Pozdně barokní kostel byl postaven v l. 1752–54 podle návrhu Anselma Luraga na místě staršího dřevěného kostela (zmiň. r. 1384). Kostelní loď je nejvyšší v mělnickém okrese. Z původního hřbitovního areálu u kostela se zachovala barokní kostnice (18. stol., A. Lurago).
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava ve Vysoké
Pohled od jihovýchodu.
© Pavel Vítek 09/2013
Obec Vysoká se nachází 8 km severovýchodně od Mělníka. Obcí prochází jen silnice III. třídy a nevede zde žádná železniční trať. Kostel sv. Václava se nachází v centru obce u křižovatek tří místních silnic vedoucí do Střednice, obce Kokořín a do Kokořínského údolí. Kostel je vzhledem k výšce své věže nepřehlédnutelný a zdaleka viditelný.
Pavel Vítek, 3.11. 2013
popis

Kostel sv. Václava ve Vysoké je jednolodní obdélná stavba s lodí o dvou klenebních polích, s obdélným segmentově ukončeným presbytářem a s obdélnou sakristií a oratoří po stranách. Výška lodi je 16,8 m, což z ní činí nejvyšší chrámovou stavbu v bývalém mělnickém okrese. Západnímu průčelí vévodí hranolová věž s cibulovitou bání. Průčelí, zdobené pilastry a římsovím, se středovým rizalitem je zakončeno trojúhelníkovým štítem. Vstupní portál je obdélný, nad ním polokruhově zakončené okno se zdobnou suprafenestrou. V průčelí jsou po stranách niky se stříškovou římsou. Boční fasády lodi jsou členěny čabrakovými pilastry a obdélnými okny s odsazeným polokruhovým záklenkem. Loď kostela je sklenuta plackou, stejně tak i presbytář, jehož závěr je sklenut konchou. Stěny člení pilastry. Kruchta je konvexně vypnutá, podklenutá lunetovou klenbou. Obdélné portály do sakristie a oratoře mají zdobné suprafenestry se stříškovou…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4. (T – Ž), E. Poche a kol., Academia Praha 1982 (doplněno redakcí), 3.11. 2013

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1227. Na stejném místě, kde stojí dnešní kostel, stával farní kostel již roku 1384, který byl menší a dřevěný. V roce 1639 byl vydrancován Švédy. Dnešní kostel v pozdně barokním slohu pochází z let 1752 – 1754, jeho podobu navrhl arch. Anselmo Lurago. Hlavní oltář chrámu je z červeného mramoru a pochází z kostela sv. Michala ze Starého Města pražského, zrušeného Josefem II. v průběhu církevních reforem. Z původního hřbitovního areálu u kostela se zachovala barokní kostnice (hřbitovní kaple P. Ježíše s márnicí) s mansardovou střechou, která byla postavena současně s kostelem, také podle návrhu A. Luraga.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4. (T – Ž), E. Poche a kol., Academia Praha 1982; http://www.zvonici.cz; E.H. podle http://www.saletini.cz/vysoka-u-m-lnika.html; Soupis památek historických a uměleckých v království Českém, 6. - Politický okres, 3.11. 2013

Půdorys místa


© Antonín Podlaha: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 06 Politický okres mělnický, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1899
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Mělník  (ME), Vysoká

Místa v okolí

 Bosyně
 židovský hřbitov
 Harasov
 Kokořín
 Klemperka
 Kokořín - Staráky
 Hradsko
 kostel sv. Jiří
 Kokořín
 kostel sv. Jiljí
 Nedamy
 evangelický kostel
 Čertovy hlavy
 Klácelka
 kaple sv. Josefa
 Slavín
 Pokličky
 Vidim
 Starý zámek
 kamenný milník
 Neuberk
 Dolní Beřkovice
 socha Krista
 kostel sv. Havla
 Liběchov
 židovský hřbitov
 Obří hlava a Žába
 Had
 kostel sv. Martina
 mariánské sousoší
 radnice
 evangelický kostel
 Hláska
 evangelický kostel
 kostel sv. Ludmily
 Pražská brána
 socha Karla IV.
 vila Karola
 Stará škola
 Mělník
 Řepín
 kaple
 Valdštejnský lis
 Stránka
 socha sv. Anny
 Hořín
 zdymadlo Hadík
 myslivna
 kostel sv. Jakuba
 Brocno
 solnice
 Houska
 kaple sv. Jana a Pavla
 pivovar
 Lobeč
 Vrátenská hora
 kostel sv. Linharta
 Cítov
 Zakšín
 mariánský sloup
 Chcebuz
 Liblice
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 Zoopark Zelčín
 Jenišovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla
 Hradišť
 větrný mlýn
 Byšice
 Týn
 kaple sv. Floriána
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Vojtěcha
 zdymadlo Obříství
 židovský hřbitov
 vodárenská věž
 Obříství
 socha sv. Markéty
 morový sloup
 evangelický kostel
 kaple sv. Ondřeje
 Štěpánský most
 kostel sv. Mikuláše
 sušárna chmele
 kostel sv. Václava
 fara
 radnice
 Košátky
 Libiš
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 Dubá
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 Snědovice
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Bartoloměje
 Chlumín
 židovský hřbitov
 morový sloup
 Horní Beřkovice
 evangelický kostel
 Sukorady
 Velké Všelisy
 kaple sv. Prokopa
 kaple Panny Marie
 Jevín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Otmara
 kostel sv. Martina
 Slivínko
 Salačův sloup
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 kaplička
 Bezděz
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 Veltrusy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vysoká u Mělníka
277 24 Vysoká 27
Tel: 315 622 337, 731 518 750
http://www.saletini.cz/vysoka-u-m-lnika.html
farnostmelnik@quick.cz , saletini@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11509
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama