Původní renesnační tvrz byla poškozená za třicetileté války. V polovině 17. stol. přestavěna na barokní zámek. Do roku 1738 vlastní zámek Eichendorfové, poté začíná střídat majitele. V roce 1937 vyhořel. Opravován v letech 1953 - 1971.
Hlavní obrázek místa
© Ivo Rozehnal 06/2021
Zámek Kravaře stojí necelých 10 km od Opavy. Najdete jej uprostřed rozsáhlého parku. Pozdně barokní kaple sv. archanděla Michaela, která je jeho součástí, určitě stojí za prohlídku.
6.9. 2004
turistické

Expozice na zámku:

V r. 1996 zde vzniklo zámecké muzeum, jde o městské zařízení, které v r. l997 otevřelo zámeckou expozici. Ta se skládá ze dvou částí: a/ expozice Kravař b/ expozice zámeckého barokního interiéru 18. století a zámecké kaple Zámecká expozice je sestavena hlavně ze sbírek opavského slezského zemského muzea a doplněna sbírkami z jiných slezských muzeí (Bruntál, Jeseník, Raduň u Opavy). Původní zámecký mobiliář se nedochoval, částečně si ho odvezl původní majitel, částečně byl rozprodán a rozdán po roce l920, kdy se objekt dostal do rukou státu, částečně shořel. Jsou známy pouze 4 obrazy malíře Augusta Qerfurta, ty dnes jsou uloženy v Bratislavě. a/ Expozice Kravař - ukazuje v úvodu v nástinu některé zajímavosti z historie obce, povýšené v roce l960 na město (připojeny Kouty a Dvořisko). Zároveň expozice představuje, jak žili a pracovali kravařští obyvatelé v 2. polovině 19. století. Šlo o zemědělský kraj,…  číst dále

JN, 17.2. 2005

historie

Zámek v Kravařích vznikl na místě renesanční tvrze ze 16. stol. První zmínka o tvrzi je z roku 1377. Stávala v západní části zámeckého areálu, kde byly nalezeny základy této vodní tvrze. V té době byla v držení Václava z Kravař. Po pánech z Kravař drželi od roku 1420 do roku 1575 toto zboží pánové ze Šlevic (Kravařský ze Šlevic). V 16. století tato původní tvrz zpustla a vedle ní byla postavena nová renesanční tvrz a v 17. stol., kdy byla v majetku Jakuba z Eichendorfu byl na místě renesanční tvrze postaven barokní zámek. K dalším úpravám zámku došlo v letech 1721 – 1728 za Jana Rudofa z Eichendorfu. A tuto podobu si zámek v podstatě zachoval dodnes. V roce 1937 zámek vyhořel a rekonstruován byl až v letech 1955 – 1977.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Morava, 8.9. 2004

Další texty historie
pověsti

Ořešák černý

Z dřevin v zámeckém parku je důležité upozornit na nádherný exemplář ořešáku černého, rostoucího poblíže kaple. K němu se váže pověst, že pod ním plakala Marie Terezie, když v r. 1742 prohrála válku o Slezsko s pruským králem Bedřichem Velikým.

Jana Nevřelová, 17.2. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezka 2. svazek J/N, Academia, str. 198
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Kravaře

Místa v okolí

 Štítina
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 obecní kaple
 kostel sv. Kateřiny
 Přerovec
 Raduň
 Smolkov
 kaple sv. Kříže
 Albertovec
 Filípkův dvůr
 Hrabyně
 Bolatice
 Opava
 městské hradby
 Blücherův palác
 Sobkův palác
 Obecní dům
 Slezské divadlo
 nová radnice
 Smolkov
 kostel sv. Alžběty
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 Oldřišov
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 Dolní Benešov
 Justiční palác
 Ostrá hůrka
 kostel sv. Hedviky
 Pustá Polom
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Milotička
 Šance
 Jakubčovické šance
 hrobka Lichnovských
 Chuchelná
 kaple sv. Víta
 Kyjovice
 dvůr se stodolou
 Hradec nad Moravicí
 Dobroslavice
 Hanuše
 Bělá
 kostel sv. Anny
 Závada
 Slavkov
 Závada
 Držkovice
 Držkovice
 kostel sv. Jakuba
 Výškovice
 poutní kříž
 kostel sv. Jiří
 Slatina
 Stěbořice
 Bítov
 Hlučín
 kostel sv. Vavřince
 městské hradby
 Štáblovice
 Weisshuhnův kanál
 židovský hřbitov
 Zbyslavice
 Slatina
 Stříbrná věž
 Zbyslavice
 Holasovice
 Neplachovice
 Poruba
 Třebovice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Tekly
 Svinov
 kostel Krista Krále
Kontaktní informace
Zámek Kravaře
Alejní 24
747 21 Kravaře
Tel: 553 777 955
http://www.zamekkravare.cz
zamek@kravare.cz, muzeum@kravare.cz
Základní informace místa
ID místa: 2059
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 7.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama