Gotická tvrz založená ve druhé polovině 13. stol., sloužící jako sídlo a správní centrum oblasti až do počátku 15. stol. Dodnes se z větší části dochoval pouze obkružující val.
Hlavní obrázek místa
Val
Val ohraničující tvrziště při severní straně
© Luděk Pitter 05/2007
Tvrziště se nachází v Kasejovicích na zahradách domů č.p. 200, 201 a 352, západně od hřbitova, který se nachází při kostelu sv. Jakuba. Vlastní, dnes již rozvezené jádro tvrziště, stejně jako dosud zvětší části dobře zachovaný val jsou nepřístupné, neboť se nachází na soukromých pozemcích. Při pohledu ze hřbitova a z pole na severu od tvrziště je částečně vidět vnější část dosud zachovaného valu. Lépe si lze oblast tvrziště prohlédnout v zimě, neboť v létě je stíněna korunami stromů.
L.P., 23.5. 2007
popis

Jedná se o okrouhlé tvrziště. Jádro již dnes není nijak patrné a příkop lze dnes spíše již jen tušit. Podle místních snad ještě na přelomu 19. a 20. stol., bylo jádro i příkop patrné, neboť se o něm zmiňovali jejich starší příbuzní. Na místě se dochovala také stará studna, která však je pravděpodobně z pozdější doby než tvrz. Dodnes se z větší části dochval val.

L.P., 23.5. 2007

historie

Gotická tvrz byla pravděpodobně založena ve druhé polovině 13. stol. V tehdejší době se po vsi psali bratři Zdeslav, Neostup a Vojslav, páni z Kasejovic. Ve 14. stol. patřily Kasejovice Protivovi. Počátkem 15. stol. byly Kasejovice Petrem Zmrzlíkem ze Svojšína připojeny k lnářskému panství. Tím rezidenční význam tvrze zanikl a s ním i samotná tvrz.

L.P. (Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000), 23.5. 2007

Půdorys místa

Náčrt tvrziště, Kasejovice (Plzeň - jih), náčrt zbytků tvrziště podle J. Krčmáře z r. 1997. Kresba J. Úlovec.
Kolektiv autorů: Encyklopedie českých tvrzí, 2. díl, [K-R], Argo, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Kasejovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 židovský hřbitov
 synagoga
 Řesanice
 Lnáře
 Životice
 kostel sv. Jiljí
 Podhůří
 kostel sv. Ondřeje
 Oselce
 Tchořovice
 Pole
 Starý Smolivec
 skanzen Chanovice
 Chlum
 Chanovice
 Dožice
 Kadov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Voršily
 Újezdec
 Defurovy Lažany
 Hvožďany
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 radnice
 Strašná skála
 Blatná
 kaple Božího hrobu
 stará radnice
 socha sv. Floriana
 parostrojní lihovar
 kaplanka
 mariánský sloup
 Pětnice
 Záboří
 Třemšín
 Třemšín
 Zelenohorská pošta
 Na Skále
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelená Hora
 kaple sv. Markéty
 Ženatý dub
 Bratronice
 Hengst
 boží muka
 Hostišovice
 Poustevna
 Buzice
 Čekanice
 Křikava
 Mítov
 Prádlo
 kostel sv. Václava
 Škvořetice
 kostel sv. Václava
 Sedlice
 Hradiště
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Ballymote
 synagoga
 Nalžovy
Kontaktní informace
Kasejovice
č.p. 200, 201 a 352
Základní informace místa
ID místa: 5262
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.5.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama