Červenohorské sedlo je oblíbeným centrem turistiky a zimních sportů v Jeseníkách. Jedná se o důležitou dopravní spojnici Moravy se Slezskem a Polskem. Místem probíhá nejvýše položená silnice I. třídy v ČR - 1 013 m n.m..
Hlavní obrázek místa
Hotel Červenohorské sedlo
© Ivo Rozehnal 06/2020
Červenohorské sedlo je významné turistické a sportovní centrum Olomouckého kraje, které najdeme v Jeseníkách. Jeho jižní část patří pod Šumpersko a severní pod Jesenícko. Místo je vklíněno do vrcholů Velkého Klínovce (1 164 m n.m.), Šindelnou horu (1 125 m n.m.), Velký Klín (1 178 m n.m.), Červenou horu (1 333 m n.m.), Suchou horu (1 020 m n.m.) a Výrovku (1 167 m n.m.). V prostoru náhorní plošiny dominuje velký hotel, nesoucí název místa - Červenohorské sedlo. U něj stojí stejnojmenná chata s apartmány, budova Horské služby, další tři horské chaty a hřiště pro sportovní aktivity. V místě najdeme i velké parkoviště, které zejména v zimě slouží lyžařům, kteří zde naleznou šest lyžařských vleků, čtyři sjezdovky a sedačkovou dráhu na Velký Klínovec. Zajímavostí je i most pro lyžaře, který je vybudován nad silnicí. Zimní středisko nabízí i běžecké stopy na Praděd, či Vřesovou studánku (dále pak až na Šerák). Zdejší silnice I/44 je hlavní spojnicí mezi Šumperkem a Jeseníkem. Pro svoje převýšení a náročnou údržbu, se mnoho let uvažuje o vybudování tunelu pod sedlem. Jedná se o nejvýše položenou silnici první třídy v ČR. Výškový rozdíl činí unikátních 400 m a silnice samotná býva často v zimních dnech nesjízdná, nebo s obrovskými potížemi. Na Červenohorském sedle stával již v 18. století zájezdní hostinec. Probíhala zde i zemská hranice Moravy se Slezskem. Milovníci letní turistiky ocení zdejší turistické trati, zvláště náročnou Hřebenovku. Některé trasy vedou na samotný Jeseník, či po vrcholcích v okolí. Ze zajímavých míst na Červenohorském sedle, musíme jmenovat Památník obětem hor s dřevěnou kapličkou, či památník letecké havárie z roku 1967.
Rozehnal Ivo, 9.6. 2020
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Kouty nad Desnou

Místa v okolí

 Vozka
 chata Švýcárna
 Praděd
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 chata Barborka
 Františkova myslivna
 kaple sv. Hedviky
 Petrovy kameny
 chata Ovčárna
 Adolfovice
 hraniční sloup
 kostel Tří králů
 kaple sv. Rocha
 Jelení studánka
 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Maršíkov
 kostel sv. Wolfganga
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 sanatorium Altvater
 vodopád
 Ztracené kameny
 radnice
 Jeseník
 Pustý zámek
 dům Katovna
 Maxmiliánův pramen
 Zelené kameny
 Alfrédova chata
 Rabenštejn
 hudební pavilon
 kostel sv. Martina
 Priessnitzova hrobka
 Pleče
 Sobotín
 Lázně Jeseník
 Kalvárie
 Balneopark
 Obří výhledna
 jeskyně Na Pomezí
 ruční papírna
 kostel sv. Vavřince
 Zlatý Chlum
 Quinburk
 Fürstenwalde
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Čertovy kameny
 Strážník
 Medvědí kámen
 Dalimilova rozhledna
 Kalich hořkosti
 kostel sv. Mikuláše
 Koberštejn
 chata Rejvíz
 vysoká pec Drakov
 Drakov
 Lurdská jeskyně
 kaple sv. Josefa
 Malá Morávka
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Dům HS Červenohorské sedlo

790 01 Červenohorské sedlo 76
Tel: +420 724 813 296
hsjeseniky@horskasluzba.cz
Základní informace místa
ID místa: 14973
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama