Kostel sv. Václava raně gotického původu postaven před r. 1207 ve tvaru kříže, r. 1569 přestavěn renesančně a r. 1735 rozšířen o dvě boční lodi. Věž o výšce 35 m má typické dřevěné patro v podobě středověkého podsebití. Mobiliář převážně barokní, za oltářem barevná okna podle Maxe Švabinského.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava
© Jiří Špaček, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů a již tehdy tu stál kostel, který byl r. 1343 povýšen na farní. V r. 1855 se Světlá stala městem. Ve městě se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Dominantní děkanský kostel sv. Václava se nachází na náměstí Trčků z Lípy pod radnicí.
27.6. 2015
historie

Kostel sv. Václava byl vystavěn patrně mezi léty 1130 a 1206. Prvně je zmiňován r. 1207, kdy spadal pod benediktinský klášter ve Vilémově. Od r. 1343 byl kostelem farním. Původně to byla orientovaná, raně gotická jednolodní stavba ve tvaru kříže, kterou obklopoval hřbitov zrušený r. 1800. Od r. 1365 byl kostel přidělen k děkanátu v Německém (nyní Havlíčkově) Brodě. V r. 1506 daroval Mikuláš II. Trčka z Lípy kostelu zvon zvaný Jan evangelista, který však byl za 2. světové války zrekvírován. Druhý zvon jménem Václav daroval kostelu Burian III. Trčka z Lípy r. 1569 a ten je na věži doposud. Od téhož dárce pochází též cínová křtitelnice. V r. 1777 daroval kostelu hrabě Kolowrat Krakowský tzv. umíráček a r. 1976 přibyly ještě dva zvony zasvěcené Panně Marii a sv. Lukášovi, zhotovené ve zvonařství Laetitie Dytrychové v Brodku u Přerova. Kostel má tedy nyní čtyři zvony. Za Buriana III. Trčky z Lípy došlo r. 1569 také…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím materiálů Turistického infocentra ve Světlé n. S.), 29.6. 2015

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 zvonice
 Lipnice
 kostel sv. Víta
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Markéty
 Vilémovice
 Zboží
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jiří
 Smrdov
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 Ledeč nad Sázavou
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Lacembok
 Habry
 Bohumilice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Přemilovsko
 Věž
 kostel sv. Víta
 Kvasetice
 Zahrádka
 evangelický kostel
 Chřenovice
 kaple
 Chlum
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Speřice
 Orlík
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 fara
 Štáflova chalupa
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 stará radnice
 Stamicův dům
 kostel sv. Václava
 radnice
 evangelický kostel
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 skanzen Zichpil
 pivovar
 Hnátův kámen
 rozhledna Bernard
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Huť Jakub
 boží muka
 Hněvkovice
 zámecká sýpka
 Bělá
 Vojslavice
 boží muka
 Herálec
 Lhotka
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 Lhotice
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Nejepín
 Lhotice
 Bohdanka
 boží muka
 mlýn
 špýchar
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Světlá nad Sázavou
Náměstí Trčků z Lípy 94
582 91 Světlá nad Sázavou
Tel: 732 303 370
http://www.farnostsvetla.cz
Základní informace místa
ID místa: 5237
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama