Po bezejmenném opevnění zbyl příkop a val, náznak dvou menších budov. Jádro mělo přibližně tvar písmene L. Kruhový pahorek skrývá snad zbytky centrální stavby. Hrad zřejmě plnil funkci vojenského či strážního bodu.
Hlavní obrázek místa
východní část jádra přes okružní příkop
© Pavel Zany Komárek 11/04/2004
K opevnění nevede turistická značka, v mapě KČT č. 41 „Česká Sibiř a Táborsko sever“ je chybně označeno. Správná je poloha podle odkazu na tomto serveru. Nejlepší přístup je od vrcholu kóty 582,9 vyznačené trigonometrickým bodem – od něj je opevnění cca 70 metrů k západu. Na místě je vidět mohutný příkop a val, v terénu pak náznak dvou menších budov. Nejvýraznější je téměř 5 m široký kruhový relikt, který může ale patřit i nedostavěné rozhledně. Pozor, v odborné literatuře koluje lehce nepřesný půdorys.
Pavel Zany Komárek, 11.4. 2004
historie

O opevnění neznámého jména v pozici Černý les nad osadou Lovčice prameny mlčí. Od zbytku kopce je masivním čtvrtkruhovým příkopem vysekaným ve skále odděleno jádro přibližně ve tvaru písmene L. Na zbývajících stranách je buď prudký svah nebo skála. Uprostřed jádra je přibližně kruhový pahorek skrývající snad zbytky centrální stavby, další budova stála zřejmě podél severního čela jádra. Přestože na povrchu není vidět žádné zdivo a neobjevili jsme ani žádné zbytky malty či mazanice, vzhledem k množství materiálu získaného při hloubení příkopu se dá předpokládat, že objekt byl zděný. Svou jednoduchou podobou a strategicky výhodou polohou na výběžku vysokého kopce s rozhledem do širokého okolí působí dojmem vojenského opěrného či strážního bodu bez hospodářského zázemí. V literatuře se místo připomíná jako hrádek u Lovčic, původní jméno je již zapomenuto. V druhé polovině předminulého století se na něm jakýsi místní statkář pokusil postavit…  číst dále

Pavel Zany Komárek, 11.4. 2004

Půdorys místa

terénní náčrt hradu
© T. Durdík podle Z. Sklenářová: Neznámý středověký Hrádek u Lovčic na Sedlčansku, Castellologica bohemica 2, AÚ AV ČR, Praha, 1991
Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Lovčice

Místa v okolí

 Lovčice
 Bolechovice
 Dobrohošť
 židovský hřbitov
 Vojkov
 Nedrahovice
 Kosova Hora
 synagoga
 Lidkovice
 Zvěřinec
 Měšetice
 Červený Hrádek
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 Prčice
 Martinice
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 kostel sv. Jeronýma
 stará radnice
 kostel sv. Martina
 Doubravice
 nová radnice
 Nové Mitrovice
 Uhřice
 kostel sv. Martina
 Ústupenice
 Obětní kámen
 Vrchotovy Janovice
 Vysoký Chlumec
 Staré Mitrovice
 Jetřichovice
 Suchdol
 Beztahov
 Drahoušek
 Poušť sv. Marka
 špýchar
 Křešice
 kostel sv. Mikuláše
 Smilkov
 Osečany
 Chlístovské menhiry
 Příčovy
 Kouty
 Vrchotice
 Kňovice
 Příčovy
 Třebnice
 Boží hrob
 Votice
 sousoší Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Votice
 kostel sv. Václava
 Pořešice
 kostel sv. Lukáše
 Památník Josefa Suka
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Olbramovice
 Stajice
 Husova kazatelna
 kostel Všech svatých
 Radíč
 Libenice
 kostel sv. Václava
 Obděnice
 Buchov
 Kozí Hřbet
 kostel sv. Prokopa
 Nalžovice
 Plešiště
 Miličín
 Nalžovické Podhájí
 Nadějkov
 kaple Panny Marie
 Miličín
 Vrškámen
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Křepenice
 Petrovice
 synagoga
 Červenka
 koncentrační tábor
 Hrazany
 Neustupov
 Skrýšov u Sedlčan
 kaple sv. Anny
 Ostromeč
 rozhledna Kuníček
 Tloskov
 Horní Kolo
 Dolní Kolo
 Zahrádka
 Borotín
 dvůr Borotín
 Tvoršovice
 Čelina
 Veselý vrch
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Líšno
 Nemyšl
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Jana a Pavla
Základní informace místa
ID místa: 918
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama