Stavba kostela sv.Ladislava, který dal postavit vojvoda Ctibor I., probíhala v letech 1373-1390.Kamenné hradby vznikly r.1496, r.1680 byl barokně upraven. Faru s kostelem spojuje kamenný most,vedlejší kaple sv.Antona je starší než kostel. Na faře bylo r.1847 dohodnuto uzákonění spisovné slovenštiny.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
První písemná zpráva o obci pochází z roku 1263, kdy patřila k Nitranskému panství. V roce 1299 ji dobyl Matúš Čák Trenčianský. Stavba kostela sv. Ladislava v Čachticích byla zahájena v roce 1373 a dokončena byla až v roce 1390. Dal ho postavit vojvoda Ctibor I., který měl své sídlo na blízkém Beckově. Mohutné kamenné hradby s opěráky kolem kostela vznikly až později, v roce 1496. Do tohoto opevnění vedou tři vchody a hradby mají i štěrbinové střílny. V roce 1671 byl kostel vyrabován a následně v roce 1680 došlo k jeho barokním úpravám, o rok později byla dostavěna věž. Její stavba se však úplně nezdařila, protože v roce 1740 se zřítila, avšak okamžitě byla zahájena stavba nové. S farou je kostel spojený kamenným mostem, pod nímž dnes vede silnice. Vedle kostela stojí kaple sv. Antona, která je prokazatelně starší ...
Roman Řezáč, 21.2. 2005
  Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

  Místa v okolí

   Čachtice
   Čachtice
   Čachtice
   Čachtice
   čachtické podzemí
   Čachtice
   Park miniatúr
   Brunovce
   Kočovce
   Rakoľuby
   Lúka
   Tematín
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   židovský hřbitov
   městské opevnění
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Kostolec
   kostel Všech svatých
   Moravany nad Váhom
   Zemianske Podhradie
   Zemianské Lieskové
   Adamovce
   rotunda sv. Juraja
  Základní informace místa
  ID místa: 2867
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 21.2.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama