Poškozené tvrziště Smrčany se nachází u hráze Chvalovického rybníka na katastrálním území Klucké Chvalovice na Kutnohorsku. Tvrz existovala patrně ve 14. a 15. století.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 12/2021
Tvrziště Smrčany se nachází na katastrálním území Klucké Chvalovice u hráze Chvalovického rybníka. Klucké Chvalovice jsou vesnice, místní část obce Zbýšov v okrese Kutná Hora. Nachází se asi 2,5 kilometru východně od Zbýšova. Klucké Chvalovice jsou také název katastrálního území o rozloze 5,1 km². První písemná zmínka o nich pochází z roku 1341. Rybník na Vranidolském potoce leží severozápadně od vsi.
Jiří Špaček, 13.8. 2022
popis

Poškozené tvrziště na východním břehu rybníka u výpustě vysekané do skály. Tvrziště obklopoval ze tří stran příkop, který se dochoval na jižní straně a jako nevýrazný na severu. Na východě byl zcela zasypán. Plošina tvrze je silně poškozena a zcela nečitelná.

Petr Nožička, čerpáno z: Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo 2005, 27.6. 2022

historie

Poprvé je zmíněna ves v roce 1318 v souvislosti se Sezemou, synem Bleha z Chlumu. Sezema je pravděpodobně i zakladatelem tvrze. Přídomek se objevuje celé 14. století u majitelů statku. Poslední z nich Bohuněk ze Smrčan je zmíněn jako majitel v roce 1389. Nedlouho poté byly připojeny k panství Chlum. Při dělbě majetku mezi bratry Janem, Vilémem, Benešem a Divišem z Chlumu v roce 1417 připadla tvrz Smrčany společně s hradem v Chlumu Janovi. Jde o první zmínku o existenci tvrze. Jan pravděpodobně nechal tvrz zpustnout, protože v roce 1453, kdy panství vlastní vdova po Janovi Žofka se uvádí pouze dvůr a mlýn. V roce 1547 se uvádí tvrz jako pustá, kdy byla v majetku Slavaty z Chlumu.

Petr Nožička, čerpáno z:Kol. autorů: Encyklopedie českých tvrzí III, Argo 2005, Kol. autorů: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 27.6. 2022

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Klucké Chvalovice

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Chlum
 Hrádek u Podmok
 kostel sv. Václava
 Hraběšín
 větrný mlýn
 kostel Panny Marie
 vodní mlýn
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Tupadly
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Markéty
 Třebonín
 Třebonín
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Žáky
 Žáky
 Golčův Jeníkov
 Žáky
 kostel sv. Václava
 Lomec
 Souňov
 Červené Janovice
 Smrdov
 Nová Lhota
 židovský hřbitov
 Hostačov
 Filipov
 Husův sbor
 městské opevnění
 evangelický kostel
 Červenice
 synagoga
 děkanství
 mariánský sloup
 kašna
 Hrádek
 kamenný most
 Kluky
 Huť Jakub
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 budova pošty
 Dusíkovo divadlo
 Březová
 radnice
 socha sv. Floriána
 měšťanský dům
 sokolovna
 městský dům
 Habry
 Bohdanka
 synagoga
 Úmonín
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Marka
 Obora Žleby
 Přítoky
 Bačkov
 Žleby
 Vilémov
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 Lacembok
 zvonice
 Bělá
 Lochy
 Zboží
 Křesetice
 Třebešice
 Moravany
 Suchotlesky
 kostel sv. Martina
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Ronov nad Doubravou
 Ostrov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Kříže
 Úhrov
 Sion
 kostel sv. Vavřince
 Thunovský letohrádek
 kostel sv. Vavřince
 Vilémovice
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Malešov
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiří
 Chřenovice
 židovský hřbitov
 poštovní stanice
 Bohumilice
 kostel sv. Václava
 cukrovar
 Berlova vápenka
 kaple Božího Těla
 jezuitská kolej
 Vlašský dvůr
 Hrádek
 dům č. p. 507
 Roztěž
 kostel sv. Jakuba
 synagoga/Husův dům
 mariánský sloup
 Sankturinovský dům
 kutnohorský akvadukt
 kamenná kašna
 Kamenný dům
 městské opevnění
 lesní pramen
 Lipovec
 Vlastějovice
 Přemilovsko
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 vodní mlýn a pila
 Licoměřice
 Přítoky
 Kounice
 Stoupec
 kostel sv. Mikuláše
 Hněvkovice
 Vysoká
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Martina
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 Suchdol
Základní informace místa
ID místa: 16460
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama