Původní renesnační tvrz byla poškozená za třicetileté války. V polovině 17. stol. přestavěna na barokní zámek. Do roku 1738 vlastní zámek Eichendorfové, poté začíná střídat majitele. V roce 1937 vyhořel. Opravován v letech 1953 - 1971.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 08/2004
Zámek Kravaře stojí necelých 10 km od Opavy. Najdete jej uprostřed rozsáhlého parku. Pozdně barokní kaple sv. archanděla Michaela, která je jeho součástí, určitě stojí za prohlídku.
6.9. 2004

  turistické

  Expozice na zámku:
  V r. 1996 zde vzniklo zámecké muzeum, jde o městské zařízení, které v r. l997 otevřelo zámeckou expozici. Ta se skládá ze dvou částí: a/ expozice Kravař b/ expozice zámeckého barokního interiéru 18. století a zámecké kaple Zámecká expozice je sestavena hlavně ze sbírek opavského slezského zemského muzea a doplněna sbírkami z jiných slezských muzeí (Bruntál, Jeseník, Raduň u Opavy). Původní

  JN, 17.2. 2005

  historie

  Zámek v Kravařích vznikl na místě renesanční tvrze ze 16. stol. První zmínka o tvrzi je z roku 1377. Stávala v západní části zámeckého areálu, kde byly nalezeny základy této vodní tvrze. V té době byla v držení Václava z Kravař. Po pánech z Kravař drželi od roku 1420 do roku 1575 toto zboží pánové ze Šlevic (Kravařský ze Šlevic). V 16. století tato původní tvrz zpustla a vedle ní byla postavena nová

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 8.9. 2004
  Historie zámku
  Barokní zámek v Kravařích je objektem, vybudovaným v letech 1721 - 8 na místě původní jednokřídlové budovy, dnešního východního křídla. Nejstarší doklad o panském sídle významného moravského rodu pánů z Kravař (vlastnili například panství Bílovec, Nový Jičín, Plumlov) je z r. l377, kdy se v Kravařích připomíná tvrz. Není známo, kde stála. Kravařské rodové panství páni z Kravař opouštějí r.

  JN, 17.2. 2005
  Historie zámku v datech
  Historie kravařského zámku v datech 1224 - první písemná zmínka o Kravařích 1377 - listina zmiňující se o tvrzi pánů z Kravař 1420 - Petr z Kravař prodává své rodové panství Mikuláši ze Šlevic 1550 - práva o tvrzi s dvorem a pivovarem, jež stál na místě dnešního zámku 1630 - majitelem kravařského panství se stal polský alchymista Michal Sendivoj ze Skorska 1636 - panství přebírá po smrti Michala

  JN, 17.2. 2005

  pověsti

  Ořešák černý
  Z dřevin v zámeckém parku je důležité upozornit na nádherný exemplář ořešáku černého, rostoucího poblíže kaple. K němu se váže pověst, že pod ním plakala Marie Terezie, když v r. 1742 prohrála válku o Slezsko s pruským králem Bedřichem Velikým.
  Jana Nevřelová, 17.2. 2005

  Půdorys místa

  půdorys přízemí zámku
  © Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezka 2. svazek J/N, Academia, str. 198
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kravaře

  Místa v okolí

   Štítina
   Velké Hoštice
   Suché Lazce
   obecní kaple
   kostel sv. Kateřiny
   Přerovec
   Raduň
   kaple sv. Kříže
   Smolkov
   Albertovec
   Filípkův dvůr
   Hrabyně
   Bolatice
   Opava
   městské hradby
   Blücherův palác
   Sobkův palác
   nová radnice
   Slezské divadlo
   Smolkov
   Obecní dům
   kostel sv. Alžběty
   Obchodní dům Breda
   Oldřišov
   synagoga
   Slezská univerzita
   evangelický kostel
   Dolní Benešov
   kostel sv. Hedviky
   Pustá Polom
   kaple sv. Anny
   Velká Polom
   Šance
   Jakubčovické šance
   hrobka Lichnovských
   Chuchelná
   kaple sv. Víta
   Kyjovice
   Hradec nad Moravicí
   Bělá
   Závada
   kostel sv. Anny
   Slavkov
   Závada
   Držkovice
   Výškovice
   kostel sv. Jakuba
   Držkovice
   Bítov
   Hlučín
   Stěbořice
   kostel sv. Vavřince
   městské hradby
   Štáblovice
   Weisshuhnův kanál
   židovský hřbitov
   Zbyslavice
   Slatina
   Zbyslavice
   Holasovice
   Neplachovice
   Poruba
   Třebovice
   kostel sv. Mikuláše
   kostel sv. Tekly
   kostel Krista Krále
  Kontaktní informace
  Městský úřad Kravaře - Oddělení kultury
  Martina Řeháčková (prohlídky)
  Alejní 24
  74721 Kravaře
  Tel: 553 671 201
  http://www.kravare.cz/o-meste/zamek-a-muzeum/#kontakt
  muzeum@kravare.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 2059
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 7.9.2004
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.

  Úchvatné přírodní scenérie, historické skvosty a milí lidé. Olomoucký kraj nabídne pro každého něco

  Cestování

  Výčet zajímavých míst je téměř nekonečný. Samotná metropole Hané – město Olomouc, všemi milovaná olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku, krásná příroda Jeseníků, hrady, zámky, krasové oblasti i nejhlubší propast v ČR. Nezáleží na tom, zda jste milovníci hor, cykloturistiky nebo historických a přírodních památek, Olomoucký kraj dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky.


  reklama