Zřícenina hradu založeného v pol. 14. stol. Karlem IV. V husitských válkách hrad zastaven a koncem I5. stol. zpustl. V 16. stol. opuštěn. Postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
Pohled od jihozápadu
© Jiří Cukr, 08/2000
Zříceniny hradu na vysokém dominantním kopci u Starého Plzence prostě nelze přehlédnout. Pod hradem u nádraží je hospoda u Frankensteina, kde teda vůbec dobře nevaří. Název je smyšlený z důvodu podobnosti obsluhujícího personálu.
28.5. 2002
turistické

Upozornění - létající mravenci

Na hradní věži Radyně se v letních měsících přechodně vyskytují létající mravenci. Provozovatelé hradu se návštěvníkům omlouvají za případné nepříjemnosti.

21.3. 2013

Další texty turistické
historie

Hrad založil před rokem 1361 Karel IV., který mu též dal od svého jména odvozený název. Ten se však tentokrát neujal. V husitských válkách byl hrad zastaven a koncem 15. století zpustl. Jako pustý se poprvé připomíná k roku 1558. Hlavní stavbou hradu byl – podobně jako na nejspíše o něco starším Kašperku – obdélný palác, srostlý na kratších stranách se dvěma obytnými věžemi. Jedna z nich, doposud dobře dochovaná, byla čtverhranná a druhá polookrouhlá. Hlavní obytné plochostropé prostory se nacházely v prvém a druhém patře a v jejich sestavě nalézáme i dvě roubené komory. Horní úrovně obou věží spojovala chodbička v konstrukci krovu. Skalnatý vrchol kopce neumožňoval stavbu pravidelného opevnění okolo paláce s věžemi. Před čtverhrannou věží ležel nevelký, hradbou opevněný čtverhranný dvorek s cisternou a dnes zaniklou zástavbou. Do paláce se z něho vcházelo po můstku na pilířích přistavěných k jeho boku.…  číst dále

28.5. 2002

Další texty historie
pověsti

Radenovy poklady

Báječné poklady radyňské, uložené v podzemních sklepeních, nashromáždil prý zakladatel hradu Raden, bohatý rytíř, vzbuzující však hrůzu, neboť měl šeredné, znetvořené uši. Zle bylo s dívkou, jež se mu zalíbila. Stala-li se jeho ženou, tu děcko, jež mu povila, mělo touž zrůdnost jako rytíř sám. A Raden, šíleje z toho hrůzou a vztekem, zabil pak ženu i svoje dítě. Za to ho měla stihnouti věčná, pekelná muka. Leč krutý Raden dal se ke konci svého života na pokání, činil mnohé bohulibé skutky, a proto byl vzat na milost. Byl potrestán jen tím, že byl zaklet ve svůj hrad. Musí tu po smrti blouditi, dokud někdo z jeho příbuzenstva nezasedne na papežský trůn. K službě na Radyni byl mu dán jiný zloduch – černý Hanuš, který s ním a s černým psem radyňské poklady střeží. Kronikář Beckovský, zaznamenávající události své doby i pověsti tehdy rozšířené, napsal ve své „Poselkyni starých příběhů českých“: „Na vrchu spatřuje se pustý hrad…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Půdorys hradu podle D. Menclové
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-město  (PM), Starý Plzenec

Místa v okolí

 kostel sv. Petra
 kostel sv. Vavřince
 Stará Plzeň
 kostel sv. Vojtěcha
 Šťáhlavy
 Džbánek
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 synagoga
 Kozel
 Štěnovice
 Nebílovy
 Nezvěstice
 Neslívy
 Lopata
 kostel sv. Vavřince
 Netunice
 Žákava
 Tyršův most
 Pokonice
 Vlčtejn
 Červený Hrádek
 Litice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple U Ježíška
 kostel sv. Mikuláše
 Javor
 Korandův dům
 Klabava
 Západočeské muzeum
 městské opevnění
 masné krámy
 Černá věž
 Gerlachovský dům
 radnice
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Císařský dům
 Velká synagoga
 Betlémská kaple
 Veselá
 Kotel
 Mydlná
 kostel Všech svatých
 Kunčin Hrádek
 Fitzova vila
 Hluboká
 městské opevnění
 Černá mohyla
 kašna
 kašna
 radnice
 Řenče
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 Muchkovský mlýn
 masné krámy
 děkanství
 mariánský sloup
 Kokotsko
 kaple
 židovský hřbitov
 Čertův mlýn
 synagoga
 Kožich
 křížová cesta
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Chlumčany
 boží muka
 Dolní Lukavice
 Čertova Kazatelna
 Radčice
 kostel sv. Mikuláše
 Věžka
 děkanství
 Spálené Poříčí
 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Hradiště
 židovský hřbitov
 Sylvánský vrch
 Dolanský Mlýn
 kostel sv. Víta
 kamenný most
 Kamýk
 židovský hřbitov
 Bušovice
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 kolomazná pec
 Těnovice
 Křimice
 Osek u Rokycan
 Pouskův mlýn
 židovský hřbitov
 Dvorec
 Chocenice
 Spálený mlýn
 Chocenice
 Homberk
 Malesice
 Kyjov
 Příchovice
 Krkavec
 kostel sv. Václava
 Březina
 Mítov
 Skočice
 Březina
 Komberk
 Lužany
 Na Skále
 Strašná skála
Kontaktní informace
Starý Plzenec - Hrad Radyně
K-Centrum, městská knihovna, Starý Plzenec Smetanova 932
332 02
Tel: 377 183 659; 933 183 662,;721 981 526
http://www.staryplzenec.cz/
info.plzenec@staryplzenec.cz
Základní informace místa
ID místa: 262
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.5.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama