Kostel sv. Petra a Pavla vybudován v renes. slohu v r. 1584. Jeho předchůdcem je asi kostel sv. Petra z r. 1484. V r. 1780 rozšířen. R. 1782 se část zřítila, oprava až r. 1800. Na přelomu 18. a 19. stol. upraveny fasády a zvýšena kostelní věž.
Hlavní obrázek místa
Kostel se nachází hned před zámeckým náměstím
© Ivo Rozehnal 06/2021
Protipólem monumentálního hradeckého zámku v jižní, zámecké části městečka je farní kostel sv. Petra a Pavla vévodící městysové části Hradce nad Moravicí. Nachází se při hlavní (Zámecké) ulici Hradce, která se jižně od kostela rozšiřuje na menší náměstí, které zároveň tvoří nástupní plochu do areálu zámku. Současný kostel v klasicistním slohu byl vystavěn kolem roku 1584, je však pravděpodobné, že má staršího předchůdce již v kostele sv. Petra o němž je zmínka již o sto let dříve. Trojlodní stavba s mohutným průčelím obráceným na západ do Zámecké ulice je ukončena trojúhelným štítem s cenným kamenným aliančním znakem rodu Lichnovských. Vstup do kostela v průčelí je chráněno drobným předsunutým přístavkem. Závěr stavby je tvořen ustoupeným, polygonálně zakončeným presbyteriem nad srázem k říčce Hradečná. Na sever se k presbyteriu pojí drobná sakristie. Areál stavby je volně přístupný, interiér jen v době mše svaté. Zajímavostí kostela je náhrobek Kašpara Pruskovského zasazený do severní fasády.
Jan P. Štěpánek, 14.12. 2006
historie

Historie farního kostela sv. Petra a Pavla

Současný farní kostel zasvěcený sv. Petru a Pavlovi pochází z roku 1584. Výrazná přestavba kostela proběhla v roce 1780, kdy byla stavba rozšířena na východ a opatřena novým kněžištěm a sakristií. Z renesančního chrámu se tak dochovala jen západní část trojlodí s věží a předsíní. Patrně nevhodné podloží při srázu k říčce Hradečná způsobilo, že se v roce 1782 zřítily dva pilíře a část klenby. Tento stav zůstal až do další opravy, která proběhla kolem roku 1800. Po roce 1780 nebo na počátku 19. století byla zvýšena kostelní věž a upraveny fasády. S otázkou kolem výstavby a existence kostelů na Hradci je více nejasností než jistoty. Údajně již před rokem měl na Hradci existovat církevní svatostánek s příslušenstvím na vratislavskou diecézi, jak napovídá zasvěcení nejstaršího chrámu sv. Janu Křtiteli (patronu vratislavského biskupství). Dodnes není známo, kde přesně tento nejstarší chrám stával. Za vlády…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 1998 a R. Vojkovský: Putujeme po hradech a zámcích - Hradec, Beatris, Dobrá 2004, 14.12. 2006

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Hradec nad Moravicí

Místa v okolí

 Hradec nad Moravicí
 Hanuše
 Weisshuhnův kanál
 Jakubčovické šance
 Šance
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Raduň
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Dolní Životice
 kaple sv. Anny
 Obecní dům
 Dolní Životice
 městské hradby
 Sobkův palác
 socha Petra Bezruče
 Justiční palác
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 kostel sv. Alžběty
 Blücherův palác
 Opava
 Slezská univerzita
 Slezské divadlo
 synagoga
 nová radnice
 Obchodní dům Breda
 Melč
 kostel sv. Hedviky
 obecní kaple
 Stěbořice
 kaple sv. Kříže
 Filípkův dvůr
 Suché Lazce
 Pustá Polom
 Dubová
 Přerovec
 Jezdkovice
 Roderichova kaple
 Litultovice
 Vikštejn
 Velké Hoštice
 Výškovice
 Choltice
 Slatina
 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Slatina
 Štítina
 Kravaře
 Dorňákův kopec
 Bravinné
 Hradní vrch
 Šibenice
 Vítkov
 kostel sv. Jakuba
 Hlavnice
 kaple sv. Víta
 Mladecko
 Kyjovice
 Jánské Koupele
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Jiří
 Lukavec
 Hrabyně
 Držkovice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
 Držkovice
 kostel sv. Vavřince
 Štemplovec
 větrný mlýn
 Bítov
 Davidův mlýn
 kostel sv. Floriána
 Smolkov
 Jakartovice-Deštné
 Oldřišov
 Neplachovice
 Holasovice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kateřiny
 Velké Heraltice
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 Loděnice
 Kružberk
 radnice
 úřednický dům
 Bílovec
 Zbyslavice
 hrobka rodu Bellegarde
 kostel sv. Ondřeje
 Klokočov
 Františkův Dvůr
 Albertovec
 Bolatice
 Kanihůra
 Velké Albrechtice
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Studénka
Základní informace místa
ID místa: 4841
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama