Luděk Vláčil, 7.3. 2021
popis

Čtyřpodlažní čtyřkřídlý palác se čtyřmi nárožními věžemi, vysokými 33 metrů, byl postaven na obdélníkovém půdorysu o rozměrech 75x48 metrů. Další dvě malé věže jsou po stranách heraldické kortuše. Všechny věže jsou ukončeny cimbuřím. Zámecká křídla uzavírají pravidelné obdélníkové nádvoří obklopené otevřenými arkádami. Nádvoří rozděluje krytý arkádový průchod, spojující jihozápadní a severovýchodní křídlo, na dvě stejné části o rozměrech 19,5x18 metrů. Na přední i zadní fasádě jsou dva centrální rizality, každý s věžičkami. Před vchodem na severovýchodní straně je otevřená hala s lomenými arkádami. Hlavní palác obklopují zdi s věžemi, přístavby a stáje. Celková základna se zaoblenými nárožími má rozměry 88x61 metrů. Na severovýchodě se nachází mohutné hlavní schodiště s terasami, odkud byl krásný výhled. Stavba byla postavena v novogotickém stylu s odkazy na německou a anglickou gotiku nebo románskou a maursko-sicilskou…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zamkipolskie.com/kaec/kaec.html a další, 8.3. 2021

historie

První zmínka o Kamenci pochází z roku 1096, kdy oblast obsadil český kníže Břetislav II. Aby zajistil české hranice, měl v hraničním lese údajně vybudovat hrad Kamencz. Ve druhé polovině 12. století se oblast dostala do vévodství Slezského. Na začátku 13. století se zde uvádí opevněné sídlo, patřící slezskému šlechtickému rodu pánů z Pohořelé (Pogarell), které mělo stát na legendami opředené hradní hoře (Zam­ko­wa Gó­ra). V roce 1830 majetek dostala věnem od své matky nizozemská princezna Marianna Oranžská, celým jménem Marianna Vilemína Frederika Luisa Šarlota (1810-1883), která se sňatkem 13. září 1830 s Albrechtem Pruským (1809–1872) stala princeznou pruskou. V roce 1838 Marianna Oranžská pověřila významného pruského architekta Karla Friedricha Schinkela (1781-1841) projektem nové rezidence. Dne 15. října 1838 byl na údajném místě starého hradu položen základní kámen novogotického paláce. Kvůli Schinkelově špatnému zdraví na stavební práce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.zamkipolskie.com/kaec/kaec.html, https://kamienieczabkowicki.eu a další, 16.1. 2021

Půdorys místa

půdorys zámku
© Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska, Arkady, Warszawa, 2005
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Základní informace místa
ID místa: 15121
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama