Kostel sv. Václava raně gotického původu postaven před r. 1207 ve tvaru kříže, r. 1569 přestavěn renesančně a r. 1735 rozšířen o dvě boční lodi. Věž o výšce 35 m má typické dřevěné patro v podobě středověkého podsebití. Mobiliář převážně barokní, za oltářem barevná okna podle Maxe Švabinského.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava
© Jiří Špaček, 06/2015
Světlá nad Sázavou je prvně doložena r. 1207 v majetku vilémovského kláštera benediktinů a již tehdy tu stál kostel, který byl r. 1343 povýšen na farní. V r. 1855 se Světlá stala městem. Ve městě se křižují silnice II/150 (Votice-Havlíčkův Brod) a II/347 (Habry-Humpolec). Na východním okraji se nachází nádraží na rychlíkové trati 230 z Kolína přes Havlíčkův Brod do Brna. Z něho též vychází populární lokální trať 212, která sleduje tok Sázavy od Světlé přes Ledečko až do Čerčan a je lidově nazývána Posázavský pacifik. Městem dále procházejí významné turisticky značené trasy, zejména červeně značená dálková trasa, která přichází od Havlíčkova Brodu a dále sleduje tok Sázavy až k jejímu ústí do Vltavy u Davle. Modrá značka míří k jihu na hrad Lipnici a do Humpolce, zatímco žlutá prochází od Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou. Dominantní děkanský kostel sv. Václava se nachází na náměstí Trčků z Lípy pod radnicí.
27.6. 2015
historie

Kostel sv. Václava byl vystavěn patrně mezi léty 1130 a 1206. Prvně je zmiňován r. 1207, kdy spadal pod benediktinský klášter ve Vilémově. Od r. 1343 byl kostelem farním. Původně to byla orientovaná, raně gotická jednolodní stavba ve tvaru kříže, kterou obklopoval hřbitov zrušený r. 1800. Od r. 1365 byl kostel přidělen k děkanátu v Německém (nyní Havlíčkově) Brodě. V r. 1506 daroval Mikuláš II. Trčka z Lípy kostelu zvon zvaný Jan evangelista, který však byl za 2. světové války zrekvírován. Druhý zvon jménem Václav daroval kostelu Burian III. Trčka z Lípy r. 1569 a ten je na věži doposud. Od téhož dárce pochází též cínová křtitelnice. V r. 1777 daroval kostelu hrabě Kolowrat Krakowský tzv. umíráček a r. 1976 přibyly ještě dva zvony zasvěcené Panně Marii a sv. Lukášovi, zhotovené ve zvonařství Laetitie Dytrychové v Brodku u Přerova. Kostel má tedy nyní čtyři zvony. Za Buriana III. Trčky z Lípy došlo r. 1569 také…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím materiálů Turistického infocentra ve Světlé n. S.), 29.6. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Světlá nad Sázavou

Místa v okolí

 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Lipnice
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Markéty
 Vilémovice
 Zboží
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jiří
 Nelechov
 Bačkov
 Proseč u Humpolce
 kostel sv. Mikuláše
 Ledeč nad Sázavou
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Lacembok
 Habry
 Bohumilice
 Přemilovsko
 Věž
 kostel sv. Víta
 Kvasetice
 evangelický kostel
 Zahrádka
 Chřenovice
 Chlum
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Speřice
 Orlík
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 fara
 Hnátův kámen
 Štáflova chalupa
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 stará radnice
 Stamicův dům
 kostel sv. Václava
 radnice
 evangelický kostel
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 skanzen Zichpil
 pivovar
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 synagoga
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Huť Jakub
 boží muka
 Hněvkovice
 zámecká sýpka
 Bělá
 Vojslavice
 boží muka
 Herálec
 Lhotka
 boží muka
 poutní kaple sv. Anny
 Lhotice
 Vojslavický most
 kostel sv. Jiří
 Nejepín
 Lhotice
 Bohdanka
 boží muka
 mlýn
 špýchar
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Světlá nad Sázavou
Náměstí Trčků z Lípy 94
582 91 Světlá nad Sázavou
Tel: 732 303 370
http://www.farnostsvetla.cz
Základní informace místa
ID místa: 5237
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama