Rozsáhlý areál s parkovou úpravou, jehož součástí je empírový Bílý zámek, historizující Červený zámek a bílá věž, vše ve stylu německé novogotiky. Na tomto místě stával původně gotický hrad.
Hlavní obrázek místa
Bílá věž a Bílý zámek
© Ivo Rozehnal 06/2021
Zámek se nachází ve stejnojmenném městě na trase Opava Nový Jičín, necelých 8 km od Opavy. Původně královský přemyslovský hrad, byl opakovaně přestavěn renesančně, barokně i empírově. Zámek má dvě části, starší tzv. Bílý zámek, ve kterém si lze prohlédnout nádherně zařízené pokoje a přístavbu novogotické části tzv. Červeného zámku spolu se vstupní branou a Bílou věží z 19. stol. Červený zámek je účelově využíván pro restaurace, koncertní sál aj. V létě je příjemná procházka v anglickém parku. Státní zámek v Hradci nad Moravicí byl v dubnu 2001 prohlášen národní kulturní památkou.
31.10. 2003
turistické

Prohlídkové okruhy:

I. prohlídkový okruh - Hlavní prohlídkový okruh provádí návštěvníky 1. patrem Bílého zámku. Okruh nabízí prohlídku historických interiérů, zámecké čítárny, knihovních sálů, reprezentační jídelny, novogotického koridoru, společenských sálů - kuřáckého, kulečníkového, hudebního a dámského rokokového pokoje. Délka prohlídky cca 70 min.
II. prohlídkový okruh - Doplňkový prohlídkový okruh vede návštěvníky do přízemí Bílého zámku, kde jsou výstavní expozice, dále do Velkého hostinského apartmá, zámecké kaple, sakristie, Erbovního sálu a končí v přízemí západního křídla. Délka prohlídky cca 60 min.
Velikonoční prohlídkový okruh - Okruh přístupný v dubnu. Vede návštěvníky do Velkého hostinského apartmá, Hubertovy světnice, zámecké kaple, sakristie, Erbovního sálu a historické expozice.
Vánoce na zámku - Prosincové prohlídky zámeckých interiérů s vánoční výzdobou a tématickým výkladem průvodců. Délka prohlídky cca 60…  číst dále

E.H. podle http://www.zamek-hradec.cz, 16.8. 2013

historie

Z historie

Původně královský gotický hrad byl postaven za Přemysla Otakara II. V letech 1279-81 zde měla svůj dvůr královna Kunhuta, která zde uzavřela tajný sňatek se Závišem z Falkenštejna. Poté byl Hradec sídlem levobočných Přemyslovců a správním centrem Opavského knížectví. V l. 1460-64 Jiří z Poděbrad odkoupil většinu Opavska pro své syny, poté bylo panství v držení nemanželského syna Matyáše Korvína Jana. Od počátku 16. stol. se Hradec vrátil do majetku českých králů, ale byl opakovaně zastavován. Poslední zástavní držitel, Kašpar Pruskovský z Pruskova, hrad v r. 1585 od Rudolfa II. koupil a zahájil jeho přestavbu na renesanční sídlo. Za stavovského povstání a třicetileté války se na Hradci střídaly posádky Slezanů, císařských a Dánů. R. 1733 získal Hradec od Pruskovských rod svobodných pánů z Neffzernu, r. 1778 přešlo hradecké panství na pruskou knížecí rodinu Lichnovských z Voštic. V jejich držení byl Hradec po šest…  číst dále

Helena Dvořáková (podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava), 22.10. 2016

Půdorys místa

Půdorys zámku v Hradci nad Moravicí, hrubé vývojové schéma s využitím prací D. Kouřilové, P. Kouřila a J. Pavelčíka: Mřížkovaně a hustě šrafované nahoru je vyznačen rozsah hradu v objektu zámku a ve výkopech, šrafovaně nahoru jsou pozdně got. doplňky, šikmo dolů renesanční přestavba, tečkovaně neučené vykopané zdivo. Kroužkovaně jsou položeny archeologicky zjištěné příkopy, přičemž příkop nádvořím je mladohradištní a u zámku pravěký.
© M. Plaček: Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku, Praha, Libri 1996
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP),

Místa v okolí

 Weisshuhnův kanál
 Jakubčovické šance
 Šance
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Raduň
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 Dolní Životice
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní Životice
 kaple sv. Anny
 Melč
 městské hradby
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Blücherův palác
 socha Petra Bezruče
 Justiční palác
 evangelický kostel
 synagoga
 kostel sv. Alžběty
 Opava
 Slezská univerzita
 nová radnice
 Slezské divadlo
 kostel sv. Hedviky
 Obchodní dům Breda
 obecní kaple
 Dubová
 Pustá Polom
 Stěbořice
 Suché Lazce
 Roderichova kaple
 kaple sv. Kříže
 Vikštejn
 Přerovec
 Filípkův dvůr
 Jezdkovice
 Výškovice
 Litultovice
 Velké Hoštice
 Choltice
 Nový Dvůr
 Slatina
 Nový Dvůr
 arboretum
 Dorňákův kopec
 Štítina
 Bravinné
 Kravaře
 Hradní vrch
 Vítkov
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Jiří
 Vrchy
 kostel sv. Jiří
 Hlavnice
 kaple sv. Víta
 Lukavec
 Kyjovice
 Jánské Koupele
 Mladecko
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vavřince
 Hrabyně
 Držkovice
 Držkovice
 Bítov
 větrný mlýn
 Štemplovec
 kostel sv. Floriána
 Smolkov
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Markéty
 Děrné
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 úřednický dům
 radnice
 Oldřišov
 Neplachovice
 Kružberk
 Bílovec
 Holasovice
 kostel sv. Kateřiny
 Zbyslavice
 Velké Heraltice
 kostel sv. Ondřeje
 Loděnice
 Klokočov
 Pohořílky
 hrobka rodu Bellegarde
 Františkův Dvůr
 kostel sv. Trojice
 Kanihůra
 Velké Albrechtice
 Albertovec
 Bolatice
 Bravantice
 kostel sv. Valentina
 Studénka
 Studénka
 Studénka
 Studénka
Kontaktní informace
Správa státního zámku Hradec nad Moravicí
Městečko čp. 2
747 41 Hradec nad Moravicí
Tel: +420 553 783 915, +420 553 783 444 (rezervace prohlídek)
http://www.zamek-hradec.cz/
hradecnadmoravici@ostrava.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1443
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama