Chátrající renesančně barokní zámeček obsahují dvě valeně klenuté místnosti původní tvrze, doložené r. 1542 a po požáru r.1680 přestavěné Merklínskými na barokní sídlo. Romantizující úpravy z přelomu 19. a 20. st. (půlkruhová schodišťová věž).
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí zámku
© Filip Matoušek 08/2005
Ves Nedražice s chátrající budovou renesančně barokního zámku, jehož severovýchodní nároží navíc skrývá pozůstatky zdiva původní gotické tvrze, leží přibližně 11 km jižně od Stříbra, odkud sem lze i dojít pěknou cestou po modré značce přes Kladrubský klášter. Z opačného směru jsou jako východiska pěšího či cyklistického výletu nejvhodnější města Stod a Holýšov.
Filip Matoušek, 26.7. 2006
historie

O vsi s původním jménem Smědražice se historické prameny zmiňují poprvé v roce 1318, kdy byla rozdělena mezi více majitelů. Rozdělení zboží mezi místní vladyky a klášter v Kladrubech pak trvalo ještě více než 250 let, a tak je tvrz výslovně doložena až k roku 1542, kdy zde sídlil Albrecht z Otradovic. Majitelé Nedražic se i poté velmi často střídali a pouze rod Merklínských z Merklína zde sídlil téměř sto let, od poloviny 17. do poloviny 18. století. Za Merklínských zřejmě celý poplužní dvůr i s tvrzí vyhořely a musely být opraveny a částečně znovu vystavěny v barokním slohu. Od roku 1801 patřil statek Helmům z Albenreuthu, kteří nechali zámeček někdy na konci 19. či počátku 20. století romanticky upravit. V jejich majetku zůstaly Nedražice až do roku 1945, poté se stal zámeček majetkem státního statku a sloužil až do 80. let jako byty. Od té doby je opuštěn a i vzhledem k předchozí…  číst dále

© Z. Procházka (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000), 26.7. 2006

Půdorys místa


© Z. Procházka (In Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, ARGO 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Nedražice

Místa v okolí

 Alfrédov
 kostel sv. Barbory
 Žďár
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 Čečovice
 židovský hřbitov
 Bukovec
 Prostiboř
 Stará pošta
 štola Svatá Anna
 štola Svatá Barbora
 štola Svatý Gottwill
 Koubkova brána
 Mostní brána
 Sulislav
 Prokopská štola
 kostel Všech svatých
 Stříbro – MPZ
 brána do sadu
 Husitská bašta
 Puclice
 Rochlov
 kostel sv. Petra
 Lacembok
 Křížový vrch
 kostel sv. Josefa
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 vyhlídková plošina
 Pňovany
 Svojšín
 Svojšín
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Apolináře
 Šibeniční vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Annaburg
 Merklín
 kaple sv. Diviše
 Tasnovice
 Ptenín
 Buben
 Ošelín
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 1012
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.9.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama