Nejstarší průmyslový pivovar ve městě zaujal roku 1720 místo královského hradu. První stavební etapa skončila 1739, areál byl poté mnohokrát přestavován a rozšiřován. Současná podoba pochází převážně z přelomu 19. a 20. století. Výroba zastavena 2002.
Hlavní obrázek místa
© Karel Husák, 11/2008
Někdejší Měšťanský pivovar stojí v severozápadní části historického centra, v sousedství dochovaného hradního paláce. V širším okolí parkování mírně zpoplatněno (5 Kč/h), od obou litoměřických nádraží asi 400 m.
Ivan Grisa, 29.11. 2008
historie

Měšťanský pivovar v Litoměřicích

Spolek právovárečných měšťanů litoměřických se roku 1720 rozhodl nahradit dosavadní vaření piva v jednotlivých domech výstavbou společného pivovaru. Pro svůj záměr získali opuštěný někdejší královský hrad, na jehož místě začala výstavba, ukončená roku 1739. Další přestavby následovaly roku 1765 (pražský stavitel Jäger), na počátku 19. století (dochován trakt do dnešní Lidické ulice), 1869 (zavedení parního pohonu), 1892 (nové sklepy) a v následujících letech (hlavní výrobní a expediční budovy na dnešním Tyršově náměstí). Dne 17. 6. 1901 se o zdejším pivu pochvalně vyjádřil během své návštěvy císař František Josef I., na což opětovně upomíná pamětní tabule u někdejšího hlavního vstupu z Lidické ulice, po poslední instalaci doplněná o český text. Po roce 1945 byl pivovar zestátněn, prošel řadou měnících se národních podniků. Po roce 1990 privatisován, o 12 let později zastavena pro nerentabilitu výroba.

Ivan Grisa, dle www.pivovary.info, článek Marka Kodedy Historie pivovarnictví v Litoměřicích I a III., 29.11. 2008

Komentáře

Ústecký kraj,  Litoměřice  (LT), Litoměřice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 7063
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 31.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama