Stavba kostela sv.Ladislava, který dal postavit vojvoda Ctibor I., probíhala v letech 1373-1390.Kamenné hradby vznikly r.1496, r.1680 byl barokně upraven. Faru s kostelem spojuje kamenný most,vedlejší kaple sv.Antona je starší než kostel. Na faře bylo r.1847 dohodnuto uzákonění spisovné slovenštiny.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Roman Řezáč 02/2005
První písemná zpráva o obci pochází z roku 1263, kdy patřila k Nitranskému panství. V roce 1299 ji dobyl Matúš Čák Trenčianský. Stavba kostela sv. Ladislava v Čachticích byla zahájena v roce 1373 a dokončena byla až v roce 1390. Dal ho postavit vojvoda Ctibor I., který měl své sídlo na blízkém Beckově. Mohutné kamenné hradby s opěráky kolem kostela vznikly až později, v roce 1496. Do tohoto opevnění vedou tři vchody a hradby mají i štěrbinové střílny. V roce 1671 byl kostel vyrabován a následně v roce 1680 došlo k jeho barokním úpravám, o rok později byla dostavěna věž. Její stavba se však úplně nezdařila, protože v roce 1740 se zřítila, avšak okamžitě byla zahájena stavba nové. S farou je kostel spojený kamenným mostem, pod nímž dnes vede silnice. Vedle kostela stojí kaple sv. Antona, která je prokazatelně starší než kostel. V podzemí kostela má být údajně pochovaná Alžběta Báthoryová, ale při výzkumu se její pozůstatky nenašly. Před kostelem stojí náhrobky rodiny hraběte Forgáča. Několik dalších hrobů se nachází ve dvoře před kostelem. Na faře v Čachticích se v roce 1847 uskutečnilo jednání spolku Tatrín a bylo zde dohodnuté uzákonění spisovné slovenštiny.
Roman Řezáč, 21.2. 2005
Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Park miniatúr
 Brunovce
 Kočovce
 Rakoľuby
 Lúka
 Tematín
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Kostolec
 kostel Všech svatých
 Moravany nad Váhom
 Zemianske Podhradie
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 rotunda sv. Juraja
Základní informace místa
ID místa: 2867
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama