Zámek nechal postavit na starším základě Gašpar Ilešházi původně jako opevněný. V 18. stol. bylo přistavěno západní křídlo, v němž byla zřízena r. 1730 kaple Nanebevzetí Panny Marie. Počátkem 19. stol. bylo přistavěno východní křídlo. Zámek dnes slouží jako muzeum a přiléhá k němu rozsáhlý park.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2015
Dubnica nad Váhom leží v Trenčínském kraji v okrese Ilava. Dominantou města je raně barokní kaštěl (slovensky kaštieľ - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]), v němž je městské muzeum, galerie a informační centrum. I když se často jedná o malé stavby a v ČR jsou mnohdy nesprávně označovány množně jako zámečky, jedná se nezřídka o velmi rozsáhlé objekty. Mezi ty větší patří právě kaštěl v Dubnici nad Váhom. K zámku přiléhá park J. B. Magina se zajímavou kamennou stavbou lidově nazývanou Grotta. Stavba připomíná zříceninu starého hradu a je k ní přistavěna dřevěná rozhledna.
27.8. 2015
historie

První písemná zmínka o osadě „terra Dubnicze“ pochází z roku 1193, kdy ji uherský král Béla III. daroval věrnému vojákovi Vratslavovi a udělil mu šlechtický titul. Kaštěl (typ zámku) v Dubnici nechal postavit na starším základě z přelomu 16. -17. stol. Gašpar Ilešházi v letech 1637-1642. Renesanční zámek byl stavěn tak, aby byl schopen obrany, to dokládají i klíčové střílny. Byl obehnán hradbou, příkopem a opatřen také padacím mostem, který zanikl v 18. stol. Ve výstavbě a rozšiřování se pokračovalo celé 17. stol. již v barokním slohu, zejména v letech 1659 a 1676. Po Gašparově smrti zámek zdědil jeho syn Gabriel a poté Gabrielův bratr Juraj Ilešházi. Ten se zaměřil na dostavbu západního křídla již v barokním slohu, v němž v roce 1730 vznikla kaple Nanebevzetí Panny Marie. Vedle zámku vznikl rozsáhlý francouzský a poté anglický park. V polovině 18. stol. byla v parku postavena také…  číst dále

Luděk Vláči - Zdroj: http://www.dubnickykastiel.sk , http://www.spoznaj.eu , http://www.slovenskehrady.sk, informační cebule., 27.8. 2015

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Súpis pamiatok na Slovensku; zv. 1. A - J, Obzor, Bratislava 1967
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Ilava  ( IL ),

Místa v okolí

 Dubnica nad Váhom
 Borčice
 Klobušice
 Kľúčové
 Ilava
 Bohunice
 Pruské
 Košeca
 Súča
 Vršatec
 Horovce
 Trenčiansky hrad
 synagoga
 Lednické Rovne
 Záblatie
 kaple sv. Anny
 Horné Motešice
 Čierna Lehota
 Kostolná
 Brumov
 Brumov
Kontaktní informace
Námestie sv. Jakuba 623/5
018 41 Dubnica nad Váhom
Tel: 042/44 28 386
muzeum@dubnica.eu
Základní informace místa
ID místa: 12435
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama