Hrad, kolébka mocného rodu Slavatů z Chlumu, byl založen na hradišti vladykou Blehem z Chlumu po r. 1276, rozšířen byl v 15. st., zničen za třicetileté války. Z rozsáhlého hradu dnes zbylo torzo paláce a trojice sklepních klenutých místností.
Hlavní obrázek místa
Zřícenina v Chlumu u Čáslavi
© Jaroslav Šefčík, 05/2009
Z hradu Chlum se dochovalo několik zdí a trojice sklepních klenutých místností, do kterých se vchází ne příliš velkým otvorem, který byl kdysi schodištěm.
28.5. 2002
turistické

Zřícenina se jen velmi těžko hledá a je lepší se zeptat přímo v obci domorodců. Na místě bývalého hradu však už stojí jen pár zdí, obklopených hromadami odpadků s ohništěm v koutě bývalého hradního paláce. Velmi nemile mě překvapila skutečnost, že větrací a vstupní komory do sklepení nejsou nijak zabezpečeny proti případnému pádu dovnitř. Potulovat se okolím zříceniny je tak velice nebezpečné a hrozí zde přinejmenším zlomeniny končetin.

Jaroslav Šefčík , 29.5. 2009

popis

Je až s podivem, jak úspěšně se dosud bádání hradu Chlum vyhnulo, přitom jde o hrad poměrně významného rodu. O tomto hradě se zmiňuje v odborné literatuře v podstatě jen Tomáš Durdík ve své Encyklopedii, další zdroje se mi nalézt nepodařilo. V knize D. Menclové České hrady se hrad neobjevuje vůbec. Níže uvádím několik postřehů a hypotéz z nedávné návštěvy. Hrad se nachází téměř přímo v obci, jeho západní část je pozměněna pozdější zástavbou. Nejvýraznějšími pozůstatky hradu jsou sklepení na jižní straně a torzo budovy na straně východní. Nejprve něco málo k onomu torzu. Hned na první pohled upoutá odlišná barevnost zdiva západního a východního dílu, oddělených průrvou. Východní díl je vyzděn z tmavšího kamene, větší západnější díl i s výběhem příčné zdi z načervenalého. Důvod jistě tkví v odlišné době výstavby východní, tj. mladší části. Lze se domnívat, že kvůli poruše budovy (např. statické, kdy…  číst dále

Jan Večeřa, 22.2. 2016

historie

Zakladatelem hradu Chlumu byl pravděpodobně předek rodu Slavatů z Chlumu a Košumberka Bleh nebo jeho synové Mstislav, Bun a Sezema. Blehův rod pocházel z Litoměřicka; na počátku 13. století přišel na Čáslavsko a získal dědičně správní úřady čáslavské župy. Bleh původně sídlil na čáslavském hradě, ale král Přemysl Otakar II. mu po založení města Čáslavi v r. 1276 úřad odňal a asi jako náhradu mu daroval rozsáhlou zalesněnou oblast, kde potom vznikl hrad Chlum. Počátky stavby spadají do doby po r. 1276. Bleh zemřel v r. 1282 a jeho synové Mstislav, Bun a Sezema v r. 1289 poprvé používají přídomku z Chlumu. To je možné považovat za první nepřímou zprávu o existenci hradu. Hrad zaujímal nevelkou plochu. Opevnění tvořil především příkop, oddělující na západě hradní areál od okolí. Na ostatních stranách ostrohu byl vybudován násep, který doplňoval slabší přírodní opevnění, neboť svahy ostrohu byly poměrně mírné.…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.12. 2009

Půdorys místa

Půdorys hradu, 1-3 zdivo jednotlivých stavebních fází hradu; 4 - současná zástavba
© T. Durdík Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Dodatky 1, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Chlum

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Smrčany
 evangelický kostel
 Hrádek u Podmok
 Smrdov
 kostel Panny Marie
 Hraběšín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 vodní mlýn
 zvonice
 Golčův Jeníkov
 jezuitská rezidence
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 větrný mlýn
 synagoga
 Huť Jakub
 Bačkov
 Habry
 Lacembok
 Tupadly
 Zboží
 kostel sv. Gotharda
 Červené Janovice
 Bohdanka
 Třebonín
 Třebonín
 Bělá
 Lomec
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 Souňov
 Hostačov
 Vilémovice
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Sluneční zátoka
 Nová Lhota
 kamenný most
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Filipov
 Březová
 Ostrov
 Chřenovice
 středověké podzemí
 Bohumilice
 Přítoky
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 bývalý špitál
 Úmonín
 Světlá nad Sázavou
 Husův sbor
 městské opevnění
 poštovní stanice
 kostel sv. Marka
 evangelický kostel
 Kluky
 socha sv. Floriána
 děkanství
 mariánský sloup
 kašna
 Hrádek
 Obora Žleby
 kostel sv. Václava
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Žleby
 měšťanský dům
 sokolovna
 Zbraslavice
 městský dům
 synagoga
 Bilantova Lhota
 Zbraslavice
 kostel sv. Alžběty
 kaple sv. Kříže
 Moravany
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Úhrov
 Přemilovsko
 boží muka
 vodní mlýn a pila
 lesní pramen
 kostel sv. Martina
 Křesetice
 kaple sv. Panny Marie
 Vlastějovice
 Suchotlesky
 Budčice
 Nelechov
 kostel sv. Kříže
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 kostel sv. Vavřince
 Kounice
 kostel sv. Mikuláše
 Hněvkovice
 Malešov
 Berlova vápenka
 Roztěž
 Lipovec
 Horní Kralovice
 Licoměřice
 Stoupec
Základní informace místa
ID místa: 367
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.7.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama