Torzo renes. budovy přeměněné v 19. stol na domek č. p. 24. První zmínka o vsi je z r. 1379, kdy byli jejími majiteli Petr a Racek z Přestavlk, později zvaní Chlumečtí z Přestavlk. Tvrz se připomíná ještě r. 1721, ale nedlouho poté byla přeměněna na sýpku, z větší části zbořenou r. 1922 .
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 04/2016
První zmínka o vsi je z roku 1379, kdy jsou jako majitelé uváděni Petr a Racek z Přestavlk, kteří se poté píšou jako Chlumečtí z Přestavlk. Racek a jeho syn Jan byli příznivci katolické strany a ochránci chotěšovského kláštera. Janův vnuk Markvart prodává po roce 1497 tvrz i statek Matoušovi Vlasatému z Domoslavi. Po něm dědí Chlumčany jeho syn Zikmund a vnuk Jan (po druhém synovi). Zikmundovi synové prodávají svojí polovinu vsi s tvrzí Drslavovi Příchovskému z Příchovic. V roce 1579 kupuje od Alžběty Příchovské z Příchovic její část Chlumčan Jan Vidršpergár z Vidršperka, který v roce 1595 získává její druhou část od Vlasatých. Jan Vidršpergár z Vidršperka prodává v roce 1602 Chlumčany Mikulášovi Vratislavovi z Mitrovic. Ten v roce 1616 přikupuje Mirošov, kde si staví zámek a Chlumčany opouští. V roce 1701 získává Chlumčany generál Benátské republiky Adam Jindřich ze Steinau, který je následně v roce 1712 prodává hraběti Matěji Morzinovi a Chlumčany jsou připojeny k dolnolukavickému panství. Tvrz se připomíná ještě v roce 1721, ale nedlouho poté byla přeměněna na sýpku, jež byla z větší části v roce 1922 zbořena. Nyní zde stojí torzo renesanční budovy, která byla v 19. století přestavěna na obytný domek č. p. 24.
Petr Nožička, čerpáno z: Karel Tomáš, Luděk Krčmář, Panská sídla západních Čech (Plzeňsko), Kol.autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 17.10. 2016
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Chlumčany

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 kamenný most
 židovský hřbitov
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Křížový vrch
 Štěnovice
 Litice
 synagoga
 Skočice
 židovský hřbitov
 Příchovice
 Netunice
 Nebílovy
 Řenče
 Lužany
 Džbánek
 kostel sv. Josefa
 Stará pošta
 Tyršův most
 kaple sv. Anny
 Skála
 kostel sv. Prokopa
 Roupov
 kostel sv. Mikuláše
 Merklín
 Kožich
 kostel sv. Martina
 Hluboká
 kostel sv. Matěje
 Radyně
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 Korandův dům
 kaple U Ježíška
 Betlémská kaple
 Západočeské muzeum
 Velká synagoga
 Gerlachovský dům
 městské opevnění
 mariánský sloup
 Císařský dům
 radnice
 masné krámy
 Černá věž
 Vlčtejn
 Křimice
 kostel sv. Jiří
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vavřince
 Ptenín
 kostel Všech svatých
 Červené Poříčí
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Kunčin Hrádek
 kostel Všech svatých
 Sylvánský vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Lázně Letiny
 kostel sv. Jiří
 Rochlov
 Křenice
 Chlum u Plzně
 Červený Hrádek
 vyhlídková plošina
 Chocenice
 Chocenice
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 13051
Typ místa: tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama