
Spolek právovárečných měšťanů litoměřických se roku 1720 rozhodl nahradit dosavadní vaření piva v jednotlivých domech výstavbou společného pivovaru. Pro svůj záměr získali opuštěný někdejší královský hrad, na jehož místě začala výstavba, ukončená roku 1739. Další přestavby následovaly roku 1765 (pražský stavitel Jäger), na počátku 19. století (dochován trakt do dnešní Lidické ulice), 1869 (zavedení parního pohonu), 1892 (nové sklepy) a v následujících letech (hlavní výrobní a expediční budovy na dnešním Tyršově náměstí). Dne 17. 6. 1901 se o zdejším pivu pochvalně vyjádřil během své návštěvy císař František Josef I., na což opětovně upomíná pamětní tabule u někdejšího hlavního vstupu z Lidické ulice, po poslední instalaci doplněná o český text. Po roce 1945 byl pivovar zestátněn, prošel řadou měnících se národních podniků. Po roce 1990 privatisován, o 12 let později zastavena pro nerentabilitu výroba.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.