V Podhůří je na přelomu 18. a 19. stol. popisován statek se zámečkem a pivovarem. Dodnes se dochovala usedlost nazývaná Smrčkův dvůr jejíž nároží tvroří bývalé panské sídlo v interiéru s kapličkou sv. Anny. Před ním památná lípa velkolistá.
Hlavní obrázek místa
Pohled od severu
Vchod, kde se v interiéru nachází kaplička sv. Anny. Před bývalým panským sídlem památná lipa.
© Luděk Pitter 05/2007
Obec Podhůří leží nalevo od silnice I/20. Vede k ní nenápadná odbočka téměř proti odbočce na Horažďovice. Při vjezdu na malou náves pojedete okolo podlouhlé budovy v jejímž interiéru při průčelí je kaplička sv. Anny a hned před ní stojí památná lípa. Jedná se o bývalé panské sídlo. Dnes je usedlost spolu s hospodářskými budovami nazývána Smrčkův dvůr. Před usedlostí stojí lípa velkolistá jejíž stáří se odhaduje na 270 let, obvod kmene je přes 5 m a výška přes 30 m. Uvádí se, že v koruně lípy je zavěšen zvon z roku 1909.
L.P., 31.5. 2007
historie

První zpráva o Podhůří je z roku 1683, kdy statek patřil bratrům Vilémovi ze Žďáru, Heřmanovi z Bělčic a Alešovi z Pakonic. Ti jej prodali blovickým měšťanům. K Blovicím patřilo Podhůří až do 17. stol. Na přelomu 18. a 19. stol. je v Podhůří popisován statek se zámečkem a pivovarem. V roce 1821 koupil statek Vavřinec Kristián Smrčka a po něm se dnes usedlosti říká Smrčkův dvůr.

L.P. (Found K., Karel T., Jižní Plzeňsko II, Historicko-turistický průvodce č. 13, Nakladatelství českého lesa, 2000), 31.5. 2007

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Kasejovice

Místa v okolí

 Životice
 Oselce
 Řesanice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Jakuba
 Kasejovice
 Zelenohorská pošta
 Dožice
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Defurovy Lažany
 Chlum
 skanzen Chanovice
 Chanovice
 kostel sv. Ondřeje
 Starý Smolivec
 Strašná skála
 Poustevna
 Lnáře
 Prádlo
 Na Skále
 židovský hřbitov
 Pole
 kostel sv. Václava
 Kadov
 boží muka
 Tchořovice
 Potenštejn
 Hvožďany
 Žinkovy
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 kostel sv. Václava
 Mítov
 Lovčice
 Třemšín
 Třemšín
 Chocenice
 Chocenice
 Hradiště
 Hrádek
 židovský hřbitov
 Hengst
 synagoga
 Pětnice
 Kratice
 Záboří
 socha sv. Barbory
 Ballymote
 Plánice
 kostel sv. Blažeje
 Bratronice
 kostel sv. Mikuláše
 Zavlekov
Kontaktní informace
Podhůří 1
Kasejovice
335 01 Nepomuk 1

Vlastník:
Rodina Janošů.
Základní informace místa
ID místa: 5298
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama