Mohutná bateriová věž v jižní části bývalého opevnění, východně od bývalé Kamenné brány (Steintor) a paláce nejprve Jana Zhořeleckého, později Hanse Frenzela. Od 1852 osazena reliéfem městského znaku (původně na bráně).
Hlavní obrázek místa
Věž od jihu,
vlevo presbytář kaple sv. Anny.
© Ivan Grisa 04/2007
Dominanta konglomerátu náměstí na pomezí středověké a nové části města (Demianiplatz a Marienplatz). Přístupná po vnějším schodišti do úrovně 1. patra, bohužel až nahoře turista často zjistí, že je právě zavřeno (návštěvní hodiny jsou dosti kryptické).
Ivan Grisa, 6.2. 2009
historie

Tlustá (též Kamenná nebo Mariánská) věž ve Zhořelci

Jako posila obrany jižní, tzv. Kamenné brány, kterou procházela cesta na Žitavu a Prahu, vznikla v 15. století mohutná věž, nazývaná podle polohy u mariánského kostela, u Kamenné brány, ale nejčastěji pro tloušťku svých zdí (až 5 m) Tlustá. Po zániku sousední brány (1838–48) byl na ni roku 1852 umístěn pískovcový reliéf s městským znakem, propůjčeným roku 1433 císařem Zikmundem. Erbovní figury na něm (orlice a český lev) vystihují postavení města, které jménem českého krále de facto ovládalo jedno z říšských území.

Ivan Grisa, dle E. H. Lemper, Görlitz - eine historische Topographie, 7.2. 2009

Německo,

Místa v okolí

 obchodní dům
 Reichenbašská věž
 Císařův vzdor
 radnice
 nová synagoga
 Biblický dům
 Mikulášská věž
 kostel sv. Petra
 Svatý Hrob
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 Ves
 kostel sv. Josefa
 Habartice
 Habartice
Základní informace místa
ID místa: 7384
Typ místa: věž
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama