Neděle, 29. listopad 2020. Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Stavebními úpravami zcela pozměněný a architektonicky nevýrazný zámek stojící v místě bývalého dvora založeného v roce 1686 brněnským měšťanem Jiřím Antonínem Kamenským. Asi nejvýznamnějšími majiteli byli Mitrovští z Nemyšle, kteří koupili zámek v roce 1859 a vlastnili jej až do pozemkové reformy v letech 1923 - 1926.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek od příjezdové cesty na sev.straně
© Dušan Dohňanský 07/2018
V Domanínku /část Bystřice nad Pernštejnem/ se svobodný dvůr uvádí již v roce 1373 a to v jihovýchodní části obce. Až v roce 1686 Jiří Antonín Kamenský vybudoval na stejném místě dvůr nový a v jeho severozápadní části postavil barokní obytný dům - zámek. Byla to prostá jednopatrová budova krytá valbovou střechou, na severní a jižní straně opatřena tříosým středovým rizalitem završeným trojúhelnikovým tympanonem. V roce 1859 dvůr koupil Vladimír Mitrovský z Nemyšle a pod vlivem pseudobaroka provedl na zámku některé úpravy.Fasáda byla rozčleněna podstřešní a kordonovou římsou a okenními šambránami. Majetkem Mitrovských zůstal dvůr se zámkem až do let 1923 - 1926 kdy v rámci majetkové reformy přešel do vlastnictví státu a byla v něm zřízená Státní výzkumná stanice lnářská. V 70-tých letech 20. století byl zámek, ...
D.Dohňanský podle F.Musil : Neznámé zámky Moravy a Slezska, 18.3. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Domanínek

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14735
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14735
  Uveřejněno: 18.3.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama