Komentáře, diskuse

to není brána

7.5.2010 00:02
Mám malou připomínku, to co je na fotkách prezentováno jako brána, není žádná brána. Uvědomte si, že když procházíte tou úzkou uličkou mezi domky č.p.7,8,11,12,13, procházíte přízemím paláce, klenutý pas mezi domky č.p.7,8 vynášel příčku mezi místnostmi v patře paláce. Jinak všem doporučuji návštěvu. MarekWeishaupl

Draci v Myšenci

29.9.2009 17:43 Pavel
V kostele sv. Havla v Myšenci jsou v nástěnných obrazech ze života sv. Markéty (bohužel ne v dobrém stavu) vyobrazeni draci, samozřejmě postava světice a také postava ďábla podoby černého muže v krátkém oděvu. Převážná většina výjevů vznikla zřejmě mezi léty 1340 a 1350: Ze sakristie je vidět postavu světice s atributem dráčka, na druhém výjevu je větší drak ve scéně z legendy o sv. Markétě, kdy se v její cele (naznačena obloukem) objevuje drak, který se ji snaží pohltit. Postava vlevo představuje zmíněného ďábla. Tak výjevy popisuje Karel Koutský ve své knize "Draci středověkého světa".

hodnota místa

7.1.2008 18:54 Šamal Miroslav
Musím se vložit do komentářů návštěvníků zdejšího místa. Není zcela pravda, že na vlastním místě, kde stával hrad, není nic moc k vidění....ba právě naopak. Tento hrad - nazývaný Myšenec - byl založen v 1. polovině 14. století pravděpodobně Přemyslem Otakarem II. jako královský hrad. Měl se stát - a skoro byl - nejvýstavnějším hradem v celých Čechách široko daleko...i dnes to dokládají některé zachovalé prvky, na dobu kdy byl hrad stavěn velmi vkusné, ale hlavně luxusní a velmi výstavné. Myšenec se měl stát hlavním reprezentativním sídlem tehdejšího Českého království. Bohužel smrt Přemysla Otakara II. se stala pro hraf osudným. Přemyslovi následníci již nebyly tak ambiciózní jako král železný a zlatý, a tudíž skoro dokončené, nad míru reprezentativní a luxusní sídlo bylo opuštěno a ponecháno svému osudu. Dodnes reprezentativnost dokládají pozůstatky náběhů na klenby jednotlivých sálů hradního paláce a hradní kaple, množství nalezených překladů krbů a bohatě zdobených pozůstatků portálů a dalších různých, mnohých prvků zachovaných v dodnes zachovalých stěnách paláců. Smutné je, že mnoho kamenických detailů a mnoho informací pro archeology bylo a je stále ukryto ve stěnách dnešních domků ve vesnici Myšenec....takže opravdu to je zajímavé místo, a doporučuji ho navštívit...a to i s nedalekými tvrzemi v Kestřanech. Přeji příjemné putování...

3.8.2005 00:00
No doporučuji jenom když to budete mít po cestě. Je to asi na desetiminutovou zastávku. Jinak je to pěkná vesnice s hezkým kostelem.

9.12.2001 00:00
jenom brana? a cela vnejsi zed palace je asi co? Sice neni moc videt, ale brzto k ni jsou pristaveny domky, ale bezpochyby tam je.
Vložit nový komentář

Zbytky hradeb v Příběnicích
Zbytky hradeb v Příběnicích
August Sedláček VII