Původní renesnační tvrz byla poškozená za třicetileté války. V polovině 17. stol. přestavěna na barokní zámek. Do roku 1738 vlastní zámek Eichendorfové, poté začíná střídat majitele. V roce 1937 vyhořel. Opravován v letech 1953 - 1971.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Zámek Kravaře stojí necelých 10 km od Opavy. Najdete jej uprostřed rozsáhlého parku. Pozdně barokní kaple sv. archanděla Michaela, která je jeho součástí, určitě stojí za prohlídku.
6.9. 2004
turistické

Expozice na zámku:

V r. 1996 zde vzniklo zámecké muzeum, jde o městské zařízení, které v r. l997 otevřelo zámeckou expozici. Ta se skládá ze dvou částí: a/ expozice Kravař b/ expozice zámeckého barokního interiéru 18. století a zámecké kaple Zámecká expozice je sestavena hlavně ze sbírek opavského slezského zemského muzea a doplněna sbírkami z jiných slezských muzeí (Bruntál, Jeseník, Raduň u Opavy). Původní zámecký mobiliář se nedochoval, částečně si ho odvezl původní majitel, částečně byl rozprodán a rozdán po roce l920, kdy se objekt dostal do rukou státu, částečně shořel. Jsou známy pouze 4 obrazy malíře Augusta Qerfurta, ty dnes jsou uloženy v Bratislavě. a/ Expozice Kravař - ukazuje v úvodu v nástinu některé zajímavosti z historie obce, povýšené v roce l960 na město (připojeny Kouty a Dvořisko). Zároveň expozice představuje, jak žili a pracovali kravařští obyvatelé v 2. polovině 19. století. Šlo o zemědělský kraj,…  číst dále

JN, 17.2. 2005

historie

Zámek v Kravařích vznikl na místě renesanční tvrze ze 16. stol. První zmínka o tvrzi je z roku 1377. Stávala v západní části zámeckého areálu, kde byly nalezeny základy této vodní tvrze. V té době byla v držení Václava z Kravař. Po pánech z Kravař drželi od roku 1420 do roku 1575 toto zboží pánové ze Šlevic (Kravařský ze Šlevic). V 16. století tato původní tvrz zpustla a vedle ní byla postavena nová renesanční tvrz a v 17. stol., kdy byla v majetku Jakuba z Eichendorfu byl na místě renesanční tvrze postaven barokní zámek. K dalším úpravám zámku došlo v letech 1721 – 1728 za Jana Rudofa z Eichendorfu. A tuto podobu si zámek v podstatě zachoval dodnes. V roce 1937 zámek vyhořel a rekonstruován byl až v letech 1955 – 1977.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 8.9. 2004

Další texty historie
pověsti

Ořešák černý

Z dřevin v zámeckém parku je důležité upozornit na nádherný exemplář ořešáku černého, rostoucího poblíže kaple. K němu se váže pověst, že pod ním plakala Marie Terezie, když v r. 1742 prohrála válku o Slezsko s pruským králem Bedřichem Velikým.

Jana Nevřelová, 17.2. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezka 2. svazek J/N, Academia, str. 198
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kravaře

Místa v okolí

 Štítina
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 obecní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Přerovec
 Raduň
 Smolkov
 kaple sv. Kříže
 Albertovec
 Hrabyně
 Filípkův dvůr
 Bolatice
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Smolkov
 nová radnice
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Oldřišov
 Obchodní dům Breda
 socha Petra Bezruče
 synagoga
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 Dolní Benešov
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 Pustá Polom
 Velká Polom
 kaple sv. Anny
 Šance
 Jakubčovické šance
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 Kyjovice
 kaple sv. Víta
 Hradec nad Moravicí
 Bělá
 Závada
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 Závada
 Držkovice
 Výškovice
 kostel sv. Jakuba
 Držkovice
 Hlučín
 Bítov
 Stěbořice
 kostel sv. Vavřince
 městské hradby
 Štáblovice
 Weisshuhnův kanál
 židovský hřbitov
 Zbyslavice
 Slatina
 Zbyslavice
 Holasovice
 Neplachovice
 Poruba
 Třebovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Tekly
 kostel Krista Krále
Kontaktní informace
Zámek Kravaře
Alejní 24
747 21 Kravaře
Tel: 553 777 955
http://www.zamekkravare.cz
zamek@kravare.cz, muzeum@kravare.cz
Základní informace místa
ID místa: 2059
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama