Soustava lokálních tratí ve východním předhůří Doupovských hor, v současné době se silně omezeným provozem. Postupně vznikly úseky Kaštice - Krásný Dvůr, Krásný Dvůr - Radonice, Radonice - Doupov a Prunéřov - Vilémov u Kadaně.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 02/2012
Východisky pro jízdu po tratích Doupovské dráhy jsou především nádraží v Kadani a Podbořanech. K oběma lze dojet po silnicích II. třídy, u obou lze parkovat. Z vlaků lze přestupovat v Kadani-Prunéřově a opět v Podbořanech. Jednotlivé zastávky nabízejí řadu atraktivních cílů: románsko-gotický kostelík v Želině a zdejší přírodní reservaci, přístup k Nechranické přehradě v Polákách se zajímavým zámkem, zříceninu zámku v Pětipsech, zámky a kostely ve Vilémově, Radonicích a Vintířově (cca 1 km od zastávky Radonice u Kadaně), městečko Mašťov (5 km po modré značce z Radonic), zámek a park v Krásném Dvoře a mnoho dalších objektů ve vsích do vzdálenosti 5 km od trati. Vzhledem k nasazovaným vozidlům (samostatné motorové vozy) je nutno informovat se o možnosti přepravy jízdních kol.
Ivan Grisa, 21.7. 2008
historie

Na základě současného názvu zajišťovatele železničního provozu byly do jednoho celku zahrnuty traťové úseky, které pro obsluhu východního předhůří Doupovských hor vznikaly postupně na přelomu 19. a 20. století. Přehled dat jejich uvádění do provozu podle podle dnešních názvů obcí a měst: Kaštice - Krásný Dvůr 18. 8. 1881, Krásný Dvůr - Radonice u Kadaně 1. 1. 1884, Radonice u Kadaně - Doupov 10. 11. 1902, Prunéřov - Vilémov u Kadaně 1. 8. 1903. Hlavním účelem stavby tratí byl odvoz zemědělských produktů z celé oblasti (nejprve především z velkostatku Krásný Dvůr), později i uhlí z dolů v Radonicích. Při stavbě posledního úseku byla zrušena původní kolej od Kaštic přímo do Radonic (dosud patrná v terénu i ze satelitních map) a zřízena nová stanice Vilémov u Kadaně, kde se obě trati stýkají. Zásadní změnu znamenalo pro tratě období po roce 1945. Jednak došlo k výraznému útlumu celé oblasti po vysídlení Němců, od…  číst dále

Ivan Grisa, 21.7. 2008

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV),

Místa v okolí

 radnice
 Vilémov
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Pětipsy
 kostel sv. Vavřince
 Radonice
 zavlažovací nádrž
 kostel sv. Markéty
 Vintířov
 Vintířov
 Poláky
 kostel sv. Víta
 Libědice
 kostel sv. Štěpána
 židovské ghetto
 Široké Třebčice
 Veliká Ves
 Rokle
 kostel sv. Jakuba
 Mašťov
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 maloměstské domy
 Brody
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 Bystřický můstek
 socha sv. Vojtěcha
 Úhošť
 Kadaň
 děkanství
 radnice
 dům č. p. 78
 Šlikovský dům
 Ptačí domky
 katovna
 Katova ulička
 městské opevnění
 kostel sv. Martina
 Soběsuky
 dům č. p. 7
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Kaštice
 křížová cesta
 smírčí kříže
 železniční most
 Kličín
 Buškovice
 kaple
 Rubín
 Nepomyšl
 Dolánky
 kostel sv. Mikuláše
 Maleš
 Hlubany
 Vičice
 Funkštejn
 židovský hřbitov
 Křečov
 Kamenný Chlum
 židovský hřbitov
 Egerberk
 Budiš
 radnice
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 železniční most
 špýchar
 Milčeves
 Ahníkov
 kostel sv. Václava
 Milčeves
 Lázně Evženie
 kostel Všech svatých
 Libočany
 Lina
 Klášterec nad Ohří
 radnice
 Klejnštejn
 morový sloup
 Milošice
 Libořice
 Šumburk
 Šumburk
 kostel sv. Vavřince
 Dreherův pivovar
 železniční most
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 Valeč
 Hasištejn
 povodňový památník
 Schillerova rozhledna
 Kozí hrady, Kozihrady
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Údlice
 kostel sv. Matouše
 Přečaply
 židovský hřbitov
 Bílence
 synagoga
 Škrle
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrbice
Základní informace místa
ID místa: 6529
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama