Zaniklý zámek, původní got. residenční hrad opavských knížat, založený kolem r. 1400. V l. 1607-34 renesančně přestavěn na zámek a opevněn. Od pol. 19. stol. sídlo stát. institucí. R. 1892 beze zbytku zbořen. Stával v místě Slezského zemského muzea.
Hlavní obrázek místa
zámek a přilehlý johanitský kostel na kresbě F. Biely z r. 1813
© Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K. Kuča)
Residenční zámek opavských knížat, původní přemyslovský sídelní a správní hrad v severovýchodním nároží opevnění města Opavy. Bohužel, toto opavské sídlo je již minulostí. V podobě získané po mnoha přestavbách se zámek dožil roku 1891. V roce následujícím byl bez jediného pozůstatku a památky zcela zbořen a na místě, které uvolnil vzniklo v roce 1893 - 1895 známé novorenesanční Slezské zemské muzeum. Zámek stával přibližně v místě komunikace Komenského ulice, na úrovni Slezského zemského muzea. Jedinou památku na zaniklý zámek tak dnes zůstavájí jen vybledlé staré veduty a vyobrazení zámku a dům správce, tzv. Müllerův dům, západně od současného Slezského zemského muzea. Ten byl vystavěn v barokním slohu v roce 1723 na místě zasypaného hradního příkopu.
Jan P. Štěpánek, 2.10. 2006
historie

Historie opavského zámku

Opavský hrad byl vystavěn kolem roku 1400 knížetem Přemkem. Již po roce 1456 však ztratil sídelní funkci a obývali jej pouze knížecí úředníci. V letech 1607 - 34 byl hrad renesančně přestavován a spolu s přestavbou bylo zesíleno jeho opevnění, čemuž padlo za oběť dřevěné předzámčí. Zámek nabyl podoby čtyřkřídlé patrové stavby s nízkou průběžnou atikou. Byl přístupný od západu, severní křídlo bylo dvoutraktové. V roce 1683 bylo opevnění zámku znovu zesíleno. Návrh barokní přestavby zámku, který asi v letech 1712-13 zpracoval slavný architekt J. L. Hildebrandt pro knížete Antonína Floriána z Liechtensteina, nebyl uskutečněn a v roce 1725 byly provedeny jen menší úpravy. Asi ve 2. polovině 18. století byby sneseny zámecké atiky. V 1. polovině 19. století byly na místě opevnění zřízeny květinové a okrasné zahrady. Po roce 1850 zámek sloužil již jen státním úřadům. V roce 1890 stát a město zámecký areál vykoupily od…  číst dále

Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča, Libri, Praha 1998), Jan P. Štěpánek, 23.1. 2005

Půdorys místa

, zámek na mapě stabilního katastru
Města a městečka v Čechách na Moravě a ve Slezsku (K.Kuča)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Opava

Místa v okolí

 Blücherův palác
 městské hradby
 Sobkův palác
 nová radnice
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Obchodní dům Breda
 synagoga
 Filípkův dvůr
 kostel sv. Hedviky
 kaple sv. Kříže
 kaple sv. Anny
 Velké Hoštice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Raduň
 Suché Lazce
 Kravaře
 Držkovice
 obecní kaple
 Držkovice
 Stěbořice
 Oldřišov
 Štítina
 Hradec nad Moravicí
 kostel sv. Vavřince
 Přerovec
 Štáblovice
 Nový Dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Jakubčovické šance
 Šance
 Jezdkovice
 Holasovice
 Nový Dvůr
 arboretum
 Neplachovice
 Štemplovec
 Dolní Životice
 Dolní Životice
 Weisshuhnův kanál
 Loděnice
 Albertovec
 Choltice
 Pustá Polom
 Litultovice
 Hrabyně
 Smolkov
 Bolatice
 Hlavnice
 Velké Heraltice
 Smolkov
 hrobka rodu Bellegarde
 Melč
 Dolní Benešov
 kostel sv. Tekly
 Mladecko
 větrný mlýn
 Výškovice
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 Branice
 Velká Polom
 Dubová
 Roderichova kaple
 Vikštejn
 Vartnov
 Bítov
 zvonice
 Jánské Koupele
 Zbyslavice
 Cvilín
 kostel sv. Mikuláše
 kaple
 kaple
Základní informace místa
ID místa: 2815
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 24.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama