Torzo renes. budovy přeměněné v 19. stol na domek č. p. 24. První zmínka o vsi je z r. 1379, kdy byli jejími majiteli Petr a Racek z Přestavlk, později zvaní Chlumečtí z Přestavlk. Tvrz se připomíná ještě r. 1721, ale nedlouho poté byla přeměněna na sýpku, z větší části zbořenou r. 1922 .
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 04/2016
První zmínka o vsi je z roku 1379, kdy jsou jako majitelé uváděni Petr a Racek z Přestavlk, kteří se poté píšou jako Chlumečtí z Přestavlk. Racek a jeho syn Jan byli příznivci katolické strany a ochránci chotěšovského kláštera. Janův vnuk Markvart prodává po roce 1497 tvrz i statek Matoušovi Vlasatému z Domoslavi. Po něm dědí Chlumčany jeho syn Zikmund a vnuk Jan (po druhém synovi). Zikmundovi synové prodávají svojí polovinu vsi s tvrzí Drslavovi Příchovskému z Příchovic. V roce 1579 kupuje od Alžběty Příchovské z Příchovic její část Chlumčan Jan Vidršpergár z Vidršperka, který v roce 1595 získává její druhou část od Vlasatých. Jan Vidršpergár z Vidršperka prodává v roce 1602 Chlumčany Mikulášovi Vratislavovi z Mitrovic. Ten v roce 1616 přikupuje Mirošov, kde si staví zámek a Chlumčany opouští. V roce 1701 získává Chlumčany generál Benátské republiky Adam Jindřich ze Steinau, který je následně v roce 1712 prodává hraběti Matěji Morzinovi a Chlumčany jsou připojeny k dolnolukavickému panství. Tvrz se připomíná ještě v roce 1721, ale nedlouho poté byla přeměněna na sýpku, jež byla z větší části v roce 1922 zbořena. Nyní zde stojí torzo renesanční budovy, která byla v 19. století přestavěna na obytný domek č. p. 24.
Petr Nožička, čerpáno z: Karel Tomáš, Luděk Krčmář, Panská sídla západních Čech (Plzeňsko), Kol.autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 17.10. 2016
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Chlumčany

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 kamenný most
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Křížový vrch
 Štěnovice
 Litice
 synagoga
 Skočice
 židovský hřbitov
 Příchovice
 Netunice
 Nebílovy
 Řenče
 Lužany
 Džbánek
 kostel sv. Josefa
 Stará pošta
 Tyršův most
 kaple sv. Anny
 Skála
 kostel sv. Prokopa
 Roupov
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Kožich
 kostel sv. Martina
 Hluboká
 kostel sv. Matěje
 Radyně
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Betlémská kaple
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Vlčtejn
 Křimice
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Ptenín
 kostel Všech svatých
 Červené Poříčí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Lázně Letiny
 kostel sv. Jiří
 Rochlov
 Křenice
 Chlum u Plzně
 Červený Hrádek
 vyhlídková plošina
 Chocenice
 Chocenice
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 13051
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama